Veľká smola: Petra Vlhová v slalome vo fínskom Levi ukázala svoje kvality, ale v 2. kole spadla…

ŠPORT
0 /

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová, členka VŠC Dukla Banská Bystrica, v sobotnom slalome Svetového pohára vo fínskom Levi siahala na prvé tohtoročné víťazstvo. V 1. kole zdolala svoju najväčšiu súperku Američanku Mikaelu Shiffrinovú, ale v druhom kole krátko po štarte naša najlepšia slalomárka spadla…

Prvé kolo

Na „Čiernej zjazdovke“ v Levi neboli  ideálne podmienky, v hornej časti viditeľnosť znižovala hmla. Ako prvá sa v tejto počasí v najsevernejšom dejisku SP vydala na trať Američanka Mikaela Shiffrinová a dlho to vyzeralo, že si vypracuje suverénny náskok pred zvyškom štartového poľa.

Na úvodných medzičasoch ju prekonala iba Wendy Holdenerová, ale aj ona napokon bez väčšej chyby v spodnej časti trate nabrala výrazný odstup. Ukázala však, že Shiffrinovej nevyšla vrchná časť stopercentne.

Na záver elitnej žrebovanej skupiny vyšla na trať Duklistka Petra Vlhová so sedmičkou. Na prvých dvoch úsekoch zaostávala, ale v strmej pasáži zatlačila a na treťom medzičase už viedla a do cieľa si priniesla 13 – stotinový náskok.

V cieli prvého kola Petra Vlhová pre RTVS uviedla:

 „Nebola to úplne bezchybná jazda, vrchnú časť som mala veľmi pomalú, ale strminu som vedela ako mám ísť. Jazdila som tu dosť dlho, takže som sa snažila vydať to najlepšie zo seba, strmšiu časť som išla dobre. Trošku som bola nervózna pred týmito pretekmi, no celkovo som sa cítila dobre. Chcela som predviesť svoju jazdu. Som prvá, teraz tá nervozita zo mňa opadla, no musím sa ešte zlepšiť na vrchu a ísť do druhého kola naplno. Chcem sa plne na to koncentrovať.“

Petra si ani nepamätala, kedy naposledy skončila po prvom kole slalomu vo Svetovom pohári prvá:

„Z pozície prvého miesta v slalome po prvom kole som už dávno neútočila na celkové prvé mesto. Naposledy to bolo tuším v Aspene, čo bolo naozaj dávno, ale nevnímam to nejako špeciálne. Či som druhá, prvá, piata – vždy pôjdem do druhého kola naplno a vydám zo seba maximum.“

Druhé kolo

V Levi sa druhé kolo ženského slalomu SP jazdilo už pod tmavou oblohou a žiariacimi reflektormi. Z favoritiek sa ako prvá vydala na trať Švajčiarka Wendy Holdenerová. Po prvej jazde bola až šiesta, ale do cieľa tej druhej už prišla s náskokom 1,39 sekundy, čo jej  napokon  stačilo na stupne víťazov, opäť však „len“ na druhú priečku.

Američanka Mikaela Shiffrinová síce nešla druhé kolo agresívne, ale s prehľadom a dosiahla čas, ktorý jej s prehľadom zabezpečil líderskú pozíciu. Ako posledná vyštartovala na trať naša Petra Vlhová. Po prvom medzičase, kde ešte figurovala na prvom mieste, však urobila jazdeckú chybu, dostala sa mimo stopu do hlbšieho snehu, čo jej „pretočilo“ lyže a spadla. Bolo to brovské sklamanie pre ňu a slovenských fanúšikov, ale taký je šport.

„Musíme si pozrieť, čo sa stalo, zrejme mi zarezalo špičky. Videla som v televízii, že Wendy išla veľmi dobre, všetky sme išli naplno, Mikaela aj ja. Žiaľ, spravila som chybu, ktorá sa mi nestala veľmi dlho a veľmi dlho ma bude mrzieť. Veľmi ma to hnevá, keďže po prvom kole som to mala dobre rozbehnuté, cítila som sa fajn. Išla som buď, alebo, tentoraz som vypadla, ale kto neriskuje, nezvíťazí. Musím to predýchať, je však začiatok sezóny, máme ďalšie preteky, v USA sa budem snažiť ísť na riziko rovnako ako tu a raz to určite vyjde,“

povedala po nevydarenom 2. kole Petra Vlhová pre RTVS.

„Bola to pre ňu tvrdá rana. Musí to prekonať. Nemôžeme čakať, že po zdravotných problémoch v lete hneď dobehne svoje resty. Momentálne je pripravená na 80 – 85 percent,“

komentoval Vlhovej výsledok asistent trénera Matej Gemza.

V minulosti sa Petra  dostala v Levi na pódium trikrát, v roku 2017 tam vyhrala, o rok neskôr bola druhá a predtým tretia. Teraz nevyužila veľkú šancu pripísať si jubilejné desiate víťazstvo a 27. pódiové umiestnenie v pretekoch SP v kariére. Čo nevyšlo teraz, môže vyjsť nabudúce, veď Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní je ešte len na začiatku.

Dvadsaťštyriročná Mikaela Shiffrinová dosiahla 61. prvenstvo v pretekoch SP, z toho 41. v slalome, ktorým sa v tejto disciplíne osamostatnila na čele historického poradia od Švéda Ingemara Stenmarka.

Vynikajúci predviedla česká reprezentantka Martina Dubovská. Slovenka, ktorá od juniorského veku reprezentuje Česko, sa so štartovým číslom 56 dostala napokon na skvelú 9. priečku, čo je v jej podaní životný výsledok vo Svetovom pohári. Dosiaľ bola v individuálnych pretekoch SP najvyššie na 18. mieste v slalome v rakúskom Semmeringu v roku 2016.

Výsledky slalomu žien SP v Levi: 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1:57,57 min,, 2. Wendy Holdenerová (Švajčiarsko) +1,78 sek., 3. Katharina Truppeová (Rakúsko) +1,94 sek., 4. Anna Swennová Larssonová (Švédsko) +2,41 sek., 5. Nina Haverová – Lösethová (Nórsko) +2,51 sek., 6. Michelle Gisinová (Švaj.) +3,17 sek., …. 9 Martina Dubovská (ČR) +3,67 sek.,… Petra Vlhová (SR) nedokončila 2. kolo.

Autor: (bat), Foto: tasr + ilustračné