V Banskej Bystrici si pripomenieme významné historické udalosti spred 79 rokov – Začnite s vysťahovaním!

História
0 /

Golianov signál vyslaný slovenským posádkam 29. augusta 1944, nám aj po 79 rokoch pripomína významné historické udalosti Banskobystrického kraja. Začalo Slovenské národné povstanie.

Písal sa rok 1944. Večer 29. augusta krátko po 20:00 hodine podplukovník generálneho štábu Ján Golian vyslal vojenským posádkam heslo „Začnite s vysťahovaním“. To bol signál na začiatok Slovenského národného povstania – jednej z kľúčových udalostí slovenských dejín, aj vďaka ktorej Slovensko stálo na strane víťaznej koalície.

Nasledujúci deň 30. augusta Golian svoj rozkaz potvrdil aj písomne a  po 11:00 hod. zároveň z banskobystrického rozhlasu Slobodný slovenský vysielač zaznela Proklamácia vojenského revolučného vedenia, ktorú prečítal pplk. Mirko Vesel.

Zároveň  Proklamáciu predsedníctva Ústredného národného výboru prečítal príslušník občianskeho odboja, bývalý agrárnik Jozef Styk. K povstaleckej výzve sa pridala väčšina posádok na strednom a v menšej miere aj na západnom a východnom Slovensku, ako aj dobrovoľníci z radov civilného obyvateľstva.

V sobotu 7. októbra 2023 vás o 14:00 hod. historici prevedú centrom Banskej Bystrice a najvýznamnejšími miestami spojenými so Slovenským národným povstaním historici z Múzea SNP. Príďte si osviežiť historické poznatky či dozvedieť sa niečo nové.

Atmosféru, ktorá v meste počas tohto obdobia panovala vám predstaví vo svojich scénkach Klub vojenskej histórie Golian. VSTUPENKY a viac informácií nájdete na stránke https://centralslovakia.eu/novinky/zacnite-s-vystahovanim/

Zdroj: OOCR Stredné Slovensko , Foto: archív a ilustračné