FOTO: V parčíku Ivana Palúcha na Fortničke ožila spiaca fontána

ZAUJÍMAVOSŤ
7 /

V pondelok bola na Fortničke rušno. V parčíku Ivana Palúcha na Rázuske sa zišli účastníci slávnostného otvorenia fontány, ktorá tu roky „spala“.

My sme vybrali príspevky dvoch hlavných aktérov tejto milej udalosti – primátora Jána Noska a poslanca za centrum mesta Radoslava Ocharovicha, s dovetkom Martina Majlinga.

Ján Nosko

Ján Nosko

Ján Nosko: Po rokoch „ožila“ ďalšia výnimočná fontána

Banská Bystrica bola v minulosti známa ako mesto fontán. Preto sme sa pred niekoľkými rokmi rozhodli prinavrátiť jej historickú povesť a postupne obnoviť fontány, ktoré sa nachádzajú na verejných priestranstvách.

V roku 2017 začala po dlhom období zurčať fontána pri Barbakáne a pred tromi rokmi sme investovali do rekonštrukcie fontány pred mestským úradom. Zároveň sme pred nedávnom dali priestor študentovi Akadémie umení, ktorý v parčíku pred Hungáriou zrealizoval na fontáne svoj študentský projekt.

V pláne máme aj ďalšie projekty. Podľa výsledkov urbanisticko-architektonickej súťaže návrhov budú obnovené dve fontány na Námestí slobody. V budúcnosti chceme investovať aj do fontány v Národnej ulici. Zámerom je prinavrátiť jej podobu z čias minulých, keď zažívala obdobie svojej najväčšej slávy.

Pamätná tabuľa Ivanovi Palúchovi pri fontáne v parčíku

Pamätná tabuľa Ivanovi Palúchovi pri fontáne v parčíku

Fontány v našom meste plnia nielen estetickú a oddychovú, ale predovšetkým praktickú funkciu. Zachytávajú prašnosť a slúžia ako príjemné osvieženie počas horúcich letných dní. Aj v súvislosti so zmenou klímy ide o dôležité modré opatrenia, na ktoré zameriavame našu pozornosť aj v prípade revitalizácie vnútroblokov a projektov Zelených sídlisk. Už o dva týždne otvoríme novú fontánu v obnovenom vnútrobloku Tatranská – Sitnianska v Sásovej.

Som rád, že dnes sme mohli oficiálne spustiť ďalšiu obnovenú žblnkajúcu dominantu, tentokrát na Fortničke. Chcem sa poďakovať všetkým, ktorí sa zaslúžili o jej „znovuzrodenie“, predovšetkým Radovanovi Ocharovichovi, poslancovi za centrum mesta, ktorý bol hlavným iniciátorom a hnacím motorom tejto myšlienky.

Nech vám všetkým slúži, prináša radosť a potešenie, milé Banskobystričanky a Banskobystričania!

Radoslav Ocharovich

Radoslav Ocharovich

Radoslav Ocharovich: Možno nie je najväčšia, ale pre mňa najkrajšia

Hovorím o fontáne v parčíku Ivana Palúcha na ulici Martina Rázusa na Fortničke. Presne tá, o ktorej ste mi hovorili už počas mojej kampane na poslanca mestského zastupiteľstva v roku 2018 a ocitla sa aj v mojom predvolebnom letáčiku.

Prechádzal som sa popri nej denno – denne s rodinou od roku 2008, keď sme tam bývali. Pamätám si, že sme si nemali kde sadnúť, o kvetinovej výsadbe nebolo ani chýru, ani slychu a celý čas som rozmýšľal, ako tam pritiahnuť ľudí, susedov, aby sa mali kde stretávať.

Keď ma pán primátor Ján Nosko po voľbách oslovil, aby som mu zadefinoval svoje priority vo svojom volebnom obvode, fontána na Rázuske patrila jednoznačne medzi ne.

Spiaca fontána

Spiaca fontána

Pamätám si, ako sme s Vladom Bahýľom, Katkou Čižmárovou, jej manželom Emilkom a ostatnými obyvateľmi z rovnakého dvora naplánovali osadenie pamätnej tabule pre Ivana Palúcha (Adam Šangala) na rok 2020. Už vtedy som vedel, že komunita ľudí v parčíku sa mobilizuje a vybrali sme sa tou správnou cestou.

Ešte šťastnejší som však bol, keď nás pán primátor Ján Nosko v októbri 2021 na stretnutí s obyvateľmi Fortničky informoval, že financie v rozpočte vieme na fontánu nájsť, a že predpoklad začatia prác bude apríl 2022.

K dnešnému pozitívnemu výsledku predchádzalo veľa úsilia a vybavovania, ale výsledok je na svete. Som veľmi rád, že som mohol k tomu prispieť aj ja a byť toho súčasťou. Za pomoc a vždy ústretový prístup pri riešení kvetinovej výsadby či nových lavičiek v parčíku, sa chcem poďakovať poslancovi Maťovi Majlingovi a celej organizácii ZAaRES.

Prajem komunite ľudí na Fortničke, aby sa tento parčík pre nich stal miestom stretnutí, oddychu, príjemných zážitkov a radosti.

Ivan Palúch

Ivan Palúch

Dovetok Martina Majlinga

V pondelok  sa po dlhých rokoch spustila do prevádzky ďalšia krásna historická fontána nášho mesta. Fontána pri ktorej vyrastal i náš významný herec Ivan Palúch (1940 – 2015). Som rád, že som mohol tiež kúsok prispieť k zveľaďovaniu krásneho priestoru na Fortničke.  Už o dva týždne chystáme ďalšie otvorenie fontány, tentokrát úplne novej, v rámci kolaudácie revitalizácie vnútrobloku Tatranská – Sitnianska.                                    

Autor: (tom) , Foto: archív a FB