Vychádza nový Spevník Lasica + Filip + Satinský s krstom v Banskej Bystrici

KULTÚRA
0 /

O ich význame pre slovenskú populárnu hudbu nikto nepochybuje. Pesničky,  za ktorými stojí trio Milan Lasica, Jaro Filip a Július Satinský, prekročili hranice televízneho a rozhlasového vysielania, divadla, nosičov a v tom najlepšom zmysle slova zľudoveli.

Dva roky po Spevníku Deža Ursinyho prichádza vydavateľstvo Literárna bašta s knihou tohto piesní slávneho tria.

Vybrať z množstva piesní trojice nebolo jednoduché, a preto v pripravovanom Spevníka nájdete tie najznámejšie, ale aj tie, ktoré majú v ich diskografii zásadné miesto. Medzi tridsiatimi skladbami s presným akordovým zápisom nebudú chýbať piesne z albumu Bolo nás jedenásť, ale ani hymna My, porevoluční Sťahovaví vtáci či ich posledná a menej známa pesnička Aj to sa klaunom stáva.

Piesne budú v knihe sprevádzať autorské ilustrácie Eleny Čániovej, v ktorých sa trio autorov a interpretov ocitne priamo uprostred príbehov svojich vlastných skladieb. Malú históriu veľkých piesní doplní v autentických spomienkach sám Milan Lasica.

Zostavovateľ Spevníka Juraj Gažmerčík zas v doslove ponúkne pohľad na fenomén pesničiek tohto tria, ale aj na skladateľský rukopis Jara Filipa v priebehu jeho tvorby.

Práve Jarovi Filipovi, ktorý by sa v júni dožil sedemdesiatky, venujú autori vznikajúcu publikáciu. Nebude to celkom obyčajná kniha, podobne ako Spevník Deža Ursinyho vyjde v špirálovej väzbe, a tak v sebe spája funkciu a krásu. Môže byť cennou pomôckou pre všetkých, ktorí chcú hrať a spievať a zároveň je to vizuálne pôsobivá kniha piesňovej poézie.

Spevník L+F+S príde na pulty kníhkupectiev v júni. Medzi prvými si  ho budú môcť kúpiť návštevníci koncertu Jaro Filip 70, ktorý sa koná 24. júna v Bratislave.

Jeho oficiálny krst sa uskutoční až 5.júla v Banskej Bystrici, na koncerte Tribute to Jaro Filip, kde okrem špeciálnej zostavy miestnych hudobníkov vystúpi aj Dorota Nvotová či skupina Sto múch. Zvýhodnené vstupenky aj so Spevníkom je možné získať do 16. júna na Startlabe, neskôr budú dostupné aj v klasickom predpredaji.

Projekt Literárna bašta z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý zároveň jeho hlavným partnerom.

Zdroj: Slavo Sochor, Foto: ilustračné a archív