Vivat Vox Organi pokračuje šiestym koncertom dvojice Šurin – Hauskeller v Banskej Bystrici

KULTÚRA
0 /

V poradí šiesty koncert medzinárodného organového festivalu Vivat Vox Organi bude v Banskej Bystrici patriť dvojici skvelých hudobníkov s jedinečným umeleckým programom. Popredný slovenský organista, skladateľ, pedagóg a organizátor hudobného života Stanislav Šurin na svoj koncert pozval jedinečného umelca z Nemecka.

Helmut Hauskeller

Je vynikajúcim a vyhľadávaným interpretom na netradičných dychových nástrojoch, ktoré si sám vyrába. Sú nimi jeho panove flauty. Špecializuje sa na interpretáciu starej hudby obdobia baroka a renesancie. Aj svoje nástroje vyrába ako verné repliky dobových nástrojov z tohto obdobia.

Spoločný koncert so Stanislavom Šurinom sa uskutoční v sobotu 5. septembra 2020 o 19:00 hod. Priestorom, v ktorom predstavia svoj jedinečný program sa stane banskobystrický Evanjelický kostol v Lazovnej ulici, so svojim historickým romantickým organom z roku 1893.

Helmut Hauskeller sa narodil v Berlíne. Už vo svojich 14 rokoch bol natoľko inšpirovaný virtuózmi na panovej flaute Simiom Stanciom a Gheorghom Zamfirom, že sám začal hrať na panovej flaute. Absolvoval viacero majstrovských kurzov v hre na panovu flautu. Napriek tomu však väčšiu časť svojho talentu rozvíjal sám.

Svojimi geniálnymi schopnosťami hry na panovu flautu si otvoril dvere do sveta a od roku 1989 je koncertným majstrom po celom svete. Účinkoval sólovo, so sprievodnými nástrojmi, ale aj s orchestrami. Je interpretom na viacerých CD nosičoch a televíznych nahrávkach, najmä Nemeckej televízie. Účinkoval tiež v Anglicku, Švédsku, Fínsku, Taliansku, Švajčiarsku a USA.

Stanislav Šurin

Študoval na Konzervatóriu v Bratislave, na Diecéznom konzervatóriu vo Viedni, na VŠMU v Bratislave u profesora Ivana Sokola a súkromne u profesora Johanna Trummerav Grazi. S orchestrom Slovenskej filharmónie uviedol niekoľko skladieb pre organ a orchester. Organové recitály hral vo viacerých štátoch Európy, v USA, Mexiku, v Kanade a na Tchajwane.

V rokoch 1991-1995 bol organistom Dómu sv. Martina v Bratislave. Účinkoval na mnohých mediálnych prenosoch bohoslužieb vrátane inaugurácií slovenských prezidentov a návštev pápeža Jána Pavla II. Je zakladateľom a oganizátorom organových festivalov. Je zakladateľom a predsedom Bachovej spoločnosti na Slovensku, členom Európskej konferencie cirkevno-hudobných asociácií (CEDAME).

Stanislav Šurin pôsobí ako poradca pri opravách a rekonštrukciách historických a pri stavbách nových organov (napr. Slovenská filharmónia, Katedrála sv. Martina v Bratislave, Katolícka univerzita Ružomberok). Venuje sa aj kompozícií. Je autorom Trnavskej omše, viacerých skladieb na duchovné a liturgické texty, piesní na texty slovenských a francúzskych básnikov (predovšetkým Miroslava Válka). V roku 2016 mu bola udelená cena Fra Angelica za prínos do umenia.

Program koncertu

Michael Praetorius (1571 – 1621): Bransle / Spagnoletta / Ballet

Pestrý levočský zborník (~1670): časti: Intrada / Gaudium / Lilia mia, cormio / Treza /

Sarabanda / Saltirella / Volta / Amor / Chorea D (transkripcia pre organ: Ján Valach)

Michel Corrette (1709 – 1795): Suita C dur

Johann Sebastian Bach (1685 – 1750): Prelúdium Es dur, BWV 552, 1

Vladimir Vavilov (1925 – 1973): Ave Maria (podľa G. Cacciniho)

Felix Mendelssohn (1809 – 1847): Sonáta c mol, op. 65 / 2, čast: Grave, Adagio, Allegro maestoso e vivace, Allegro moderato (Fuga)

Stanislav Šurin (*1971):  Pie Jesu, Fanfares

Peter Heeren (*1965):  Sinfonia

Ľudové melódie z celého sveta: Kuba, Čile, Írsko, Rumunsko, Ukrajina

K potrebnej výbave návštevníkov organových koncertov budú patriť aj rúška alebo ochranné masky, prípadne iné ochranné pomôcky prekrývajúce ústa a nos. Vstupné je dobrovoľné.

Medzinárodný organový festival Vivat Vox Organi 2020 potom pokračuje koncertom PLUS v sobotu 3. októbra 2020 o 18:00 hod. v španodolinskom kostole Premenenia Pána. Predstaví sa stálica nášho festivalu, francúzsky organista Geraud Guillemot, ktorý pricestuje z francúzskeho regiónu Champagne, kde pôsobí za jedným z najvýznamnejších francúzskych barokových organov (1693).

Zdroj: Matúš Kucbel, Foto: ilustračné