V sobotu je v Hiadli tradičný Hiadlovský Krumplovník

Tip na výlet
0 /

Obec Hiadeľ pripravuje na sobotu 21. septembra 2019 ďalší ročník tradičného  „Hiadlovského Krumplovníka“ s bohatým kultúrnym programom, ktorým bude sprevádza Katka Kovačechová. Na svoje si prídu malí i veľkí návštevníci zo širokého okolia.

Typický krumplovník z Hiadľa

Už naši prastarí otcovia a mamy pripravovali toto výborné jedlo zo zemiakov a múky. Vtedy to bolo jedlo na prežitie, teraz pochúťka, za ktorou sa po nedeľnom obede len tak zapráši. Týmto nenáročným jedlom dokázali Hiadlovčania zasýtiť nielen seba, ale aj svoje rodiny.

V podstate je to cesto z nahrubo postrúhaného zemiaku, zmiešané s múkou, soľou, rascou a trochou mlieka, ktoré sa dá na hrúbku cca 1 cm na vymastený plech a v rúre sa do chrumkava upečie.

Presnú receptúru sa nikdy nedozvieme, ale vekom si ho každá hiadlovská rodina prispôsobila na svoj obraz. Súčasťou cesta môže byť čokoľvek (škvarky, slaninka, vajce, kyslá kapusta).

Recept na jeden plech

8 zemiakov

1 vajce

1 čajová lyžička soli a trochu rasce

3 polievkové lyžice polohrubej múky

3 polievkové lyžice hladkej múky

Hiadeľ bude žiť krumplovníkmi a zábavou

Starosta Ondrej Snopko k tohtoročnému tradičnému podujatiu v obci povedal:

„Návštevníci Hiadlovského Krumplovníka budú mať možnosť spoznať receptúru našej regionálnej lahôdky na vlastné oči. Bude aj súťaž o najrýchlejšieho škrabača a rajbača zemiakov či o najdlhšiu zemiakovú šupku.Pripravili sme zaujímavý kultúrny program aj atrakcie pre deti,  takže pozývame na naše podujatie celé rodiny zo širokého okolia.“

Slávnostné otvorenie Hiadlovského Krumplovníka je naplánované na pravé poludnie a bude pokračovať zaujímavými vystúpeniami, súťažami, tombolou a sprievodnými akciami pre deti.  O 12:05 hod. vystúpia deti zo ZŠ s MŠ Hiadeľ, o 13:00 hod. Detský folklórny súbor Drienka a o 14:00 hod. SZUŠ Hiadeľ  K-Dance.

O 15:00 bude vyhodnotenie súťaže o najlepší hiadlovský krumplovník, po ktorom o 15:30 hod. vystúpi Folklórny súbor Priechoďan.

Žrebovanie tomboly bude o 17:00 hod. Kultúrny program vyvrcholí  o 18:00 hod. koncertom Igora Kmeťa ml. o 19:00 hod. príde na pódium Juraj Hnilica a Galantný jeleň.

Počas popoludnia  až do 17:30 hod. budú popri hlavnom programe prebiehať  rôzne sprievodné akcie pri KD Hiadeľ. Malí návštevníci sa môžu tešiť na nafukovaciu šmýkalku, detský kútik s legom, maľovanie na tvár, animačné programy a rôzne súťaže

Nebude chýbať súťaž o najdlhšiu zemiakovú šupku, najrýchlejšieho škrabača a rajbača 1 kg zemiakov či o najväčšieho siláka v držaní 5 kg vreca zemiakov. V každom prípade v sobotu 21. septembra sa oplatí prísť do Hiadla na Hiadlovský Krumplovník, neobanujete.

 

Autor: (tom), Foto: ilustračné