Slovenskí vedci a diplomati protestujú voči Matovičovým urážkam, žiadajú ospravedlnenie

SPRÁVY
18 /

Minulý týždeň bývalý premiér a súčasný minister financií SR Igor Matovič v súvislosti s vakcínami Sputnik V spôsobil v Moskve a Budapešti medzinárodný škandál, pričom ponížil slovenskú vedu a diplomaciu. Prinášame Vám verejný protest slovenských vedcov a výzvu slovenských diplomatov adresované slovenskej vláde.

Čo tomu predchádzalo

Vo štvrtok minister financií SR letel kvôli Sputniku V do Moskvy na rokovanie so šéfom Štátneho fondu priamych investícií po odstúpení ruskej strany od zmluvy. Oznámil, že vakcína Sputnik V má na Slovensku „príliš veľa mimoriadne vysoko postavených nepriateľov“. Ruská strana chce 200 tisíc dávok vakcíny späť. Matovič preto nazval všetkých, ktorí upozorňovali, že očkovacia látka musí prejsť posudzovaním, idiotmi.

Bol to však Igor Matovič, ktorý 1. marca 2020 víťazoslávne priletel vládnym špeciálom s vakcínami Sputnik V na košické letisko a jeho minister zdravotníctva Marek Krajčí mohol okamžite povoliť jej použitie na Slovensku. Ibaže miesto prevzatia osobnej zodpovednosti Krajčí vtedy vyhlásil, že očkovaciu látku posúdi a skontroluje Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL), čo sa aj stalo, ale zrejme sa podľa ruskej strany stať nemalo…

Marek Krajčí a Igor Matovič so Sputnikom V na košickom letisku

Marek Krajčí a Igor Matovič so Sputnikom V na košickom letisku

Faktom zostáva, že zmluva s ruským partnerom zostala dodnes utajená a teraz, keď vznikol problém s jej plnením, sa Igor Matovič postavil na stranu Rusov.

Ukazuje sa, že ruská strana nedodala všetky potrebné dokumenty a vakcína podľa ŠÚKL nie je totožná s tou, ktorá bola pozitívne hodnotená v odbornom časopise The Lancet a ktorú posudzuje Európska lieková agentúra (EMA). ŠÚKL požiadal o spoluprácu asi 30 oficiálnych laboratórií v EÚ, ktoré však posudzujú len registrované vakcíny. Preto posudzovanie robilo akreditované laboratóriom Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied.

V piatok sa minister financií Matovič v sprievode poslanca OĽaNO György Gyimesiho v Budapešti stretol s maďarským premiérom Viktorom Orbánom a ministrom zahraničných vecí Péterom Szijjártóom. Oproti zaužívaným diplomatickým štandardom sa stretnutia nezúčastnil slovenský veľvyslanec v Budapešti Pavol Hamžík, pretože si to neželal vedúci slovenskej delegácie. Vraj jeho prítomnosť by mohla nabúrať úspech rokovaní.

Miesto slovenského ŠÚKL tak posúdi vakcínu Sputnik V dodanú na Slovensko certifikované laboratórium v Maďarsku, kde sa ňou už očkuje. Nie je však jasné, či potom bude môcť Slovensko použiť dodanú šaržu vakcín, alebo bude musieť uzavrieť novú zmluvu s Rusmi.

Igor Matovič a György Gyimesi na rokovaniach v Maďarsku

Igor Matovič a György Gyimesi na rokovaniach v Maďarsku

Podľa predsedu SNS Andreja Danka, ktorý vzhľadom na svoje dobré vzťahy s Rusmi sprostredkoval Matovičovi kontakty na výrobcu Sputnika, malo Slovensko použiť vakcínu hneď na základe schválenia ministerstvom zdravotníctva SR. Po dodaní prvých 200 tisíc kusov však túto zodpovednosť nezobral na seba minister Krajčí a dal Sputnik V posúdiť ŠÚKL, čo akceptoval aj Matovič, ale teraz to hodil na našich vedcov…

https://www.ta3.com/clanok/1207994/odovzdame-vakciny-sputnik-madarsku.html

K škandalóznemu počínaní slovenského ministra financií v zahraničí sa vyjadril aj  bývalý premiér Peter Pellegrini:

Súčasný premiér Eduard Heger (OĽaNO) v nedeľu v TV Markíza alibisticky pripustil, že Matovič svoju kritiku nemieril na vedcov, ale skôr na koaličných partnerov:

„Z telefonátu, ktorý som mal, potvrdil, že škaredými menami nenazýva vedcov. Máme na Slovensku kvalitných vedcov a som rád, že to tak vníma aj Igor Matovič.“

Takéto alibistické vysvetlenie premiéra, de facto kryjúceho svojho ministra, však našim vedcom ani diplomatom nestačí, preto sa v pondelok ozvali.

Eduard Heger

Eduard Heger

Ešte predtým hlavný hygienik SR Ján Mikas odsúdil Matovičove slová adresované ľuďom, ktorí mali podľa neho brániť povoleniu očkovania Sputnikom V na Slovensku:

„Mrzia ma takéto urážlivé slová, sú to neprimerané vyjadrenie z úst vysokého predstaviteľa štátu Som presvedčený, že ľudia zo Štátneho ústavu na kontrolu liečiv vrátane pani riaditeľky spravili maximum urobil vzhľadom na svoje obmedzené možnosti maximum, aby získal o Sputniku V čo najviac informácií a mohli sa zodpovedne vyjadriť. Cítim s nimi spolupatričnosť.“ 

Vedecký riaditeľ Virologického ústavu Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied Juraj Kopáček žiada Matoviča o verejné ospravedlnenie:

„Matovič ponížil prácu vedcov. Vedcov, ktorí v tejto pandémii od samého začiatku dobrovoľne pomáhajú našej krajine pri testovaní, vývoji a validácii testov, pilotných štúdiách, sekvenovaní, poskytovaní odborných rád a informácií. Robia to práve preto, že vnímajú obrovský dosah pandémie na spoločnosť a životy ľudí na Slovensku.“

Slovenskí vedci u prezidentky Zuzany Čaputovej

Slovenskí vedci u prezidentky Zuzany Čaputovej

Po pondelkovej návšteve Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) a Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (BMC SAV) prezidentka SR Zuzana Čaputová povedala, že stojí za slovenskými vedeckými inštitúciami:

„Veľmi ma mrzí, že koncom minulého týždňa zazneli vyjarenia z úst ministra financií, ktoré nepriamym spôsobom vyjadrili kritiku alebo pochybnosť na kvalitu našich inštitúcií.“ 

Zároveň prezidentka požiadala nového ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽaNO) o sprístupnenie zmluvy s výrobcom ruskej vakcíny Sputnik V, ktorá je utajovaná.

Vladimír Lengvarský a Igor Matovič

Vladimír Lengvarský a Igor Matovič

Vakcínu Sputnik V kupovali od Rusov aj Maďari. Pred niekoľkými týždňami zverejnilo príslušnú zmluvu maďarské Národné centrum verejného zdravotníctva. Má 16 strán, Je všeobecná a dosť vágna, ruskú stranu  takmer k ničomu nezaväzuje.

V zmluve sa nikde neuvádza , že vakcínu má posudzovať výhradne laboratórium zo siete zariadení certifikovaných v Európskej únii. Píše sa v nej iba to, že vakcíny posúdi príslušný štátny orgán. Nezodpovedanou otázkou zostáva, čo je vlastne uvedené v zmluve pre Slovensko a prečo sa utajuje…

Otvorený list slovenských vedcov premiérovi Hegerovi

Vážený pán predseda vlády,

pandémia vstúpila do života každého z nás. V tomto ťažkom a dlhom období naša spoločnosť bytostne závisí od vedy a od slovenskej vedeckej a odbornej komunity, ktorá prináša potrebné nové poznatky o vakcinácii, liečbe, medicínskej diagnostike, šírení infekcie, sociálnych a ekonomických dopadoch krízy, či prognózach vývoja. Pomáha tak zmierňovať dopady pandémie na zdravie občanov, bolestivé straty blízkych, stratu sociálno-ekonomického zázemia či živobytia, a nemožnosť plnohodnotného vzdelávania.

Aj prácu z domu môžeme vykonávať vďaka moderným technológiám, ktoré sú výsledkom práce vedcov, výskumníkov, inžinierov a informačných technikov. Vďaka spoločenským vedcom vieme, ako sa mení záujem našich obyvateľov o očkovanie a ako pandémiu prežívajú naši obyvatelia. Pri liečbe a ochrane zdravia a života sa spoliehame na lekársky a zdravotnícky personál, na medicínske a prírodné vedy. Bez vedy a vedcov by sme nemali k dispozícii očkovacie látky, ktoré sú najúčinnejším nástrojom v boji proti pandémii.

Veda nás posúva dopredu, pomáha nám žiť a chrániť zdravie, pomáha nám zvládať sociálne, psychologické a zdravotné dôsledky pandémie. Slovenské vedkyne a vedci, doma aj v zahraničí, dobrovoľne pomáhajú pri riešení výziev, ktoré kríza priniesla do našich životov a to aj napriek tomu, že veda a výskum nie sú na Slovensku financované rovnako štedro ako vo väčšine krajín EÚ.

Preto je pre nás absolútne neprijateľné, ak ktorýkoľvek člen vlády nielenže spochybňuje prácu vedcov či vedeckých inštitúcií, ale ich aj bezdôvodne uráža, útočí na nich a osočuje ich. Od začiatku pandémie vedci nad rámec svojich pracovných povinností reagovali na aktuálnu situáciu a nové výzvy, pripravovali podklady pre opatrenia, vyhodnocovali ich efekty a navrhovali riešenia.

Slovenskí vedci postupovali vždy profesionálne, zodpovedne, apoliticky, dodržujúc zákony a etické princípy. Tak, ako je to štandardné vo všetkých moderných, kultivovaných a politicky vyspelých krajinách. Presne v tomto duchu, na základe požiadavky ministerstva zdravotníctva, pracovali aj kolegovia zo Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv a Slovenskej akadémie vied na vyhodnocovaní kvality neregistrovanej vakcíny.

Vážený pán predseda vlády, v tomto otvorenom liste Vás vyzývame, aby ste sa v mene Vlády Slovenskej republiky ospravedlnili za nevhodné a neprijateľné vyjadrenia člena Vašej vlády, ministra financií, na adresu slovenských vedcov a vedeckých inštitúcií, ktoré sa dotýkajú nielen ich cti, ale aj dobrého mena Slovenskej republiky. Žiadame Vás zároveň o verejnú ochranu vedcov, ktorí sa v dôsledku vystupovania ministra financií stali terčom nenávistných, agresívnych a život ohrozujúcich prejavov.

Na celom svete je zvykom, že rokovania o zdravotnej stránke pandémie sa vedú doma aj v zahraničí za prítomnosti zástupcov na to kompetentných rezortov. Rozumieme delikátnosti deľby kompetencií, ale uvítali by sme, keby ste sa svojou autoritou zasadili o všeobecné akceptovanie novej situácie a nového rozdelenia úloh vo vláde. Žiadame Vás zároveň, aby ste z pozície predsedu vlády urobili všetko pre to, aby sa dodržiavali pravidlá pri presadzovaní opatrení na zvládnutie pandémie a bola zabezpečená ich kontrola. Žiadny pragmatizmus nemôže ospravedlniť neetické správanie a hrubé porušovanie noriem slušného správania.

Vážený pán predseda vlády, veríme, že svojou autoritou pomôžete aj naďalej udržať úspešnú spoluprácu štátnej správy a vedeckej komunity v prospech spoločného cieľa. V neposlednom rade Vás tiež žiadame, aby ste naplnili prísľub pokojného a zodpovedného vládnutia, ktorý si do vienka vložila Vaša nová vláda.

Iniciatíva Veda pomáha – COVID-19

Výzva slovenských diplomatov

Zahraničná služba je strategickým nástrojom štátu na presadzovanie a chránenie jeho záujmov a posilňovanie jeho vonkajšieho postavenia.

Naša diplomacia za tri desaťročia svojho jestvovania prešla a zvládla rôzne zložité obdobia. Konala pri tom vždy lojálne, rešpektujúc apolitickosť a dôsledne sa vyhýbajúc zasahovaniu do vnútropolitickej súťaže.

Slovenská zahraničná služba je inštitúcia, ktorú sa podarilo budovať v kontinuite, profesionálne a bez neprimeraných, stranícky motivovaných zásahov. Boli sme presvedčení, že sa doba, keď sme sa o aktivitách našich ústavných predstaviteľov dozvedali z médií alebo až od partnerov, skončila po roku 1998.

Konajte spôsobom, ktorý neoslabuje naše postavenie, nevyvoláva pochybnosti o našej štátnej zrelosti a ktorý tak nedôstojne neponižuje Slovensko a jeho inštitúcie.

Spochybniť nezávislé a odborné inštitúcie vlastného štátu, zaútočiť na vlastnú zahraničnú službu, spochybňovať autoritu vlastného ministra zahraničných vecí, ignorovať písané a nepísané pravidlá pri výkone ústavnej funkcie – toľkokrát, v takom krátkom čase a takej intenzite – je v našich pomeroch bezprecedentné.

Navyše tak urobiť v hlavnom meste a v prítomnosti lídra krajiny, ktorá je silne kritizovaná pre vážne deficity v oblasti právneho štátu, je urážkou nielen slovenskej diplomacie, ale ponížením Slovenska a ohrozením jeho štátnych záujmov tým najhorším spôsobom.

Vyjadrovať sa verejne, takýmto spôsobom, je pre veľvyslancov v aktívnej službe neštandardné a nezvyčajné. Sú však situácie, keď profesionálna diplomatická zdržanlivosť a diskrétnosť musia ísť bokom.

Sme ľudia, ktorí zasvätili svoje životy službe Slovensku a jeho záujmom. Vyzývame preto všetkých politických predstaviteľov našej krajiny, aby konali spôsobom, ktorý neoslabuje naše postavenie, nevyvoláva pochybnosti o našej štátnej zrelosti a ktorý tak nedôstojne neponižuje Slovensko a jeho inštitúcie.

veľvyslankyňa Iveta Hricová,

veľvyslanec Radovan Javorčík,

veľvyslanec Rastislav Káčer,

veľvyslankyňa Andrea Elscheková Matisová,

veľvyslanec Peter Mišík,

veľvyslanec Michal Mlynár,

veľvyslanec Igor Slobodník,

veľvyslanec Miroslav Wlachovský.

Ivan Korčok

Ivan Korčok

Autor: (tom), Foto: ilustračné