Vláda zaviedla ľudí s Ag testami: Nezapíšu im prekonanie COVID-19 do covid passu

SPRÁVY
19 /

Asi všetci si ešte pamätáme na jesenné manévre s celoplošným antigénovým testovaním na Slovensku. Táto „atómová zbraň“ vtedajšieho premiéra Igora Matoviča mala masovo odhaliť pozitívne prípady ľudí infikovaných covidom a poslať ich do povinnej karantény, čo malo zabrániť ďalšiemu šíreniu koronavírusu – mala to byť cesta k slobode…

Pozitívne testovaných AG testami NCZI neeviduje medi tými, čo prekonali covid

Ako sa ukázalo, opak bol pravdou. Nevhodné a nepresné antigénové testy s obrovským sústredením ľudí na jednom mieste v čase pandémie mali za následok nárast počtu infikovaných a následne aj mŕtvych, ktorých počty stúpali v stovkách denne, vzhľadom na počet obyvateľov najrýchlejšie na svete.

Igor Matovič

Igor Matovič

Obyvatelia, ktorí sa nechali testovať AG testami a boli pozitívni s absolvovaním povinnej karantény, si po čase chceli dať zapísať do covid passu prekonanie covidu, čo je spolu s očkovaním a PCR testom rovnocenné  potvrdenie, že ste chránený, máte vytvorenú v tele bunkovú imunitu a aj pol roka po prekonaní ochorenia ste zdravý.

Aj viacerí Bystričania však zistili, že takéto potvrdenie v covid passe nevedia získať. Dotknutí ľudia sa pýtajú prečo? Až po viacerých dotazoch vyšla pravda na povrch.

Posledné dáta hovoria o tom, že od začiatku pandémie v marci 2020 až doposiaľ sa na Slovensku vykonalo  37 378 329  Ag testov s 387 337 pozitívnymi výsledkami a 3 066 516 PCR testov s 392 139 zachytenými prípadmi.

Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI)  na COVID-19 sa teda z takmer 780 tisíc pozitívne testovaných na covid oficiálne eviduje iba vyše 387 tisíc ľudí s PCR testami, tých ostatných viac ako 392 tisíc pozitívne testovaných Ag testami má smolu – zostali mimo centrálnej evidencie!

„Údaj o počte osôb s pozitívnym výsledkom antigénového testu NCZI nemá k dispozícii,“

uviedla hovorkyňa NCZI Diana Dúhová.

V praxi to znamená, že títo ľudia prekonali covid iba formálne a nie sú evidovaní v centrálnej databáze, ktorá zapisuje potrebné údaje aj do covid passu. Prečo to vláda nepovedala ľuďom hneď na začiatku celoplošného antigénového testovania, že nebudú evidovaní v databáze tých , čo prekonali covid? O čom  bola tá celonáradná akcia  „Spoločná zodpovednosť“, keď sa vláda takto nezodpovedne zachovala voči svojim občanom, ktorý majú v rukách bezcenný papier o tom, že boli pozitívne testovaný na covid antigénovým testom?

Dnes sa zrazu preferujú iba laboratórne PCR testy a za Ag testy, ktorých zostalo v skladoch na milióny, si majú ľudia priplácať.   Hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková upozorňuje, že okrem predloženia covid passu sa dá prekonanie ochorenia dokladovať aj potvrdením od lekára, vrátane jeho skenu. To sa podľa nej týka aj pacientov, ktorí prekonali covid, ale ich ochorenie bolo zistené antigénovým testom:

„Lekár má disponovať informáciou o pozitivite pacienta a prekonanom ochorení nielen v prípade PCR, ale aj antigénového testovania. Potvrdenie o prekonaní COVID-19 tak možno vystaviť aj v prípade, že pozitivita bola u osoby potvrdená antigénovým testom. Je akceptované v slovenskom, českom a anglickom jazyku.“

Keďže nejde o poskytovanie zdravotnej starostlivosti, za takéto potvrdenia si lekári môžu účtovať  poplatok…

Kto odstráni diskrimináciu ľudí po prekonaní covidu?

Parlament má na najbližšej júlovej mimoriadnej schôdzi rokovať okrem platieb za testy aj o používaní Covid passov na vnútroštátne účely, napríklad pri vstupe do podnikov, gastro zariadení či na hromadné podujatia. Môže to byť problém pre ľudí, ktorí prekonali COVID-19 a mali len pozitívny antigénový test. Ku covid passu budú potrebovať papierové potvrdenie, ktoré by im mal niekto vydať…

Opozičná strana HLAS – sociálna demokracia ostro kritizovala vylúčenie pozitívne testovaných ľudí antigénovými testami z uznania prekonania covidu v covid passoch. Pravidelné testovanie nezaočkovaných osôb by mal  preplácať štát.  Podpredseda Hlasu Richard Raši tvrdí, že nezaočkovaní sú znevýhodnení už len tým, že sa musia pravidelne testovať a v spoplatnení testov nevidí význam.

Na utorkovom brífingu Raši rovnako vyzval rezort zdravotníctva, aby osobám, ktoré majú potvrdené protilátky na covid s imunitou vyplývali rovnaké práva ako tým, ktorí sú v 180 – dňovej lehote po pozitívnom PCR teste na covid. Hovoril aj o možnosti PCR testu na COVID-19 ako o podmienke účasti na podujatiach počas návštevy pápeža Františka na Slovensku.

Namietal plnú zaočkovanosť ako jedinú podmienku, čo odznelo na tlačovke ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského s arcibiskupom Stanislavom Zvolenským. Je to opäť diskriminačné voči ľuďom, ktorí sa nemôžu dať očkovať alebo prekonali covid.

Raši poukázal na to, že s pápežom sa možno chce stretnúť aj množstvo ľudí so zdravotnými problémami, pre ktoré sa očkovať nemôžu. Zároveň upozornil, že aj zaočkovaný môže preniesť vírus a ľudí nemožno deliť opäť na dve kategórie:

„Je to požiadavka Svätej stolice? Je to požiadavka Svätého Otca? Určite nie. Lebo pápež František, ktorý podporuje očkovanie a je zaočkovaný, nediskriminuje ľudí.“

Predstavitelia Hlasu vyzvali vládu umožniť preplácanie PCR testov alebo testov na dlhodobé postcovidové protilátky občanom, ktorí boli pozitívne testovaní antigénovým testom, ale nemajú nárok na zápis do covid passu.

V stredu o 17:00 hod. budú na viacerých hraničných prechodoch  Slovenska s okolitými krajinami protesty pendlerov, teda Slovákov, ktorí žijú v pohraničí  a denne dochádzajú za prácou do slovenských miest, ale pokiaľ nie sú plne zaočkovaní musia strpieť tvrdé opatrenia štátu  akoby prichádzali z ktorejkoľvek inej zahraničnej dovolenkovej destinácie.

Za ľudí žijúcimi v pohraničí vysvetlil ich jasný postoj pre Pravdu Juraj Martiny:

Protesty pendlerov na hraniciach podporia aj predstavitelia opozičných strán. Napríklad podpredsedovia strany HLAS-SD Richard Raši, Denisa Saková, ErikTomáš a Zuzana Dolinková, ako aj generálny manažér strany Matúš Šutaj Eštok budú v stredu 21. júla po 17:00 hod. na diaľničnom hraničnom prechode Čunovo – Rajka.

Zdroj: TASR a (tom), Foto: ilustračné