S Vínšpacírkou prichádza do Banskej Bystrice aj United Europe Jazz Festival

KULTÚRA
0 /

V dňoch 26. a 27. apríla 2019 sa Banská Bystrica stane dejiskom 24. medzinárodného dixielandového festivalu – United Europe Jazz Festivalu. Uskutoční sa v spolupráci s partnermi z Hradca Králové, Šalgotarjánu a Zakopaného a bude už tradične spojený s Vínšpacírkou.

„Na podujatí sa predstavia domáce aj zahraničné orchestre a sólisti. Okrem toho bude pre návštevníkov do 30. apríla 2019 v priestoroch Radnice pripravená aj výstava jazzových fotografií z predchádzajúcich ročníkov,“

informuje Oddelenie kultúry na MsÚ v Banskej Bystrici.

V prvý deň festivalu, 26. apríla sa o 18:00 hod. predstaví domáce jazzové zoskupenie NBS trio a kubánsky spevák Lazaro. Druhý deň festivalu zaháji už tradične swingový orchester ZUŠ Jána Cikkera pod vedením Dušana Kozáka.

Program bude pokračovať vystúpením Sklerotic Band, ktorí ponúkajú poslucháčom prierez známych jazzových tém minulého storočia domácej a svetovej hudobnej scény.

Nemožno zabudnúť ani na bluesovú kapelu Prsty, ktorá bude reprezentovať Banskú Bystricu na festivale v Hradci Králové. Vystúpenie banskobystrických kapiel na tomto festivale uzavrie Dixieland Jazz Band s Jozefom Karvašom.

Zo zahraničných kapiel stojí za pozornosť Hanka Rybka z zespolem reprezentujúca jedinečné spojenie ľudovej goralskej hudby a jazzu. Druhým zahraničným hosťom bude Debrecen Dixieland Jazz Band, ktorý vznikol z pôvodného jazzového kvarteta pôsobiaceho v Maďarsku v šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch.

Od západných susedov k nám príde hosť Petr Sovič & Gramofón. Zlatým klincom programu bude unikátny orchester Bratislava Hot Serenaders pod vedením trubkára Juraja Bartoša. Patrí medzi svetovú špičku v autentickej interpretácii jazzovej hudby tohto obdobia, čoho dôkazom sú ocenenia z európskych festivalov, ako aj pozitívne ohlasy a kritiky z celého sveta.

Orchester hrá na autentických nástrojoch z 20. rokov a hudobníci vystupujú v smokingoch a šatách z tohto noblesného obdobia.

Zdroj: Mesto Banská Bystrica , Foto: Mirka Chabadová a ilustračné