Vláda sa zahráva s ľuďmi i právnym štátom: Aj druhá Mikasova vyhláška je na Ústavnom súde

SPRÁVY
3 /

Keď 13. júla 2021 Ústavný súd SR pozastavil účinnosť diskriminačnej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR o režime na hraniciach, zdalo sa, že vláda SR začne rešpektovať medzinárodné nariadenia a ľudské práva, prestane rozdeľovať ľudí na očkovaných a neočkovaných a tých druhých diskriminovať.

Opak bol pravdou. Rozhodnutie ÚS SR nebolo zverejnené v Zbierke zákonov a miesto rešpektovania súdu v piatok 16. júla vydal ÚVZ SR novú vyhlášku o režime na hraniciach s platnosťou od pondelka 19. júla, ktorá stanovila ešte tvrdšie podmienky aj pre zaočkovaných jednou dávkou vakcíny spolu s nezaočkovanými aj po prekonaní covidu vrátane pendlerov.

Ján Mikas

Ján Mikas

231/2021 V. v. SR VYHLÁŠKA Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia ku karanténnym povinnostiam osôb po vstupe na územie Slovenskej republiky, ktorá bola prijatá v nadväznosti na uznesenie Ústavného súdu SR. Dôvodovú správu k novej vyhláške 231/2021 V. v. SR nájdete v plnom znení tu.

Ani táto nová Mikasova vyhláška nerešpektuje Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2021/953 zo 14. júna 2021 o rámci pre vydávanie a uznávanie interoperabilných potvrdení o očkovaní proti ochoreniu COVID-19, o vykonaní testu a prekonaní tohto ochorenia (digitálny COVID preukaz EÚ) s cieľom uľahčiť voľný pohyb počas pandémie ochorenia COVID-19.

Diskriminačný režim na hraniciach

Diskriminačný režim na hraniciach

Preto sa skupina 30 poslancov (26 zo Smeru a 4 z Hlasu) v pondelok opätovne obrátila na Ústavný súd SR. Aj novú vyhlášku ÚVZ SR, ktorá posiela každú nezaočkovanú osobu po návrate do na Slovensko do povinnej 14 – dňovej karantény (ukončiť sa dá po niekoľkých dňoch PCR testom), pričom plne zaočkované osoby, ktoré môžu tiež prenášať vírus majú voľný režim,  za protiústavnú.

Z radov opozície čoraz častejšie zaznieva hlas na zorganizovanie celonárodného protivládneho protestu. Ten by sa mohol uskutočniť 1. septembra na Deň Ústavy SR.

Poslanci strany HLAS – sociálna demokracia k novému podaniu na ÚS SR uviedli:

„Opäť sme sa v opozícii spojili a napadli vyhlášku Úradu verejného zdravotníctva, ktorá obišla rozhodnutie Ústavného súdu a ešte viac sprísnila šikanu ľudí na hraniciach. V novom podaní, ktoré sme práve podpísali, naďalej odmietame delenie ľudí na dve kategórie. Zaočkovaní, testovaní i tí, ktorí prekonali covid musia mať rovnaké podmienky pre návrat do vlasti,“ 

Poslanci Hlasu

Poslanci Hlasu

Autor: (tom), Foto: ilustračné