V júni sa v Bábkovom divadle na Rázcestí bude hrať naživo aj vysielať online

KULTÚRA
0 /

V nedeľu 7. júna 2020 otvorí Bábkové divadlo na Rázcestí v Banskej Bystrici svoje brány po prvýkrát od 9. marca, kedy boli divadlá z nariadenia vlády zatvorené pre verejnosť jkvôli koronavírusovej pandémii.

BDNR sa počas mesiacov apríl a máj venovalo náhradnému programu, predovšetkým online programu Internetového divadla, vysielanému na sociálnych sieťach a YouTube.

Zároveň intenzívne spolupracovalo s Krízovým štábom BBSK pri preventívnych opatreniach voči šíreniu koronavírusu. BDNR na jún 2020 avizuje kombinovaný živý a online program, 59. divadelnú sezónu zakončí premiérou.

Jún 2020: Hráme!

Pod takýmto heslom BDNR rozbieha program živých predstavení divadla! Jún bude patriť detským divákom, diváčkam a rodinám.

„Každú júnovú nedeľu herci a herečky zahrajúpredstavenie pre deti od 3 rokov. Dva júnové utorky budú patriť živým divadelným stretnutiam s batoľatami a rodičmi,“

Hovorí dramaturgička BDNR  Monika Tatarková.

Program tvoria inscenácie s jedno resp. dvojčlenným hereckým obsadením, vzhľadom na optimalizáciu personálneho vyťaženia priestoru:

Nedeľa 7. jún o 16:00 hod. M. Guśniowska: DOBRÚ CHUŤ, VLK! Hra o výnimočnom priateľstve medzi vlkom a zajačikom plná humoru a nonsensu. Réžia: Marián Pecko.


Utorok 9. jún o 10:00 hod. M. Kováčová: BATOLÁRIUM. Prvá časť divadelného cyklu pre batoľatá a rodičov, svet stvorený z hudby, zvukov, slov a malých príbehov. Pre deti od 10 mesiacov do 3 rokov. Réžia: Monika Kováčová, Marián Pecko.

Nedeľa 14. jún o 16:00 hod. J. Streit: O CHLAPCOVI, KTORÝ VYMENIL SVOJU ČIAPKU ZA ČOKOLÁDU. Protiklamárska rozprávka o zamrznutých ušiach, zlom škriatkovi a dobrých palacinkách. Najnovšia inscenácia divadla pre deti, premiérovaná v januári 2020. Réžia: Marián Pecko.

 Nedeľa 21. jún o 16:00 hod. M. Williams: ZAMATOVÝ ZAJAČIK. Poetická rozprávka o splnených snoch s hračkami v hlavnej úlohe. Réžia: Iva Š.

Utorok 23. jún o 10:00 hod. Monika Kováčová: FARBATOLÁRIUM. Farebné pokračovanie projektu Batolárium. Pre deti od 10 mesiacov do 3 rokov. Réžia: Monika Kováčová, Marián Pecko.

Nedeľa 28 jún o 16:00 hod. Bela Schenková, na motívy rozprávok K. J. Erbena: DVE ROZPRÁVKY NA BRUŠKU. Stretnutie s hrdinami tradičných staročeských rozprávok O Jurkovi s kozou, O Dobromilovi a Lenimírovi, v netradičnom bábkarskom spracovaní. Réžia: Bela Schenková.

Priebeh predstavení a divadelná prevádzka rešpektuje všetky povinné hygienické nariadenia Úradu verejného zdravotníctva a BBSK. Napriek tomu, že uvedené inscenácie vznikli do komorného priestoru Teátria divadla, aktuálne budú uvedené vo väčšej divadelnej sále. Kapacita sály je vzhľadom na hygienické podmienky upravená pre max. 24 divákov. Podmienky účasti na predstavení budú vizualizované na tabuliach v priestoroch divadla, personál divadla zabezpečí dodržiavanie daných opatrení.

Premiéra

Od januára 2020 produkuje BDNR v spolupráci s OZ Rázcestie divadelno – vzdelávací projekt DIVADLO+ŠKOLA=2020. Do projektu sú zapojení žiaci, žiačky, pedagogičky, pedagógovia z troch ZŠ v Banskej Bystrici a ZŠ v Hriňovej. Vzhľadom na pandemickú situáciu boli od marca 2020 plánované aktivity projektu pozastavené.

Súčasťou projektu je vznik divadelnej jednoaktovky VÝ(ČINY) SLOVENČINY, s podtitulom: Pozvanie do divadelného obydlia dvoch jazyčníkov, ktorí nás ohybne a neomylne prevedú svetom vybraných slov.

Ide o paradivadelnú aktivitu pre žiakov a žiačky 3. a 4. stupňa ZŠ do tried. Scenár inscenácie vznikol zo záznamov zachytávajúcich procesy okolo kodifikácie slovenčiny, rozhodnutí ohľadom uzákonenia písania ypsilonu a mäkkého i, kombináciou rôznych hier z oblasti kreatológie a tvorivého písania, hier s vybranými slovami a pod. Autorkou libreta a režisérkou produkcie je Iva Š. V úlohách Jazyčnice a Jazyčníka účinkujú herci divadla Mária ŠamajováFilip Štrba.

Premiéra produkcie je plánovaná na piatok 26. júna o 17:00 hod.  Pôvodne sa mala uskutočniť na jednej zo škôl zapojených do projektu. Kvôli koronavírusovej situácii sa premiéra uskutoční v divadelnej sále za limitovanej účasti publika. Premiéra bude zároveň streamovaná na divadelnom Facebooku BDNR.  Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Premiéra zavŕši aktivity Bábkového divadla na Rázcestí v sezóne 2019/2020. Nasledujúca sezóna bude pre divadlo jubilejnou, 60. sezónou. Divadlo pripravuje sériu podujatí venovaných 60 rokom pôsobenia bábkového divadla v Banskej Bystrici.

Predaj vstupeniek na predstavenia prebieha bežnými spôsobmi: na vrátnici divadla 8:00 – 16:00 hod. počas pracovného týždňa, online na stránke www.ticket-art.sk.
Rezervácie vstupeniek: 048/412 55 13, vstupenky@bdnr.sk.

#INTERNETOVÉ DIVADLO

Na YouTube a Facebooku divadla pokračuje program Internetového divadla, ktorý odštartoval na začiatku apríla. Stredajšie večery budú naďalej patriť videopremiéram inscenácií pre mladých a dospelých. Júnový program pozostáva z významných kúskov z archívu divadla:

Streda 3. jún o 19:00 hod. I. Horváthová: NOSTALGIA (premiéra v r. 2013, réžia Marián Pecko)

Streda 10. jún o 19:00 hod. Kolektív autorov, autoriek: DIAGNÓZA: SLOVO (premiéra v r. 2013, réžia Iva Š.)

Streda 17. jún o 19:00 hod. N. Gogoľ: BLÁZNOVE ZÁPISKY (premiéra v r. 2015, réžia Marián Pecko)

Streda 24. jún o 19:00 hod. Iva Š.: ŠMÍRAČKY (premiéra v r. 2010, réžia Iva Š.)

Viac o vysielaných predstaveniach sa dozviete na webe a Facebooku BDNR. Predstavenia sa vysielajú na YouTube divadla, záznamy sú dostupné 24 hodín.

Videokurzy a Inscenované čítania

Na divadelnom Facebooku pokračuje program Videokurzov a Inscenovaných čítaní v sprievode divadelných postáv. Júnový program strieda tvorivé dielne s rozprávkami:

Štvrtok 4. jún o 16:00 hod. Videokurz: Tvorivý ateliér s Terkou ZEMIAKOVÉ BÁBKY

Štvrtok 11. jún o 16:00 hod. Rozprávkovanie s Madame D´Aulnoyalias s Majkou: ŠÍPKOVÁ RUŽENKA

Štvrtok 18. jún o 16:00 hod. Videokurz: Tvorivý ateliér s Katkou PONOŽKOVÉ BÁBKY

Štvrtok 25. jún o 16:00 hod. Rozprávkovanie s Madame D´Aulnoyalias s Majkou: BÝK FERDINAND

Čítania a kurzy na seba voľne nadväzujú, na Facebooku sú prístupné počas celého aktuálneho týždňa.

Výrobu a vysielanie #Internetového divadla BDNR je možné podporiť symbolickou sumou prostredníctvom ticketingovej platformy GoOut. Prehľad aktivít BDNR s odkazmi na podporu nájdete na webe spoločnosti: https://goout.net/sk/umelci/babkove-divadlo-na-razcesti/giahg/.

O aktualitách súvisiacich s online vysielaním divadlo informuje na svojej webovej stránke a sociálnych sieťach. Umelecký súbor a kolektív Bábkového divadla na Rázcestí sa teší na stretnutie so svojimi divákmi a diváčkami!

Zdroj: Monika Tatarková, Foto: BDNR a ilustračné