FOTO + VIDEO: V Banskej Bystrici skončil 363. Radvanský jarmok, nech žije ten budúcoročný!

KULTÚRA
4 /

Poďakovaním remeselníkom a záverečným vystúpením rómskeho FS Romano Jilo sa v nedeľu popoludní v areáli Pamätníka SNP uzavrel 363. Radvanský jarmok. Ten počas troch dní prilákal do centra Banskej Bystrice tisíce návštevníkov prakticky z celého Slovenska.

V poradí už 363. Radvanský jarmok začal v piatok 12. septembra 2021

Banskobystrický primátor Ján Nosko pozval všetkých Banskobystričanov a návštevníkov mesta na 363. Radvanský jarmok v dňoch 10. až 12. septembra 2021. Ten tohtoročný bol zameraný na včelárstvo, mágiu a ľudové liečiteľstvo. Pestrú programovú ponuku rozptýlenú do viacerých lokalít v centrálnej mestskej zóne umocnili pouliční umelci, harmonikári, heligonkári i verklikári.

Vlani sa kvôli pandémii koronavírusu tradičný Radvanský jarmok neuskutočnil. Tentoraz, aj napriek zhoršujúcej sa epidemiologickej situácii na Slovensku, banskobystrická samospráva  vrchol kultúrneho leta v meste pod Urpínom  usporiadala.

„Od piatka do nedele si budeme môcť vo viacerých lokalitách centra mesta vychutnať pestrý kultúrny program, obdivovať zručnosť remeselníkov, ale aj ochutnať v kamenných prevádzkach tradičné jarmočné dobroty. Verím, že sa budeme správať zodpovedne a všetci si tohtoročný Radvanský jarmok užijeme,“

oznámil primátor mesta Ján Nosko.

Trh tradičných remesiel a stánky s ľudovo-umeleckými výrobkami na Námestí SNP

Aj vďaka podpore z Fondu na podporu umenia Námestí SNP patrilo Trhu tradičných remesiel a stánkom s ľudovo-umeleckými výrobkami.

Stánky  boli umiestnené na Námestí SNP, v Dolnej ulici a v okolí Barbakanu. V piatok, 10. septembra bol trh k dispozícii od 10:00 hod. do 20:00 hod., v sobotu od 9:00 hod. do 20:00 hod. a v nedeľu od 9:00 hod. do 16:00 hod. Prevádzka trhoviska na Námestí Štefana Moysesa sa spravovala podľa schváleného trhového poriadku.

Všetci návštevníci si mohli zakúpiť rôzne tradičné remeselné výrobky, včelie produkty, ľanové krojované košele, drevené sudy, korytá, varešky, zdobené medovníky, rezbárske výrobky, šperky, kraslice, hrnčeky, džbány a podobne.

Mesto tento rok z dôvodu dodržania všetkých epidemických opatrení nezabezpečovalo  stánky s občerstvením a ani zábavné atrakcie. O tradičné jarmočné dobroty sa postarali kamenné prevádzky fungujúce v centrálnej mestskej zóne.

Otvárací ceremoniál a kultúrny program v areáli Múzea SNP

Vzhľadom na epidemickú situáciu mesto rozmiestnilo kultúrny program jarmoku do viacerých lokalít. Hlavným dejiskom otváracieho ceremoniálu, atraktívnych koncertov a folklórnych vystúpení sa stal areál Pamätníka SNP.

Aby sme dodržali všetky potrebné opatrenia, hlavný kultúrny program tento rok sústreďujeme do areálu Pamätníka SNP, kde bude počet vstupov limitovaný. Keďže ide o charakter hromadného podujatia, musíme dodržať potrebné protipandemické opatrenia stanovené hlavným hygienikom. Nosenie ochranných rúšok bude povinné počas celého podujatia. Ďakujem všetkým zamestnancom mestského úradu, ktorí urobili maximum pre to, aby sa tento rok mohlo najobľúbenejšie podujatie v meste uskutočniť,“

vysvetlil Ján Nosko.

Hlavné pódium

Na hlavnom pódiu umiestnenom v areáli Pamätníka SNP sa odohrávala zmes koncertov a folklórnych vystúpení. V piatok podvečer si návštevníci nenechali ujsť vzdušnú akrobatickú show Vertigo, vystúpenie Heľpiankych Chlopov, FS Bystrina či reprezentačný koncert Poddukelského umeleckého ľudového súboru PUĽS.

V sobotu sa na pódiu predstavili detské folklórne súbory s programom Na baňu klopajú, vypočuli sme  si šansóny v podaní Terezy Králikovej a Chansonsfriends či kapelu Sto múch. Vyvrcholením programu boli skupiny Para a Hrdza.

Nedeľa patrila Starohorskému baníckemu spevokolu, Duchoňovcom,  Poďakovaniu remeselníkom a rómskemu folklórnemu súboru Romano Jilo zo Zvolena. Hlavný program v areáli Pamätníka SNP mal podľa kultúrneho COVID-19 semaforu charakter hromadného podujatia, preto bol počet vstupov do vyznačenej zóny limitovaný.

Menšie pódium na Radnici, Námestie SNP, Dolná ulica, Lazovná a  Námestie Š. Moysesa

Ďalšie pódium bolo umiestnené v zadnej časti nádvoria Radnice na Námestí SNP 1. Tu si prišli na svoje veľkí i malí návštevníci. Nechýbal folklórny tanec, spev či rozprávky. Súčasťou bola „kúdeľná izba“ z Heľpy, ukážky vyšívania, výroby tkanín, črpákov a postupy spracovania ľanu, spolu s predvádzaním krojov a výstavou výšiviek z Heľpy.

Keďže tohtoročný 363. Radvanský jarmok bol zameraný predovšetkým na Trh tradičných remesiel, priestor dostali najmä starší a skúsenejší majstri remesla, ktorí sú dlhoročnými nositeľmi tradícií.  Na jarmoku ponúkali kožené kapsy, opasky, kovové ozdoby, hrnčeky, džbány, črpáky, soľničky, pastierske palice, nože, smaltované šperky, biče, vence, maľby dreveníc, medovníky, keramiku, drevené sudy a mnoho iného.

Po prvý raz sa na trhu remesiel objavili obaly s včelím voskom na potraviny či printové obrázky Banskej Bystrice. Remeselníci predvádzali svoje majstrovstvo aj na nádvorí ÚĽUV-u v Škole remesiel. Stánky šperkárok našli návštevníci v Lazovnej ulici.

Včelárska dedinka pri Barbakane s banskými strojmi

V spolupráci so Strednou odbornou školou Pod Bánošom mohli návštevníci Radvanského jarmoku objaviť Včelársku dedinku priamo za Barbakanom. Okoloidúci obdivovali stánky v tvare včelej bunky, kde sa počas jarmoku predvádzala apiterapia. Jedinečná bola aj maringotka s včelími úľmi z dielne Jaroslava Páslera. Jej súčasťou bola konzola na zavesenie veľkoplošnej obrazovky, kde sa premietali filmy s včelárskou tematikou.

Vo Včelárskej dedinke bola nainštalovaná aj celoslovenská výstava o včelárstve zobrazujúca vývojové štádiá včiel. V rámci nej odovzdala škola odznaky a diplomy absolventom dvojročného štúdia v odbore včelár – včelárka. Nechýbali odborné prednášky pre začínajúcich i skúsených včelárov, ukážky spôsobov včelárenia, pozorovací úľ i možnosť zakúpiť si včelárske výroby.

Za pozornosť stála aj raritná zbierka funkčných replík historických banských strojov, ktoré boli vyrobené počas uplynulých ročníkov Radvanského jarmoku. Okrem stupov a hámra mohli tento rok návštevníci obdivovať novinku – ručne ovládaný banský výťah. Na komentovaných prehliadkach sa dozvedeli zaujímavé informácie o procesoch ťažby a spracovania rudy.

Výstavy

Mesto počas otvorilo výstavu venovanú 110. výročiu narodenia Jána Cikkera. V spolupráci s Literárnym a hudobným múzeom ju nainštalovali vo foyer Radnice na Námestí SNP.

Ďalšia výstava sa konala pri príležitosti 10. výročia zápisu Radvanského jarmoku do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Začínala sa na Námestí SNP a pokračovala do Lazovnej ulice. Na Dolnej 25 mohli malí aj veľkí navštíviť výstavu drobných hospodárskych zvierat a akvaristiky.

Dopravné obmedzenia počas Radvanského jarmoku

Organizácia 363. Radvanského jarmoku v centre mesta si vyžiadala aj niekoľko dopravných obmedzení, s ktorými musia rátať vodiči od 10. do 12. septembra 2021

Úplné uzávery ciest

Od piatku 10. septembra 2021 od 6:00 hod. do nedele 12. septembra 2021 do 17:00 hod. bola uzatvorená Kapitulská ulica od križovatky s ulicou J. Cikkera po Námestie SNP a Národná ulica od križovatky s Kuzmányho ulicou po Námestie SNP.

Obmedzenie vjazdu na Bakossovu ulicu

Vzhľadom na uzáveru lokality na Námestí Š. Moysesa (pri tržnici) bola Bakossova ulica zobojsmernená. Vjazd na Bakossovu bol povolený obyvateľom s trvalým pobytom a návštevníkom hotela Kúria bez obmedzenia od piatku 10. septembra 2021 od 6:00 hod. do nedele 12. septembra 2021 do 17:00 hod.

Obmedzenie vjazdu do pešej zóny

V Lazovnej ulici, Dolnej ulici, na Námestí SNP a v Národnej ulici platili čiastočné obmedzenia pre držiteľov oprávnení na vjazd vozidla do pešej zóny od piatku 10. septembra 2021 od 6:00 hod. do nedele 12. septembra 2021 do 17:00 hod.

Vylúčenie parkovania na parkovacích miestach

Toto obmedzenie platilo na Námestí Š. Moysesa pod tržnicou a pod Barbakanom, v Kapitulskej ulici od križovatky J. Cikkera po Námestie SNP, na Kollárovej ulici pod cintorínom a na Bakossovej ulici od začiatku súčasnej jednosmernej cesty od piatku 10. septembra 2021 od 6:00 hod. do nedele 12. septembra 2021 do 17:00 hod.

Vylúčenie parkovania taxislužieb na parkovacích miestach

V Kapitulskej ulici po Námestie SNP v dňoch od 10. septembra 2021 do 12. septembra 2021 mesto zabezpečilo parkovania taxislužby pri budove SSD. Dočasné parkoviská boli označené prenosným dopravným značením.

Primátor otvoril 363. Radvanský jarmok

„Verím, že z bohatej ponuky programu si vyberiete a 363. Radvanský jarmok si vychutnáte. Banskobystričanky a Banskobystričania, užite si druhý jarmočný deň. Peknú sobotu,“

uviedol na úvod druhého dňa jarmoku primátor Ján Nosko.

Iné mestá podľa Noska jarmoky zrušili. Banská Bystrica ho po vlaňajšej absencii tak veľmi chcela, že samospráva rozptýlila program do viacerých lokalít mesta, aby sa podľa pokynov RÚVZ dodržali všetky protipandemické opatrenia.

„Verím, že tohtoročný 363. Radvanský jarmok si všetci naplno užijeme… A dokonca aj s chutnými jarmočnými špecialitami, ktoré zabezpečujú kamenné prevádzky v centrálnej mestskej zóne. Banskobystričania, počasie nám má priať – krásny jarmočný víkend všetkým!“

Radvanský jarmok je tak otvorený pre všetkých návštevníkov, ktorý až do nedele 12. augusta zavítajú do centra nášho mesta pod Urpínom.

V sobotu pokračoval jarmok bohatým programom

Druhý jarmočný deň bol počas soboty v plnom prúde,  vo všetkých lokalitách sa od rána rozbehol avizovaný program. Vo Včelárskej dedinke za Barbakanom otvorili Celonárodnú výstavu o včelárstve a odovzdali odznaky absolventom SOŠ Pod Bánošom v odbore včelárstvo.

Aj tento rok si návštevníci jarmoku mohli pozrieť či kúpiť výrobky od rôznych remeselníkov. Pre týchto ľudí to nie je len práca, ale aj celoživotná záľuba, do ktorej vkladajú kus svojho srdca, preto sa ich záujemcovia mohli spýtať na spôsoby vyhotovenia ich výrobkov.

„Verím, že z bohatej ponuky programu si vyberiete a 363. Radvanský jarmok si vychutnáte. Banskobystričanky a Banskobystričania, užite si druhý jarmočný deň. Peknú sobotu,“

uviedol na úvod druhého dňa jarmoku primátor Ján Nosko.

Primátor hlavného mesta Matúš Vallo navštívil hlavné mesto folklóru, aby spolu so svojou kapelou Para v úlohe basgitaristu rozprúdil sobotňajšiu jarmočnú atmosféru. Okrem Bratislavy má rád aj našu Banskú Bystricu.

„Dúfam, že po celodennom pestrom programe si koncert v podaní PARY všetci užili, a hneď potom nasledovalo vystúpenie skupiny HRDZA,“

poznamenal k sobotňajšiemu večernému programu náš primátor Ján Nosko.

Na jarmoku ste sa mohli stretnúť aj úsmevnými situáciami. Napríklad viceprimátor mesta Jakub Gajdošík vymenil oblek za hasičskú uniformu, aby ako dobrovoľný hasič kontroloval situáciu.

Vedúca oddelenia kultúry MsÚ Banská Bystrica  Janka Očenášová zasa vymenila kostým za ľudový kroj, aby potešila spevom a cimbalom s Ľudovou hudbou Jána Maka všetkých návštevníkov.

Tretí deň 363. Radvanského jarmoku

Nedeľa bola posledným dňom jarmoku, ktorý sa po minuloročnom vynútenom „pôste“ teší obrovskému záujmu Bystričanov i návštevníkov mesta. Kto si chcel vychutnať nezabudnuteľnú atmosféru Radvanského jarmoku, mal poslednú príležitosť vybrať si z ponúkaného programu:

Námestie SNP

9:00 – 16:00 Trh tradičných remesiel, stánky s ľudovo-umeleckými výrobkami

Pamätník SNP

11:00 Starohorský banícky spevokol

13:00 Duchoňovci

14:00 Poďakovanie remeselníkom

15:00 Romano Jilo – rómsky folklórny súbor

Barbakan

10:00 – 15:00 Včelárska dedinka, historické banské stroje

Nádvorie Radnice

10:00 Príbehy rytiera – jarmočné divadlo o rytierovi hľadajúcom ľudské šťastie

10:00 – 14:00 Heľpianska kúdeľná izba – ukážky pradenia, výroba niteľníc, ako vzniká črpák, výroba sviečok z včelieho vosku

11:30 Tradície včera a dnes – Mária Kemková o udržiavaní a odovzdávaní zvykov na Heľpe

Výstavy

V Lazovnej ulici k 10. výročiu zápisu Radvanského jarmoku do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska.

Na Radnici k 110. výročiu narodenia Jána Cikkera.

Mesto Banská Bystrica verí, že tohtoročný 363. Radvanský jarmok si ľudia vychutnali. Ďakuje všetkým, ktorí počas troch jarmočných dní prispeli k plynulému priebehu podujatia a vďaka ktorým si mohli návštevníci odniesť pekné zážitky.

„V súvislosti s prípravami i samotnou organizáciou tohtoročného Radvanského jarmoku sme sa stretli s mnohými reakciami. Aj keď bol iný ako tie predošlé, verím, že nakoniec si každý prišiel na svoje. Organizovať podujatie v súčasnosti nie je jednoduché. Preto všetkým zainteresovaným zamestnancom mestského úradu, remeselníkom, účinkujúcim i pomocníkom patrí jedno veľké ďakujem. Odviedli ste skvelú robotu. Vidíme sa o rok na 364. Radvanskom jarmoku,

zhodnotil práve skončený jarmok primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko.

Zdroj: Zdenka Marhefková a (tom), Foto: mesto BB a ilustračné