Skupina Rusín Čendeš Orchestra pokrstí v Robotníckom dome nový album

KULTÚRA
0 /

Rusín Čendeš Orchestra je jednou z najlepších world – music kapiel u nás a po štyroch rokoch pokrstí nový album „Cossack Attack“ v Robotníckom dome v sobotu 9. marca 2019 o 19:00 hod. Vstupenky na koncert sú už v predpredaji.

Koncert v Robotníckom dome

Talentovaní muzikanti ponúknu vyše hodinovú show zostavenú z vlastnej tvorby a rusínskych piesní prerobených do moderného pop – swing – jazz – rockového šatu. Temperamentné rytmy roztancujú všetky vekové kategórie a inštrumentálne výkony prekvapia aj náročnejšie publikum.

rusin cendes orchestra

Hosťom koncertu bude Filip Jánošík & hotoví umelci, ktorí sa premiérovo predstavia so svojím zbojníckym rock ‘n rollom, ktorý znie ako “Lúčnica pokúrovaná Slobodnou Európou”.

Keďže sála Robotníckeho domu má kapacitu len 250 ľudí na sedenie, je výhodné si už teraz zabezpečiť vstupenku v sieťach www.predpredaj.skwww.ticketportal.sk.

Rusín Čendeš Orchestra

Je ich šesť, sú mladí a pekní, majú na konte jeden album, ktorý stavia poslucháčov na nohy a druhý práve dokončujú. To je Rusín Čendeš Orchestra, rusínsky miš maš z Banskej Bystrice silne ovplyvnený rôznorodou hudbou, počnúc rusínskym, slovenským, rómskym, balkánskym folklórom, klasickou hudbou, argentínskym tangom, popom i jazzom.

Súčasnú zostavu kapely tvoria René Bošeľa – viola, gitara, spev, Róbert Bošeľa – bicie a perkusie, Peter Šipula – spev, husle, Andrej Turčin – husle, Zuzana Stračinová – cimbal, spev a Jakub Stračina – kontrabas.

Skupina  Rusín Čendeš Orchestra vznikla v roku 2011 v obci Môlča neďaleko Banskej Bystrice. Založili ju René Bošeľa (Banská Bystrica), Peter Šipula (Telgárt) a Jakub Stračina (Turček). Spolu začínali hrať na chalupe, z ktorej postupne vybudovali nahrávacie štúdio Môlča Records, kde nahrávali a dodnes nahrávajú svoje albumy a videoklipy aj iní hudobníci a skupiny rôznych hudobných žánrov.

plagat rusin cendes orchestra

Na svojom konte mal RČO doposiaľ jediný album s paradoxným názvom Best Of z roku 2015, ktorý sa o rok neskôr ocitol medzi albumami nominovanými na Radio_head Award v kategórii Debut roka. Na tejto nahrávke ukázali svoj jedinečný prístup k rusínskym ľudovým piesňam a temperament, ktorým nešetria pri živých vystúpeniach.

K popularite im okrem množstva sólových aj festivalových koncertov po celom Slovensku pomohlo aj vystúpenie v TV show Zem spieva v roku 2017. Viac info na www.cendesorchestra.com.

 

Zdroj: Rusín Čendeš Orchestra a (tom), Foto: ilustračné