SIAF 2019: V sobotu prišlo na Sliač vyše 60 tisíc návštevníkov, pred nami je ešte nedeľa

SPRÁVY
0 /

V prvý deň MLD SIAF 2019 prišlo do areálu Leteckej základne Sliač okolo  62.000 návštevníkov, aby si počas soboty pozreli skvelé letecké výkony pilotov z 13 členských krajín NATO. Najväčšia letecká show pokračuje druhým dňom v nedeľu 4. augusta od 10:00 hod. a návštevníkom ponúkne  sedem hodín zaujímavého letového programu vo vzduchu s množstvom leteckej a bojovej techniky na zemi.

Na otvorení 9. ročníka Medzinárodných leteckých dní SIAF 2019 na Leteckej základni Sliač  privítal generálny riaditeľ MLD SIAF Hubert Štoksa hostí na čele so slovenským premiérom Petrom Pellegrinim, ministrom obrany Petrom Gajdošom, ministerkou vnútra Denisou Sakovou, ministerkou pôdohospodárstva a vidieka Gabrielou Matečnou, podpredsedom Európskej komisie Marošom Šefčovičom spolu s ďalšími predstaviteľmi NR SR, armády, diplomatického zboru, štátnej správy a samosprávy. V nápaditom kultúrnom programe vystúpil FS Urpín.

Minister obrany SR Peter Gajdoš vo svojom prejave uviedol:

„Deviaty ročník MLD SIAF sa nesie v znamení pripomenutia si 100. výročia úmrtia generála Milana Rastislava Štefánika a 75. Výročia SNP. Hlavná časť programu tohtoročných leteckých dní stojí vďaka novej a modernej technike práve na ukážkach slovenských vzdušných síl, čo by ešte pred pár rokmi nebolo ani zďaleka možné. Dnes sa môžeme pýšiť novými vrtuľníkmi Blak Hawk, dopravnými lietadlami Spartan a v neposlednom rade aj tým, že sme prijali strategické rozhodnutie o nákupe nových stíhacích lietadiel. Cieľom modernizácie vojenskej techniky je v prvom rade skvalitniť a zvýšiť pripravenosť ozbrojených síl garantovať bezpečnosť všetkých občanom Slovenska.“

V ďalšom Gajdoš zdôraznil:

„Predstavujeme tu našu modernú leteckú techniku, akým spôsobom modernizujeme ozbrojené sily s dôrazom na vzdušné. Mnohým sa z tohto hľadiska splnil sen. A som nesmierne rád, že vláda schválila materiál na modernizáciu stíhacieho letectva, ktorý som predložil a v roku 2023 sa budeme môcť pochváliť našimi novými stíhacími lietadlami.“

Predseda vlády Peter Pellegrini v tomto podujatí vidí aj motiváciu pre mladých ľudí, ktorí rozmýšľajú o svojej budúcnosti. Tou by mohla byť aj služba v armáde. Na margo vzdušných ozbrojených síl SR povedal:

„Máme byť na čo hrdí. Vždy využijem možnosť, keď mi je dovolené, nasadnúť do všetkých tých leteckých prostriedkov a vidieť, ako to vyzerá z pohľadu pilota. Tentoraz sa sústredím na pluk špeciálneho určenia, pretože už disponuje modernými špeciálnymi vozidlami a novou technikou. Rád sa pozriem na to, ako boli využité prostriedky, ktoré sme tento rok použili na nákup novej bojovej techniky.“

Tohtoročné MLD SIAF zabezpečuje viac ako 700 príslušníkov Ozbrojených síl SR a na Leteckej základni Sliač  je viac ako 130 kusov bojovej techniky. Vponuke je 23 letových ukážok vo vzduchu a 21 kusov leteckej techniky na zemi, vrátane lietadla včasnej výstrahy a riadenia operácií Awacs E-3 A Sentry. Prvýkrát je tu aj Apache útočný vrtuľník AH-64 americkej armády.

Novinkou v programe bola samostatná show vrtuľníka UH-60M Black Hawk. Z dynamických ukážok mali diváci možnosť vidieť aj spoluprácu stíhacích lietadiel MiG-29 a pozemných bezpečnostných zložiek pri zásahu voči lietadlu C-27J Spartan, rovnako aj  spôsobilosť síl pre špeciálne operácie s vrtuľníkmi UH-60M Black Hawk, ktoré sú súčasťou slovenských vzdušných síl.

Vzlet na RENEGÁT

Jedinečná ukážka Vzdušných síl SR.

Uverejnil používateľ SIAF – Medzinárodné letecké dni, Slovak International Air Fest, Sliac Sobota 3. augusta 2019

Premiérovo sa na MLD SIAF predstavili špičkoví akrobati z gréckeho Zeus Demo Teamu či poľského Tiger Demo Team s lietadlami F-16C Block 52+. Zaujímavé boli ukážky leteckej akrobacie v podaní našich skvelých Očovských Bačov, sólových majstrov Martina Šonku a Zoltána Vereša či dynamické ukážky historických skvostov – lietadiel Spitfire a JAK 3 U, ale aj množstvo ďalších.

Zlatým klincom sobotného (a nepochybne aj nedeľného) programu bol po dvoch rokoch návrat fenomenálnych Talianov Frecce Tricolori na strojoch MB339. Akrobatická formácia 10 pilotov, pod vedením Gaetana Farrinu opät predviedla špičkový výkon, pri ktorom sa občas tajil dych.

SIAF 2019 – SOBOTA

Dnes to bolo naozaj super SIAF. Videli ste lietadlá z 13 krajín sveta vo vzduchu a na zemi. Vidíme sa zajtra! Kto sa chystá? Za dnešok patrí jedno veľké ĎAKUJEM vám, ktorí ste zavítali na Leteckú základňu Sliač. Lietame v tom spolu!

Uverejnil používateľ SIAF – Medzinárodné letecké dni, Slovak International Air Fest, Sliac Sobota 3. augusta 2019

Počasie v sobotu vydržalo a uspokojivá je aj predpoveď meteorológov na nedeľu. Pre návštevníkov bude opäť pripravený skvelý program, ktorý sa oplatí vidieť.

Autor: (tom) , Foto: TASR, SIAF a FB