TAJOMNÝ MAJÁK: Divadlo o a pre teenagerov v Bábkovom divadle na Rázcestí

KULTÚRA
0 /

Bábkové divadlo na Rázcestí v Banskej Bystrici sa dlhodobo venuje tvorbe inscenácií pre dospelých. Zároveň kontinuálne spolupracuje so školami všetkých stupňov, teenagermi druhého stupňa ZŠ, stredoškolákmi a (ich) dospelými.

Tajomný maják s Xeniou Dragunovskou

Vo výnimočnom Roku slovenského divadla, v roku 2020, sa BDNR rozhodlo intenzívnejšie priblížiť tejto vekovej kategórii. Novým krokom v dramaturgii divadla, krokom k teenagerskému publiku, je premiéra Tajomný maják.

Na Slovensko sa po prvýkrát dostáva dielo súčasnej ruskej dramatičky, spisovateľky Xenie Dragunskej, ktorá sa symetricky venuje tvorbe pre deti a tvorbe pre dospelých. Tvorba pre mladých ľudí – teenagerov má v autorkinom diele významné miesto, vo forme divadelných hier, poviedok a filmových scenárov.

Dragunská pochádza z literárne renomovanej rodiny. Jej otec Viktor bol obľúbeným sovietskym autorom kníh pre deti a mládež, jej starší brat Denis pôsobí ako publicista a spisovateľ. Vyštudovala filmovú scenáristiku na Ruskom štátnom filmovom inštitúte v Moskve, pracovala ako redaktorka vo filmových štúdiách. Hry píše a publikuje od roku 1994, kedy debutovala textom Zlodej jabĺk.

Tému dospievania spracováva jej literárne oceňovaný román Zblúdilý bicykel. Pozornosť vyvolal film Я вам больше неверю / Ja vám už neverím (pracovný preklad), ktorý vznikol na základe Dragunskej inscenácie Ryšavá hra a venuje sa komplikovaným sociálnym otázkam v súvislosti so životom násťročných.

Text na objednávku divadla preložila renomovaná prekladateľka Ivana Kupková.   Dramatička Xenia Dragunská prijala pozvanie divadla a osobne sa zúčastní slovenskej premiéry svojej hry.

Júlia Rázusová

Pri tejto príležitosti s divadlom po prvýkrát spolupracuje renomovaná slovenská režisérka, ktorá má s tvorbou pre teenagerov bohaté skúsenosti. Júlia Rázusová je dvojnásobnou laureátkou ocenenia DOSKY za najlepšiu réžiu. Prvýkrát cenu získala v roku 2018 za inscenáciu ZnovuzjednotenieKóreí (Štátne divadlo Košice). Po druhý raz v roku 2019 za inscenáciu MoralInsanity (Prešovské národné divadlo).

Pochádza a žije v Prešove, kde spolu s dramatičkou Michaelou Zakuťanskou v roku 2013 založila úspešnú scénu Prešovské národné divadlo (koncept PND taktiež získal nomináciu na ocenenie DOSKY). Júlia Rázusová spolupracuje s profesionálnymi činohernými, bábkovými, alternatívnymi divadlami z celého Slovenska. V Banskej Bystrici režíruje po prvýkrát.

„Xenia Dragunská prináša konkrétny príbeh na pomedzí reality a fantázie. Hlavné hrdinky sú tínedžerky zachytené v špecifickom momente dospievania, kedy veľa vecí vnímame akoby v hmle. Buď cez optiku emócií alebo faktov, v ktorých často slepo kopírujú názory dospelých. Je to obdobie hľadania svojej vlastnej identity,“

povedala Júlia Rázusová v rozhovore pre newsletter divadla Zvesti a dodala:

„Dragunská sa venuje rovnako téme „normálnosti“, čo je v rámci medziľudských vzťahov normálne, morálne, čestné? Kde je hranica dôvery v rámci  rodičovstva či, priateľstva? To sú dôležité otázky, ktoré v hmle neponúkajú odpovede, ale podnecujú k objavovaniu vlastného kritického myslenia a vyhodnocovania situácii na základe našich hodnôt a presvedčení.“

Réžia: Júlia Rázusová, preklad: Ivana Kupková, dramaturgia: Iveta Škripková, výprava (kostýmy, bábky): Katarína Caková, hudba: Elia Moretti.  Hrajú: Ivana Kováčová, Marianna Mackurová, Andrej Polakovič, Alena Sušilová, Filip Štrba, Mária Ševčíková a. h.

Premiéra inscenácie sa uskutoční v piatok 7. februára 2020 v divadelnej sále Bábkového divadla na Rázcestí, Skuteckého 14.. Prvá repríza sa koná v utorok 11. februára 2020.

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Vzniká s podporou Ruského centra vedy a kultúry v Bratislave.

Zdroj: Monika Tatarková , Foto: ilustračné