Stanovisko ŠOP SR k zastrelenej medvedici a k ochrane jej mláďat v prirodzenom prostredí

SPRÁVY
24 /

Po tom, ako sa medvedica s dvomi mláďatami zo Starého Smokovca zatúlala až do Liptovskej Kokavy, obyvatelia obce nemohli pokojne spávať. Medvedia rodinka sa usalašila na strome, odkiaľ zliezala po potravu.

Vydesené zviera hľadalo útočisko v blízkosti ľudských sídel, na čo nakoniec doplatilo. Medvedica Ingrid svoj boj o mláďatá prehrala, keď ju odchytili po narkotizačnej strele a spolu s mladými odviezli ochranári. Jej príbeh sledovalo celé Slovensko.

Po dlhých týždňoch hľadania riešenia ako vrátiť tatranskú medvedicu do prírody, po neustálom monitorovaní a plašení v noci, žiaľ bolo nevyhnutné pristúpiť ku krajnému riešeniu. Pri snahe odplašiť medvedicu z obce, sa samica obrátila proti ochranárom, poľovníkom a polícii a poľovníci zasiahli na priamy pokyn polície.

„Štátna ochrana prírody vyjadruje veľké poľutovanie. Po dlhých týždňoch 24 – hodinových služieb ochranárov, ktorí vo dne, v noci pracovali na tom, aby sa medvedica vrátila do prirodzeného prostredia aj s mláďatami, prevládla povinnosť ochrániť človeka,“

vyjadril sa generálny riaditeľ Štátnej ochrany prírody SR so sídlom v Banskej Bystrici Milan Boroš.

Ochranári chápu rozhorčenie niektorých ľudí. Nebolo to ľahké a ani jednoduché rozhodnutie, ale stoja si za ním. Mláďatá museli od medvedice oddeliť, iné riešenie neexistovalo. Tento problém spôsobili ľudia. Umožnili jej i mláďatám veľmi ľahký prístup ku kvalitnej potrave a tam je začiatok všetkých problémov.

Situácia sa tak dostala do krajnej núdze. Medvedica nechcela opustiť miesto, kde bola zvyknutá na ľahký príjem potravy. Štátna ochrana prírody SR zachránila aspoň dve mláďatá. Ak by ochranári medvede vrátili kdekoľvek do lesa, o pár hodín by boli späť alebo v inej dedine na raňajkách, keďže stratili plachosť.

„Mláďatá teraz čakajú na prevoz do Maďarska, kde ich čaká život vo veľkom národnom parku. Vďaka tomu si odvyknú od prítomnosti človeka a naučia sa žiť vo svojom prirodzenom prostredí,“

uviedol na margo záchrany dvoch mláďat Milan Boroš.

K osudu kontajnerovej medvedice generálny riaditeľ ŠOP SR dodal:

„Tento jej osud by mal teraz slúžiť ako apel na zodpovednejšie sa správanie hotelierov, obyvateľov, či prevádzkovateľov reštaurácií v danom regióne. Je nesmierne dôležité zaisťovať kontajnery so zvyškami potravín pred medveďmi a nedávať im dôvod zvykať si na prítomnosť človeka.“

 

Zdroj: ŠOP SR, Foto: ilustračné