Vivat Vox Organi 2022: Tretí koncert Španiela Tomé Olivasa v Evanjelickom kostole

KULTÚRA
0 /

Najbližšia sobota 13. augusta 2022 bude v Banskej Bystrici patriť medzinárodnému organovému festivalu Vivat Vox Organi. V poradí tretí koncert aktuálneho ročníka rozozvučí romantický historický organ Evanjelického kostola v Lazovnej ulici.

Za tamojším organom sa predstaví španielsky organista Tomé Olives, ktorý je titulárnym organistom katedrály na španielskom ostrove Menorca. Svoj premiérový recitál v Banskej Bystrici predstaví poslucháčom o 19:00 hod.

Tomé Olives

Je koncertný organistom, ktorý sa predstavil na mnohých koncertoch v Európe, Spojenom kráľovstve, USA, Novom Zélande a Japonsku. Pochádza zo španielskeho ostrova Menorca, kde pôsobí v tamojšej katedrále ako titulárny organista za mimoriadne vzácnym organom.

Okrem toho je riaditeľom umeleckej školy. Pôsobí aj ako skladateľ a jeho diela uvádza Baleársky symfonický orchester. Za svojim monumentálnym organom organizuje tiež majstrovské organové kurzy.

Spolupracuje so známou organárskou dielňou Grenzing pri uvádzaní nových organov z ich dielne. Tomé je všestranným umelcom, ktorý svoje organizačné a hudobnícke schopnosti bohato využíva v prospech šírenia organovej kultúry v Španielsku, ale aj v zahraničí.

Na svojom premiérovom recitáli v Banskej Bystrici bude Tomé Olives interpretovať nasledujúce diela:

C. Franck (1822-1890):

Grand choir

Preludium a fúga s variáciami v h

Pastorale

K. Jenkins (1944):

Kyrie of soldier’s mass

J.Sibelius (1865-1957):

Finlandia

Tomé Olives

Tomé Olives

L. Boelmann (1862-1897):

Prière a notre damme   de la suite gòtica

G. Belière (1863-1938)

Toccata

J. Rheinberger (1839-1901):

Passacaglia

T.Olives (1972):

Xinatown

Al principi

Lluna de sang

Marxa fúnebre

Zdroj: Tomáš Kucbel , Foto: ilustračné