Svätojakubská púť do Compostely dorazí v pondelok na Staré Hory

SPRÁVY
4 /

Svätý Jakub starší je popri sv. Petrovi, Pavlovi a Jánovi najslávnejším apoštolom.  Španielska tradícia tvrdí, že po dobytí Jeruzalema Arabmi bolo jeho telo prevezené do Santiaga de Compostela. Toto španielske mesto v Galícii patrí k najväčším a najslávnejším pútnickým miestam.

História púte

Svätojakubská púť bola dlho známa len z oblasti Santiago de Compostela, kde sú podľa tradície uložené ostatky svätého Jakuba, Kristovho učeníka. Ten bol pochovaný v Santiagu, ktoré následne padlo do rúk Maurom a stopy po mieste jeho posledného odpočinku sa stratili.

V roku 814 sa zjavili hviezdy, ktoré ukázali cestu k stratenému hrobu a ostatky boli nájdené. Na mieste Jakubovho hrobu bol postavený kostol, ktorý sa stal pútnickým miestom. Prvá doložená púť do Compostely je z roku 951, kedy ju vykonal biskup z Le Puy.

Záujem o Svätojakubskú púť začal prudko rásť koncom 80. rokov minuléh storočia. K tomu prispela aj púť pápeža Jána Pavla II. a fakt, že v roku 1993 bola Svätojakubská cesta zapísaná na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Odvtedy túto cestu ročne absolvujú desaťtisíce pútnikov.

Trasa vedie aj cez Slovensko

Málokto vie, že trasa známej púte je vyznačená aj na Slovensku. Spišská katolícka charita a OZ Priatelia Svätojakubskej cesty na Slovensku – Camino de Santiago sa rozhodli, že túto trasu obnovia a predstavia verejnosti.

Trasa vedie z Košíc do Bratislavy a odtiaľ sa napája na európsku sieť vedúcu až do Santiaga de Compostela (Španielsko).

Z Košíc na Donovaly a Staré Hory

Celá trasa z Košíc do Bratislavy meria viac ako 600 km a dá sa prejsť za približne 25 dní. Je rozdelená na 5 úsekov, z ktorých štyri sú aj vyznačené v teréne: Košice – Levoča, Levoča – Donovaly, Donovaly – Hronský Beňadik, Hronský Beňadik – Trnava, Trnava – Bratislava. Šiesty úsek Rajka (HU) – Bratislava spája maďarskú a slovenskú vetvu európskeho Camina.

Prvý vyznačený úsek Košice – Levoča začína v najväčšom kostole na Slovensku – v gotickej katedrále sv. Alžbety a smeruje na severozápad cez hrebeň Volovských vrchov na Kojšovskú hoľu cez mestá Gelnica a Krompachy na Spiš, kde prechádza Žehrou, Spišským hradom, vedie na Mariánsku horu a končí v Bazilike sv. Jakuba v Levoči.

Nasledujúci úsek Levoča – Donovaly ešte nie je oficiálne otvorený, ale prví pútnici túto časť slovenského Camina prejdú do 15. júla 2019, pričom môžu objavovať krásy nášho regiónu. Za 14 dní prekonajú pútnici z Košíc do obce Staré Hory pod Donovalmi až 282 km.

Pútnikov tu v pondelok slávnostne privítajú starosta obce Staré Hory Marián Gajdoš a podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja Roman Malatinec  s hudobnou gospelovou skupinou Kalich. Pre zaujímavosť v Jakube  je gotický kostol  už 700 rokov zasvätený sv. Jakubovi staršiemu, takže Svätojakubská púť sa týka aj tejto historickej pamiatky.

Autor: (dem), Foto: ilustračné