Stredoveké Bomburove slávnosti v Brezne už tento víkend

Z regiónu
0 /

Stredoveké oslavy, ktoré organizuje mesto Brezno, opäť ponúknu bohatú nádielku historického života. Uskutočnia sa už tento piatok a sobotu v tunajšom mestskom parku.

Bomburove slávnosti

Návštevníci ale i domáci sa môžu tešiť na rôzne šermiarske vystúpenia, ukážky sokoliarov ale aj chuť rozmanitého jedla, ktorého vôňa bude návštevníkov vábiť už od piatku v mestskom parku v Brezne. Toto jedinečné podujatie ponúkne možnosť preniesť sa späť v čase do bohatej histórie Brezna ako slobodného kráľovského mesta.

Vyvrcholením breznianskeho kultúrneho leta budú už tento víkend Stredoveké Bomburove slávnosti, ktoré odštartujú v piatok 23. augusta 2019 v sprievode skupín historického šermu. V mestskom parku nebudú chýbať ani ukážky sokoliarov. O spestrenie stredovekého večera sa postará miestna skupina Silo a lampa svieť a následne po nich prvý deň nadýchaný históriou ukončí známa skupina Ščamba Čerešienky.

V sobotu 24. augusta budú v mestskom parku už od rána znieť jedinečné tóny histórie. Historický sprievod parkom otvorí bohatý celodenný dobový program. V parku nebude núdza o ukážky historického šermu, sokoliarov, hudbu, bubnovú šou ale ani o program pre deti, ktorý sa tiež bude niesť v historickom duchu. Bodku za historickými slávnosťami dá medzinárodne úspešná slovenská skupina Banda.

Aj tento rok si budete môcť popri slávnostiach vychutnať charitatívny primátorský guľáš, ktorého vôňa sa bude od rána niesť parkom. Nebude chýbať ani jarmok ľudových výrobkov, ukážky kováčskych prác, šachový turnaj ale aj prehliadka breznianskej synagógy od 11:00 do 13:00 hod.

„Znova sa tešíme na množstvo návštevníkov a priaznivcov histórie, ktorí zavítajú do nášho kráľovského mesta aby okúsili stredovekú atmosféru v mestskom parku. Ako to už býva zvykom aj tento rok sme sa rozhodli pomáhať ľuďom a tak výťažok z charitatívneho guľáša poputuje 27 – ročnej Dominike, ktorá trpí ťažkou poruchou autistického spektra a vyžaduje si intenzívnu starostlivosť,“

dodal na záver primátor mesta Tomáš Abel.

A takto to vyzeralo v Brezne pred dvomi rokmi:

Program Bomburove slávnosti 2019

Piatok 23. 8. 2019

Skupina historického šermu Berezun

Družina Slavibor,  ukážky sokoliarov

18:00  Silo a lampa svieť

20:00  Ščamba a Čerešienky

Sobota 24. 8. 2019

Historický sprievod

Skupina historického šermu Berezun

Družina Slavibor

Batida – bubnová šou

Vrbovské vŕby

Jančiči – program pre deti

20:00 Banda

Zdroj: OOCR Región Horehronie, Foto: ilustračné