Vivat Vox Organi 2023: V sobotu 18. novembra sa v Evanjelickom kostole predstavia David di Fiore a Matúš Kucbel

KULTÚRA
0 /

Medzinárodný organový festival Vivat Vox Organi bude v Banskej Bystrici pokračovať aj v sobotu 18. novembra 2023 o 18:00 hod. V Evanjelickom kostole na Lazovnej ulici sa predstavia dvaja organisti, za dvoma organmi. Pokračovanie obľúbeného festivalového programu Koncertu pre dva organy a tamburíny pripravia aj v tomto roku organisti David di Fiore (USA) a Matúš Kucbel (SK).

David di Fiore

Svoju medzinárodnú kariéru odštrtoval pred 36 rokmi recitálom v katedrále Notre-Dame v Paríži (1.marec 1987). V súčasnosti pôsobí na Katedre hudby Katolíckej univerzityv Ružomberku, kde vyučuje hru na organe, dejiny organa a organovej literatúry, stavbu organa, improvizáciu, liturgickú hru a dirigovanie zboru.

Za posledných 36 rokov vystúpil na množstve organových festivalov v Rakúsku, Maďarsku, Poľsku, Rumunsku, Česku a Slovensku, ako aj vo Francúzsku a Taliansku. V Severnej Amerike účinkoval na festivaloch v Kanade, na medzinárodnom Festivale Morelia v Mexiku (najstarší organový festival na západnej pologuli), na Medzinárodnom organovom festivale v Guadalajare, na Puerto Vallarta Arts Festivale a organové recitály odohral v mnohých mestách USA.

David di Fiore

David di Fiore

Jeho diskografia obsahuje CD nahrávku francúzskej hudby Les Amoureux de l‘Orgue, slovenské nahrávky The Grand Organ of the Castle Church in Kremnica, č. 1-3 (Slovart), recitály z Graz Orgelfest, DVD z jeho recitálu v rámci Trnavských organových dní 2008 (ed. M. Walcker-Mayer) a CD nahrávku jeho koncertu v Katedrále sv. Martina v Bratislave (Tribusmusicae).

Jeho nahrávka cyklu „Jób“ od Petra Ebena, s recitáciou v podaní banskobystrického herca Doda Šamaja, bude čoskoro vydaná vydavateľstvom Tribus Musicae. Všetkých osem častí tohto diela päťkrát predviedol na Slovensku a dvakrát v USA.

David di Fiore a Matúš Kucbel

David di Fiore a Matúš Kucbel

David di Fiore je žiakom francúzskej organistky Odile Pierre. Ako sólista, dirigent, korepetítora praktický organistapôsobil v katolíckej Arcidiecéze mesta Seattle, v Národnej asociácii metodistických hudobníkov a na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Od Národnej katolíckej vzdelávacej asociácie získal v Spojených štátoch ocenenie „Distinguished Graduate“.

V Mexiku, v Rumunsku a na Slovensku bol ocenený za „mimoriadnu účasť“ na medzinárodných organových festivaloch. V roku 2009 získal ocenenie za svoj prínos pre organový svet a za jeho recitály, ktoré mu udelilo občianske združenie Ars Ante Portas. Americké združenie organistov (Seattle) mu udelilo vyznamenanie za jeho prínos k medzinárodnému šíreniu umenia.

Matúš Kucbel

Je Banskobystričan, ktorý pôsobí ako klinický psychológ a psychoterapeut. Vo svojom voľnom čase sa aktívne venuje organovej hudbe a organovej kultúre. Je zakladateľom a organizátorom medzinárodného organového festivalu Vivat Vox Organi.

Svoju hru na organe si naďalej zdokonaľuje pod vedením svojho priateľa Davida di Fiore. Pôsobí ako titulárny organista za autentickým barokovým organom majstra Martina Podkonického, z roku 1751 v Španej Doline, je iniciátorom i aktivistom pri obnove či reštaurovaní historických organov na území Banskej Bystrice a jej okolí.

Matúš Kucbel

Matúš Kucbel

Program koncertu

David di Fiore(organ)

Matúš Kucbel(organový pozitív, tamburíny)

18. novembra 2023 o 18:00 v Evanjelickom kostole na Lazovnej ulici

David:

John Bull (1562-1628)

Rondeau

Petr Eben (1929-2007)

Jób pre organ

časti: Vernosť v nešťastí, Prijatie utrpenia

Matúš:

Bernardo Pasquini (1637-1710)

Partitesopra la AriadellaFolia

Michel Corrette (1707 – 1795)

Les folies

David + Matúš:

Tielman Susato (1500-1570)

Mohrentanz

Koncert Davida a Matúša

Koncert Davida a Matúša

David:

Louis Vierne (1870-1937)

Allegro in d

Matúš:

Jean Langlais (1907-1991)

Gloire a toi, Marie (gregoriánsky motív)

časti: Hymnus, Prelúdium, Interlúdium, Postlúdium

David + Matúš:

Anonym z Antverp (16. storočie)

Výber z kolekcie Recueil de Danseries

časti: Allemande et Saltarello

Ján Valerián Paus (18. storočie)

Pastorella

Matúš:

Georg Friedrich Händel (1685-1759)

Gavotte G-dur

Johann Ch. F. Bach (1732-1795)

„Morgenkommt der Weihnachtsmann“

Výber z variácií

David:

Charles Ives (1874-1954)

Variations on America

Bonus:

Prekvapenie!

Zdroj: Matúš Kucbel , Foto: ilustračné