Univerzitná noc literatúry 2021 z pohodlia gauča

KULTÚRA
0 /

Ani do roka a do dňa sme sa nedočkali zásadnejšej zmeny v opatreniach súvisiacich s pandemickou situáciou na Slovensku, preto aj 8. ročník Univerzitnej noci literatúry bude opäť prebiehať online.

Hoci je výborné, že sa bude čítať celý týždeň, chýba nám a azda aj Vám čarovná atmosféra siedmich stanovíšť, spoločné počúvanie a osobné stretnutia.

V apríli 2021 to teda bude UNL z gauča. Organizátori Vás pozývajú na Univerzitnú noc literatúry, kde si každý deň od pondelka 12. 4. do nedele 18. 4. 2021 vždy o 20:00 hod. môžete v premiére vypočuť jedno čítanie. Určite sa je na čo tešiť, pretože prekvapení pre Vás pripravili minimálne sedem. Všetky čítania tam, samozrejme, nájdete aj neskôr.

Predstavujeme ideu 8. ročníka UNLŽeny čítajú ženy“

V roku 2021 začíname na Slovensku druhú storočnicu volebného práva žien. Napriek tomuto medzníku z roku 1920 sa status ženy na Slovensku mení len pomaly, mnohé problémy zostávajú nepomenované alebo sa o nich diskutuje len veľmi opatrne, akoby neexistovala nerovnosť, diskriminácia na základe pohlavia v rôznorodých oblastiach života či násilie páchané na ženách.

Ženský hlas na Slovensku rozhodne nie je rovnocenný a príklady pribúdajú, žiaľ, každý deň. Pričasto zabúdame, že dejiny žien sú rovnako dlhé ako dejiny mužov. Organizačný tím 8. ročníka Univerzitnej noci literatúry preto oslovil sedem žien, vybral sedem autoriek a prinesie ich príbehy. Ale najmä chce poukázať na to, že ženské práva sú ľudské práva, preto vybranými ukážkami sleduje rozmanitosť životných údelov.

„Uvedomujeme si, že svet čelí rozličným výzvam. Sme svedkami mnohých globálnych i osobných kríz. Často sme necitliví a nevieme, ako na ne zareagovať. Mnohé z našich ukážok prinesú aspoň čiastočné odpovede na to, ako sa zachovať v stave ohrozenia, ktorý dnes číha za každým rohom, ale nám aspoň pomôže empatickejšie načúvať,“

hovorí tím Univerzitnej noci literatúry.

A komu budete načúvať?

V tomto ročníku pozvanie zapojiť sa do projektu prijali novinárka denníka SME Zuzana Kovačič Hanzelová, prekladateľka Paulína Šedíková Čuhová, riaditeľka Gymnázia Andreja Sládkoviča Iveta Onušková, literárna kritička Eva Urbanová, právnička zaoberajúca sa antidiskrimináciou a rodovou rovnosťou Janka Debrecéniová, poradkyňa v Európskom parlamente Karolína Koščová a germanistka a prodekanka Filozofickej fakulty UMB Nadežda Zemaníková.

„Naše čítajúce prinesú príbehy žien z amerického malomesta, ale aj z New Yorku, zo strednej Ázie, ale aj z Berlína, z talianskeho sídliska podobnému tým našim a skončíme v súčasnom Štokholme. Nezabúdame však ani na deti, im bude venované štvrtkové čítanie. O čom? To si necháme ako prekvapenie, sledujte náš YouTube kanál ,“

vysvetľujú organizátori.

Nadežda Zemaníková

Nadežda Zemaníková

Tento rok sa tím UNL rozhodol čítaniami podporiť banskobystrické vydavateľstvo Literárna bašta a vydavateľstvo Inaque, ktoré vedie Aňa Ostrihoňová. Každý deň bude šanca vyhrať zaujímavé knižné novinky a výhercovia môžu jednu z kníh darovať, pretože im pošlú rovno dve.

Také malé knižné Pošli ďalej. Umožnili to partneri z Martinusu, Literárnej bašty a Inaque, za čom im patrí poďakovanie. Tím Univerzitnej noci literatúry sa teší sa na stretnutie s Vami! Do čítania!

A ešte ako to bolo na UNL 2020:

Zdroj: Tím UNL, Foto: ilustračné