Vinárske pivničky na strednom Slovensku sa otvoria aj tento rok

Tip na výlet
0 /

O pár dní odštartuje na strednom Slovensku veľká oslava vína. Od piatku do soboty (24. – 25. júna 2022) budú môcť návštevníci Hontianskej a Veľkokrtíšskej vínnej cesty degustovať vína z viac ako tridsiatich zapojených vinárstiev.

Dávna história, tufové pivnice, regionálne špeciality i moderné stopy vinárov sú zárukou neobyčajnej atmosféry vínnej cesty. Zapojené vinárstva sa rozprestierajú po celom regióne od Krupiny cez Sebechleby, Dudince až po Veľký Krtíš. Vyvrcholením dvojdňovej zábavy bude zapálenie Jánskych vatier – v sobotu 25. júna o 21:00 hod. v každom zúčastnenom vinárstve.

Milovníkom vína a vínnych ciest určite neuniklo spojenie Hontianskej vínnej cesty a Veľkokrtíšskej vínnej cesty do jedného podujatia.

„Spojenie s Veľkokrtíšskou vínnou cestou (VKVC) pre rok 2022 nám prišlo vhodné, pretože sme spojili novú značku (HVC) so značkou, ktorá má za sebou desať rokov fungovania (VKVC). Medzi vinármi z Hontu máme hlavne menšie rodinné vinárstva a medzi vinármi z Veľkého Krtíša nájdete naopak tie väčšie, známejšie značky vinárstiev,“

vysvetľuje Róbert Lauko, spoluorganizátor vínnej cesty.

Hontianska a Veľkokrtíšska vínna cesta prichádza v novom šate s niekoľkými novinkami.

„Oproti minulému roku sa k nám pridali nové vinárstva, napríklad z Lišova. Upravili sme spôsob dopravy pre účastníkov podujatia. Máme pre nich pripravenú taxi prepravu a v cene lístka dostanú kupón v hodnote 5 € na zjazdné. Návštevníci sa môžu tešiť aj na lokálne občerstvenie, ktoré im ponúknu vybraní vinári,“

dodáva  Jaroslav Jagoš, koordinátor destinačného rozvoja pre oblasť Stredné Slovensko.

Čaro tohto miesta, priaznivé klimatické podmienky na pestovanie viniča a prevažne malé rodinné vinárstva zaručujú nezabudnuteľný zážitok.

„Naše rodinné vinárstvo a vinohrady sa nachádzajú v južnej časti stredoslovenskej vinohradníckej oblasti nad obcou Vinica, na juh od krásnej vulkanickej hory Stráž. Spoločne so synom pracujeme na tom, aby sa v našich vínach nachádzali chute a arómy unikátnych darov prírody, okorenené minerálmi získanými z podložia. Vína tvoríme dlhé generácie, o čom svedčí aj skutočnosť, že zachovávame rodinnú tradíciu a žijeme v obci Vinica už vyše 400 rokov,“

spomína Karol Csernus, jeden zo zapojených vinárov.

Vstupné na podujatie Hontianska a Veľkokrtíšska vínna cesta je 20 € / osobu. V cene vstupného návštevník dostane: vínny set, ktorý obsahuje taštičku a degustačný pohár, kupón na nákup vína v hodnote 5 €, štartovacia ochutnávka v každom zúčastnenom vinárstve – 4 vzorky, kupón na taxi dopravu v hodnote 5 € a mapu podujatia.

Podujatie realizuje OOCR Stredné Slovensko v spolupráci s OOCR Turistický Novohrad a Podpoľanie, OOCR Dudince a s občianskym združením Veľkokrtíšska vínna cesta. Uskutočňuje sa s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR.

Zdroj: Terézia Fiľová, Foto: OOCR Stredné Slovensko