Večer argentínskeho tanga v Hoteli Národný dom s hviezdnymi hosťami

KULTÚRA
0 /

V sobotu 20. októbra 2018 sa od 20:00 hod. do polnoci  v priestoroch Hotela Národný dom uskutoční milonga Tango Clubu Banská Bystrica. Večer argentínskeho tanga je určený aj pre verejnosť.

Výnimoční hostia z Argentíny

V rámci sobotňajšej milongy vystúpia špeciálni hostia z Buenos Aires Elise Roulin a Toni Kastelan (viď https://www.eliseandtoni.com/), ktorí návštevníkom predvedú svoju Tango Show. Elise bude zároveň aj TJ – kou v druhej polovici programu.

Elise a Toni navštevujú Banskú Bystricu pravidelne každý rok v tanečnej škole K – Dance vedú víkendový workshop tanga. Tento rok to bude už po štvrtýkrát a v rámci workshopu sa uskutočni aj táto špeciálna milonga.

Tango Club Banská Bystrica / K – Dance

Banská Bystrica je jedným zo slovenských miest s pravidelnou výukou tanga. Nové kurzy tanga od januára 2014 začala systematicky viesť tanečná škola K – Dance pod záštitou bratislavsko – trnavského Tangoclubu.

tango club bb

Škola organizuje aj príležitostné workshopy tanga a milongy. Tie sa od roku 2015 konajú pravidelne mesačne, spravidla v Hoteli Národný dom. Kurzy pre nových začiatočníkov sa otvárajú minimálne raz ročne (na jeseň), vyššie úrovne priebežne počas roka.

elise roulin a toni kastelan3

„Táto akcia je výnimočná nielen tým, že v nej vystupuje pár z Buenos Aires, ale zároveň Elise obohatí program o svoju hudbu a bude robiť aj Tango DJ, čo je tiež pre tanečníkov veľmi zaujímavé. Očakávame vysokú účasť. Milongu zvyčajne navštevuje okolo 10 párov, ale na túto špeciálnu príde okolo 20 – 25 párov,“

povedal pre náš portál tango inštruktor Ivan Glos.

Argentínske tango

Je hudobný a tanečný štýl, ktorý pochádza z druhej polovice 19. storočia z dvoch veľkých prístavov oblasti Río de la Plata – Buenos Aires (Argentína) a Montevideo (Uruguaj). Tango pravdepodobne vzniklo zmiešaním ľudovej hudby mnohých európskych krajín – od prisťahovalcov z Talianska, Ruska, Nemecka, Španielska či Poľska a hudby miestnych kreolov, černochov a indiánov.

Vyznačuje sa vášňou, ale i nostalgiou a melanchóliou, zvukovú osobitosť mu dodáva hudobný nástroj bandoneón. Medzi jeho významné osobnosti patria spevák a skladateľ Carlos Gardel, skladateľ Mariano Mores, umelci Osvaldo Pugliese a Astor Piazzolla. Medzi najznámejšie orchestre možno zaradiť (podľa mena umeleckého šéfa): Lomuto, D’Arienzo, Di Sarli, Di Paulo, Canaro, Firpo, Pugliese, Piazzolla, ďalej Color Tango, Gotan Project, Bajo Fondo a ďalšie.

elise roulin a toni kastelan4

„Tango nie je len tanec, tango je emócia, ktorá Vás pohltí,“ 

znie podtitul filmu Tango libre.

V dnešnej dobe je tango rozšírené takmer po celom svete. Má rôzne formy, napr. koncerty tangových kapiel, tanečné alebo divadelné predstavenia alebo vystúpenia profesionálnych aj amatérskych tanečných párov, tanečné lekcie a kurzy pre verejnosť a tanečné večery – milongy.

Aj prvý promenádny koncert Banskobystrického kultúrneho leta 2018 v Mestskom parku patril argentínskemu tangu. Tanečníčky a tanečníci Tango Clubu Banská Bystrica zaujali bystrickú verejnosť programom „Milonga v parku“. Teraz to bude „Večer argentínskeho tanga“ v Hoteli Národný dom.

Viac informácií získate na https://www.facebook.com/TangoClub-Bansk%C3%A1-Bystrica-309470922587355/.

 

Autor: (tom), Foto: ilustračné