Veľkonočný koncert v kostole Narodenia Panny Márie v Radvani na Hôrke

KULTÚRA
0 /

Všetkých priaznivcov zborovej speváckej hudby pozývame v sobotu po Veľkej noci, 27. apríla 2019 o 19:00 hod.  do kostola Narodenia Panny Márie v Radvani na Hôrke v Banskej Bystrici. Veľkonočný koncert z diel duchovnej hudby, pre miešaný spevácky zbor, si pre účastníkov koncertu pripravil zbor sv. Ladislava z Rajca.

Zbor sv. Ladislava bol založený v roku 1979 v Rajci. V súčasnosti má približne 40 členov. V októbri 2014, 2015 a 2016 bol zbor hosťom medzinárodného zborového festivalu Voce Magna v Žiline. V tom istom roku zbor získal na celoslovenskej súťaži dospelých zborov v Košiciach strieborné pásmo.

Na Vianoce v roku 2015 premiéroval v spolupráci s komorným orchestrom koledy Petra Zagara a v roku 2016 Vianočnú omšu Harmonia pastoralis, od Juraja Zruneka. V apríli 2016 zbor navštívil Rím, kde mal samostatný koncert v kostole sv. Girolama.

V septembri 2017 koncertoval v parížskom St. Madeleine, v decembri uviedol Zrunekovu Harmoniu pastoralis v Budapešti a v Žiline.

 „V roku 2018 vydal zbor CD obľúbených zborových skladieb našich i svetových autorov. Miešaný spevácky zbor má v repertoári tiež Rybovu Českou mši vánoční, ktorú vo svojom podaní predstavil po prvýkrát počas posledných Vianoc,“

hovorí organista Matúš Kucbel.

Do Banskej Bystrice – Radvane prichádza zbor pod vedením Evy Kyškovej. Počas veľkonočného koncertu zaznejú diela M. Schneidera Trnavského, P. Stopforda, Z. Lukáša, J. L. Bellu, M. Jašurdovej, A. Brucknera a ďalších. Vstupné na koncert je dobrovoľné.

Zdroj: Matúš Kucbel, Foto: ilustračné