Talentovaná šansoniérka Lucia Bujnová bude koncertovať v Cikkerovej sieni bystrickej Radnice

KULTÚRA
0 /

Iba nedávno 16. novembra pokrstila svoj druhý album „Po Tvojich slovách“ na bratislavskom koncerte v Klariskách a už chystá ďalší koncert v Banskej Bystrici. Speváčka Lucia Bujnová vystúpi 30. novembra 2022 o 18:30 hod. v Cikkerovej sieni historickej Radnice na Námestí SNP.

Album Po Tvojich slovách

Na rozdiel od prvého albumu «madamebujna» en concert Lucia Bujnová v tom druhom prvýkrát prezentuje svoju tvorbu ako autorka hudby. Pod originálnymi klavírnymi aranžmánmi je podpísaný Pavol Bodnár, ktorý sa spolupodieľal aj na zhudobnení viacerých piesní albumu.

Zľava Pavol Bodnár, Lucia Bujnová a Jana Ivanecká

Zľava Pavol Bodnár, Lucia Bujnová a Jana Ivanecká

Klavír a spev dopĺňa violončelistka Jana Ivanecká, členka Slovenskej filharmónie. Autormi textov sú Igor Grossman a Mikuláš Krippel. Viaceré texty piesní vznikli pred 80-timi rokmi a za ich objavenie vďačíme náhode. Album „Po Tvojich slovách“ vznikol v priebehu ostatného roka.

„Keď sa mi do rúk prvýkrát dostali 80-ročné básne autora Mikuláša Krippela, do očí mi udrela báseň s názvom Je jeseň. Videla som v nej pieseň, bol tam rytmus i melódia.  V básni Aprílový dážď sa hovorí o túžbe po pokoji, šťastí a mieri. Ten starý text bol razom neskutočne aktuálny. Tento album tu jednoducho mal byť,“

odhaľuje pozadie vzniku albumu autorka hudby a speváčka Lucia Bujnová.

Lucia Bujnová

Lucia Bujnová

Speváčka sa k šansónovej tvorbe dostala až po štyridsiatke. Ako u väčšiny slovenských šansonierov a šansonierok, aj pre Luciu je šansón skôr krásny koníček, ktorý dopĺňa štandardné zamestnanie.

„Tento žáner spája moje dve veľké vášne –  francúzštinu a  spev,“

dodáva umelkyňa, ktorá je zároveň učiteľkou francúzštiny na Gymnáziu Metodova v Bratislave. Francúzštinu ani pri novom albume neopustila, obsahuje okrem autorských slovenských piesní 3 francúzske covery.

Spolupráca s jazzmanom Pavlom Bodnárom

Speváčka dlhodobo spolupracuje s Pavlom Bodnárom, popredným slovenským jazzmanom a aranžérom. Za ostatné roky spoločne odohrali desiatky koncertov či už vo V-klube Bratislave, v DJZ v Prešove, v Synagóge v Liptovskom Mikuláši, v kaštieli vo Finticiach, i mnohých príjemných kaviarniach.

Rodák z Banskej Bystrice Pavol Bodnár sa hudobne podieľal aj na prvom debutovom albume speváčky s názvom «madamebujna» en concert, ktorý oproti tomu novému obsahuje interpretácie francúzskych piesní iných autorov. Album Po Tvojich slovách bol nahraný v RITA Studio vo Vajnoroch.

Koncert

Koncert

Zhudobnenie náhodne objavených básní v najnovšom albume

Texty piesní na novom albume sú miestami nečakane aktuálne a citlivo sa prihovárajú časom, ktoré dnes žijeme. Niektoré sú až terapeuticky hrejivé a empatické.

„Príbeh textov je akoby vsadený do dnešného sveta a to napriek ich veku. Dostali sa ku mne vďaka môjmu susedovi Vladkovi Krippelovi, ktorý je jedným zo synov autora básní,“

vysvetľuje Bujnová.

Šansonierka Lucia Bujnová

Šansonierka Lucia Bujnová

Mikuláš Krippel, autor zhudobnených básní, bol v 40-tych rokoch minulého storočia blízkym priateľom básnika Viliama Turčányho, poznali sa i s Milanom Rúfusom.

„Otec sa o svoju tvorbu nikdy s nikým nepodelil. Dokonca ani s našou mamou,“

vysvetľuje syn Vladimír Krippel. Texty náhodne objavila manželka Mikuláša Krippela po jeho smrti a zostavila zbierku neuveriteľných 500 básní, ktoré čakali na zverejnenie.

Lucia Bujnová

Spieva francúzsky šansón, slovenský šansón, jazzovo i bluesovo ladené skladby, má blízko k ľudovej piesni. Narodila sa v Bratislave, odmalička sa venuje hudbe, najprv hre na klavíri a popri tom aj spevu sólovému i zborovému. Študovala na francúzsko-slovenskom bilingválnom gymnáziu, neskôr na FiFUK francúzsky jazyk a históriu.

V roku 2004 vyhrala súťaž Francúzska pieseň, zúčastnila sa jej medzinárodného pokračovania v Splite v máji 2005, kde získala 2. miesto. V roku 2018 vydala prvý album «madamebujna» en concert ako nahrávku jedného z jej živých koncertov s kapelou. Je aj členkou poroty speváckej súťaže Spievam po francúzsky, ktorú každoročne organizuje Francúzsky inštitút spolu s Alliance Francaise.

11. novembra 2022 vyšiel jej druhý album s názvom „Po Tvojich slovách“, kde prvýkrát predstavila aj svoju autorskú tvorbu. Lucia Bujnová spolupracovala s mnohými vynikajúcimi hudobníkmi ako Pavol Bodnár, Pavol Ruček, Štefan “Pišta” Bartuš, Milan Ruček, Pavol Bereza, Nikolaj Nikitin, Luboš Šrámek, Marián Ševčík, Juraj Kalász.

Luciin hlas je zmatový, so širokým dynamickým a interpretačným rozsahom, emočne a obsahovo čitateľný. Lucia okrem kultivovaného prejavu vyniká svojou dokonalou francúzštinou. Spievala na Francúzskom veľvyslanectve pri oficiálnych podujatiach, na podujatiach organizovaných Francúzskym inštitútom.

Dlhodobo sa venuje aj zborovému spevu v cirkevnom zbore na Trnávke, alebo v hudobnom zoskupení Con moto. Má 4 deti a so svojou rodinou žije v Bratislave.

Vstupenky na banskobystrický koncert Lucie Bujnovej:  https://tootoot.fm/sk/events/6370282da02b42051c072d3d.

Zdroj: Jana Šavoltová a (tom), Foto: Archív umelkyne a FB