Veľkonočný koncert Štátnej opery s Pucciniho opusom Messa di Gloria

KULTÚRA
0 /

Je dlhoročnou tradíciou, že v období pred Veľkou nocou Štátna opera v Banskej Bystrici uvádza vokálno-inštrumentálny koncert venovaný tomuto dôležitému náboženskému sviatku.

Tentoraz zaznie dielo mimoriadnych kvalít – ojedinelý opus operného skladateľa Giacoma Pucciniho Messa di Gloria. Veľkonočný koncert si diváci môžu vychutnať už túto sobotu 23. marca 2024 v banskobystrickej Štátnej opere. Túto produkciu bude možné vidieť aj 2. apríla v Ružomberku.

GIACOMO PUCCINI: MESSA DI GLORIA

Tvorba Giacoma Pucciniho sa teší trvalému záujmu publika – jeho opery patria medzi najčastejšie hrávané diela na celom svete. Všetkým operným priaznivcom sú určite známe diela Manon LescautToscaMadama Butterfly či Turandot. Neobyčajne obľúbené sú najmä pre svoju melodickosť a pôsobivosť.

Giacomo Puccini

Giacomo Puccini

Pucciniho sakrálne dielo Messa alebo Messa a quattro Voci sa dnes spravidla uvádza pod názvom Messa di Gloria.

Ide o jedno zo známych neoperných diel skladateľa vytvorených pre sólo tenor, barytón, bas, zbor a orchester. Skomponoval ho ako absolventskú prácu pre Istituto Giovanni Pacini vo svojich 22 rokoch.

Táto dnes už omša v podstate predznamenala dráhu Pucciniho ako operného skladateľa – jeho inklinácia k opere je v kompozičnom štýle úplne zrejmá. Prvé uvedenie malo dielo v Lucce 12. júla 1880.

Jedna z jeho častí, Credo, už bola napísaná a uvedená skôr (1878) s tým, že bola koncipovaná ako samostatná kompozícia. Napokon ju Puccini včlenil medzi ostatné, dokomponované neskôr – KyrieGloriaSanctus e BenedictusAgnus Dei.

Hoci bola Pucciniho Messa v čase svojho prvého uvedenia prijatá publikom dobre, jej kompletný rukopis nikdy nezverejnil. Niektoré z tém Messy použil Puccini v iných svojich dielach: napr. Agnus Dei v opere Manon Lescaut a Kyrie v opere Edgar.

Až do roku 1952 sa toto dielo v kompletnej podobe nehrávalo. Dnes je bežnou súčasťou produkcie klasickej hudby na celom svete.

Dirigent Ján Procházka

Dirigent Ján Procházka

Účinkujú

Dušan Šimo, Zoltán Vongrey a Ivan Zvarík
Spevácky zbor a orchester Štátnej opery
Zbormajsterka: Iveta Popovičová
Koncertný majster: Oldřich Husák
Dirigent: JÁN PROCHÁZKA

Zdroj: Katarína Vollmannová  , Foto: Katarína Baranyai a archív