Špeciálne olympiády Slovensko sa pripravujú na júnové Národné hry v Banskej Bystrici

ŠPORT
0 /

Približne 200 športovcov s intelektuálnym znevýhodnením bude v  pondelok 13. júna 2022 súťažiť na Národných hrách Špeciálnych olympiád Slovensko v Banskej Bystrici.

V rámci najväčšieho domáceho podujatia predvedú svoje výkony v šiestich športoch, novým športom na hrách bude jazda na kolieskových korčuliach. Národné hry pomáhajú organizovať aj mesto Banská Bystrica, Univerzita Mateja Bela a AŠC Dukla Banská Bystrica.

V rámci súťaží Špeciálnych olympiád Slovensko patria Národné hry k tým najdôležitejším. Tento rok sa konajú 12. a 13. júna 2022 v Banskej Bystrici, pričom športovci s intelektuálnym znevýhodnením  budú súťažiť v atletike, tenise, stolnom tenise, v bocci, plávaní a na kolieskových korčuliach.

,,Národné hry v Banskej Bystrici sú tento rok najväčším domácim podujatím Špeciálnych olympiád Slovensko. Máme veľkú radosť, že súťažiť bude v šiestich športoch takmer 200 športovcov s intelektuálnym znevýhodnením z celého Slovenska. Naše podujatie sa začne v nedeľu večer Otváracím ceremoniálom na Námestí SNP, kam každého srdečne pozývame a budeme radi, ak našich športovcov príde verejnosť podporiť aj počas súťaží v pondelok,“

hovorí Dominika Nestarcová, prezidentka Špeciálnych olympiád Slovensko.

Na Národných hrách športovcom okrem trénerov vypomôžu tradične aj dobrovoľníci, hry sa prvýkrát uskutočnia v Banskej Bystrici.

„Banská Bystrica je mestom športu a olympijských víťazov. V roku 2017 niesla titul Európske mesto športu a už v júli tohto roka sa stane dejiskom jedinečného Európskeho olympijského festivalu mládeže. Každý rok sa snažíme prostredníctvom rôznych projektov zlepšovať športovú infraštruktúru a skvalitňovať ponuku pre rozvoj fyzickej aktivity obyvateľov. Som preto rád, že sa prvýkrát v našom meste uskutočnia aj Národné hry Špeciálnych olympiád Slovenska. Ide o podujatie, v ktorom si zmerajú sily športovci s intelektuálnym znevýhodnením. Hoci vnímajú svet inak, túžbu vyhrávať majú rovnakú. Všetkým držím palce a želám im, aby boli úspešní nielen na športoviskách, ale aj v každodennom živote,“  

dodáva primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko.

Ján Nosko

Ján Nosko

Špeciálne olympiády Slovensko je organizácia, ktorá poskytuje celoročný cyklus tréningov a domácich či medzinárodných súťaží v rôznych druhoch olympijských i neolympijských športov pre deti aj dospelých s intelektuálnym znevýhodnením (IZ). Vytvára nové príležitosti na rozvíjanie ich fyzických a duševných schopností.

Športovci s IZ tak majú príležitosť ukázať svoju odvahu, prežiť radosť z víťazstva a pocítiť priateľstvo. O úspech sa môžu podeliť so svojou rodinou, priateľmi, športovcami a celou spoločnosťou.

Zdroj: Magdaléna Koreny , Foto: ilustračné