Vivat Vox Organi 2023: V špaňodoliskom kostole vystúpi španielska organistka Susana García Lastra

KULTÚRA
0 /

Na barokovom organe v Španej Doline sa v sobotu 19. augusta 2023 o 19:00 hod. predstaví španielska organistka Susana García Lastra. Jedenásty ročník medzinárodného organového festivalu Vivat Vox Organi pokračuje svojím VIII. koncertom s podtitulom Musica barocca española.

Susana García Lastra

Pochádza z Astúrie v Španielsku, kde študovala hudobné umenie a hispánsku filológiu. Svoje organové štúdiá absolvovala v triede A. Corveirasa a J. E. Ayarra. Vzdelanie si dopĺňala majstrovskými kurzami u J. W. Jansena, P. Van Dijka, D. Rotha, M. Radulescu, J. Guillou, J. C. Zehndera, O. Latriho, E. Viccarda, F. Friedricha, H. Vogela, L. Tagliaviniho.

Absolvovala viaceré postgraduálne kurzy na Centro Superior de Investigaciones Científicas v Barcelone pod vedením Montserrat Torrent, ktorá mala veľký vplyv na rozvoj Susaninej hudobnej kariéry.

Podieľala sa aj na katalogizácii organov Sevilly a jej regiónu, ktorú vydala Junta de Andalucía. Je tiež spoluautorkou knihy Organ v Principadoof Asturias, ktorú vydala Nadácia José Cardína Fernándeza. Ako koncertná interpretka sa pravidelne zúčastňuje prestížnych organových festivalov Španielska, Nemecka, Rakúska, Slovenska, Francúzska, Holandska, Talianska, Portugalska a Andorry.

 

Pracuje v oblasti šírenia a uchovávania organového dedičstva, je umeleckou riaditeľkou viacerých organových festivalov v Španielsku: organový cyklus Villaviciosa, medzinárodný organový festival Los Venerables a medzinárodný organový cyklus Francisco Correa de Arauxo.

Pri nahrávaní koncertov spolupracuje s RTPA, Canal Sur, Catalunya Radio, RTVE, TV Andorra a RAI. Susana je tiež pravidelným členom komorných skupín a orchestrov, okrem iného pod vedením Helmuta Rillinga a Roberta Kinga.

Susana García Lastra je titulárnou organistkou Hospital de los Venerables v Seville, kde pôsobí za organom G. Grenzinga, z roku 1991. Už desať rokov pracuje vo funkcii profesorky organa pri arcibiskupstve v Seville a na Univerzite v Seville. Zastáva tiež funkciu prezidentky Asociácie na ochranu historických organov (Astur Org).

Upozornenie pre návštevníkov cestujúcich za festivalom do Španej Doliny vozidlom

Cesta do Španej Doliny sa v najvrchnejšom úseku opravuje. Starostka obce Špania Dolina, návštevníkom festivalu Vivat Vox Organi, udelila povolenie na vstup do obce cez obchádzku, ktorá je sprístupnená len miestnym obyvateľom.

V čase konania festivalu je však obchádzka sprístupnená aj poslucháčom festivalu, ktorí do obce prichádzajú ako hostia. Obchádzka je riadne značená a vedie po novej asfaltovej ceste popri bývalých Rudných baniach.

Program koncertu

Peeter Cornet (?- 1633): Aria del Granduca

Tarquinio Merula (1595-1665): Intonazionecromatica del quarto tono

Georg Muffat (1653-1704): Toccata Prima (Apparatus Musico-Organisticus, 1690)

Pablo Bruna (1611-1679): Tiento de falsas de 2º tono [por Ge sol re ut]

Johann Philipp Kirnberger (1721 – 1783): Les Carrillons (Sammlung charakteristischer Tanzweisen 1777)

Johann Ernst Eberlin (1702-1762): Toccata en re m

Thomas Augustine Arne (1710-1778): Flute

Francisco Correa de Arauxo (1584-1654): Tiento y discurso de Segundo Tono (Facultad Orgánica, 1626)

Domingo Arquimbau (1757-1829): Baile de Seises

Anónimo ms. Martín y Coll (ca.1671-1734): Chacona,  El Villano,  Danza del Acha  (zo zbierky: Huerto ameno de varias flores de música, 1708)

Zdroj: Matúš Kucbel , Foto: ilustračné