SIAF 2017: Účasť SOLOTÜRK je dôkazom priateľstva slovenského a tureckého národa

SPRÁVY
0 /

Solotürk

Nositelia ocenenia za najlepšiu letovú ukážku vo svete prisľúbili  tento rok účasť len na šiestich leteckých podujatiach v zahraničí a SIAF je medzi nimi. Turecký tím SOLOTÜRK prezentujúci všetky možnosti a schopnosti lietadla F-16 bude bezpochyby patriť k ďalším adeptom na zisk putovného ocenenia Best Display Smik Trophy.

Turecký F-16 Demo team SOLOTÜRK vznikol v roku 2011 v rámci osláv 100. výročia Tureckých vzdušných síl. Tvoria ho dvaja piloti predvádzajúci letové ukážky na striedačku a ďalších jedenásť členov vrátane PR dôstojníka. Aj vďaka špeciálnym manévrom a leteckému majstrovstvu pilotov, má Solotürk na konte niekoľko významných ocenení.

Piloti Demo tímu SOLOTÜRK  absolvovali výcvik na vysokej úrovni a na lietadle F-16 majú nalietaných najmenej 1500 letových hodín. Našu letovú ukážku tvoria aj dva špeciálne obraty.  V prvom pilot po vzlete otočí lietadlo na chrbát vo veľmi malej výške a začína stúpať. Je to prvá fáza tlačeného premetu. Počas ďalšieho pilot uvedie lietadlo do manévru v troch rozličných osiach naraz. Vyzerá to ako prudký výkrut so súčasnou zmenou uhla nábehu a výšky,“

vysvetľuje Emrah Bayri, PR manažér tímu.

Súčasnými pilotmi display tímu sú kapitán Erhan Günar a nadporučík Serdar Doğan. Počas šou predvádzajú limity lietadla od +9G do -3G. Pre lepší efekt sú súčasťou vystúpenia aj svetlice a dymové efekty. Lietadlo F-16C Block 30 formácie SOLOTÜRK je známe kamuflážou kombinácie troch farieb – čiernej, striebornej a zlatej. Ich farebné prevedenie získalo v roku 2011 od Tureckej národnej asociácie umelcov ocenenie za najlepší dizajn. 

„Máme divákov všetkých vekových kategórií a neustále tvrdíme, že vieme zaujať 5-ročného chlapca aj skúseného pilota stíhačky. Tešíme sa na stretnutie so všetkými. Na SIAF so sebou plánujeme priniesť okrem skvelého predstavenia, pekné suveníry a príjemné prímorské turecké počasie,“

dopĺňa Bayri.

Predbežný program MLD SIAF 2017 v blokoch nájdete na: https://www.siaf.sk/program-2207/sobota-26-8-2017.html.

 

Zdroj: SIAF 2017, Foto: ilustračné