Svetová Štiavnica roztancuje Mesto kultúry 2019

KULTÚRA
0 /

Virtuózne cimbalové sóla zmiešané s džezom, strhujúcu balkánsku hudbu, mix bossa novy, japonskej enky, španielskej bulerie a reggae, nové umelecké kontexty ľudovej hudby aj inteligentný humor originálnej hudobnej reči ponúkne nultý ročník festivalu Svetová Štiavnica.

Medzinárodný sviatok etno a world music sa uskutoční 3. a 4. mája 2019 na rôznych miestach Mesta kultúry 2019. Jeho súčasťou budú vystúpenia kapiel MiraMundo z Brazílie, Bubliczki z Poľska, Cimbalom Brothers z Maďarska a Balkansambel zo Slovenska v spolupráci s folklórnym súborom Rozsutec.

Festival obohatí aj projekt Ornamenty, v ktorom sa spája ľudová hudba SĽUK-u s vynikajúcou etnodžezovou formáciou Pacora Trio výnimočného multiinštrumentalistu Mareka Pastírika.

„Naším zámerom bolo predstaviť rozmanitosť sveta a hudbu považujeme za jeden z najpodmanivejších spôsobov, ako prezentovať rôzne kultúry. World music je navyše žáner, ktorý vychádza z koreňov daného národa,“

hovorí Rastislav Marko, vedúci Oddelenia kultúry, športu a mediálnej komunikácie mesta Banská Štiavnica.

„Aj na medzinárodnej scéne začínajú byť najviac oceňovaní hudobníci, v ktorých tvorbe sú prvky tradície, autentickosti a jedinečna. World music je hudobné dobrodružstvo neobmedzené jazykom, hranicami či žánrovým zaradením,“

dodáva Saša Pastorková, spoluorganizátorka jedinečného festivalu, ktorý má ambíciu rásť a pokračovať ďalšími ročníkmi.

Festival Svetová Štiavnica je súčasťou projektu Banská Štiavnica 2019: Renovácia identity, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Internetový predpredaj lístkov je na web stránke Kultúrneho centra http://www.kultura.banskastiavnica.sk/. Viac informácií získate na webe https://almaziastiavnica.sk/svetova-stiavnica/.

Program 3. mája 2019
12:15 MIRAMUNDO (BRA / ESP / MEX / ITA), ZŠ J. Horáka, pozvánkový minikoncert
17:00 BUBLICZKI (POL), Drieňová, pozvánkový minikoncert
18:00 WORSKHOP, Art Café

Hlavný program – Kultúrne centrum, Kammerhofská 1:
19:30 MIRAMUNDO (BRA / ESP / MEX / ITA)
21:00 BUBLICZKI (POL)
22:30 CIMBALOM BROTHERS (HU)

Program 4. mája 2019
16:00 BALKANSAMBEL (SVK), Štefultov, pozvánkový minikoncert
18:00 TANEČNÝ WORKSHOP S BALKANSAMBEL A FS ROZSUTEC (SVK), Klub Rubigall

Hlavný program – Kultúrne centrum, Kammerhofská 1:
20:00 ĽH ROZSUTEC /SVK/
20:30 SĽUK A PACORA: ORNAMENTY /SVK/
22:30 BALKANSAMBEL A FS ROZSUTEC /SVK/