Srbsko – slovenské dotyky Poetica Slavica v bystrickej Štátnej vedeckej knižnici

KULTÚRA
0 /

Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrici, Slovenské vydavateľské centrum v Báčskom Petrovci (Srbsko), Odbočka Spolku slovenských spisovateľov v Banskej Bystrici, Slovenský kultúrny klub v Srbsku, Srbsko – slovenské básnické kolo, Ars Poetica Neosoliensis a Pars Artem Vás pozývajú na podujatie POETICA SLAVICA.

Poetica Slavica

Spájanie kultúr slovanských národov a slovensko – srbské dotyky budú dominovať vo štvrtok 5. septembra 2019 v Spoločenskej sále ŠVK v Banskej Bystrici, Lazovná 9. Podujatie sa koná pod záštitou ministerky kultúry SR PhDr. Ľubice Laššákovej.

Výstava insitného maliara Martina Papa zo Srbska

Martin Pap pochádza zo Srbska, zo slovenskej osady Padina, ktorá má približne 5 000 obyvateľov. Maľovaniu sa aktívne venuje od roku 1996, keď mal svoju prvú samostatnú výstavu.

„Námety čerpám z knihy, ktorú napísal padinský rodák, už nebohý, doktor Jozef Holubek. Sú tam dve poviedky. Jedna opisuje príbehy života Padinčanov od roku 1860 do roku 1880. Ja maľujem to, čo autor v poviedke opísal. Na každom obraze je strom, tekvice a džbány. Padina v minulosti mala veľké problémy s pitnou vodou a ľudia po ňu museli chodiť až do susednej dediny. V starokresťanskej ikonografii sám strom predstavuje symbol života darovaný od Boha. Bude to už viac ako 250 rokov, čo Slováci prežívajú v dolnej zemi, vo Vojvodine a to je taký symbol, že Slováci tam stále žijú,“

hovorí o svojej tvorbe maliar Martin Pap.

Autor je verný práci s olejom, iba občas využíva akvarel alebo tuš. Vernisáž výstavy diel Martina Papa bude na podujatí Poetica Slavica 5. septembra o 17:00 hod. v Spoločenskej sále ŠVKO. Výstava potrvá do 30. septembra 2019. Vstup je voľný.

Autor: (dem), Foto: ilustračné