Robotnícky dom: Klavírny koncert Maxima Zecchiniho pre ľavú ruku

KULTÚRA
0 /

Alliance Française Banská Bystrica Vás v rámci mesiaca frankofónie s potešením pozýva na výnimočné vystúpenie Maxima Zecchiniho, francúzskeho pianistu, ktorý 12. Marca 2019 o 18:00 hod. v Robotníckom dome ponúkne sólový koncert pre ľavú ruku.

Klavírny koncert v Banskej Bystrici

V Robotníckom dome bude Maxime Zecchini hrať veľké klasické hudobné diela Verdiho, Ravela a ďalších významných hudobných skladateľov ľavou rukou. Na úvod predstaví Denisa Bronišová kúsok z Mozarta.

Vstupné na tento koncertný večer je 2 eurá, alebo 1 symbolické euro pre členov Alliance Française. Lístky si môžete zakúpiť vopred v sídle Alliance Française Banská Bystrica na Lazovnej 9 od pondelka do piatka po 14:00 hod..

Maxime ZECCHINI

Narodil sa  v Paríži  3. júla 1979. Začal hrať na klavíri vo veku päť rokov.   Nastúpil do Národnej konzervatória hudby a tanca v Lyone v triede Géry Moutiera a Danièle Renaud – Fasquelleho. V júni 2001 tu získal titul DNESM (Diplôme National d’Etudes Supérieures Musicales). Prijali ho na parížske konzervatórium National Supérieur de Musique do triedy Jean – Françoisa Heissera

Vyštudoval klavír s Giovannim Valentinim a Pierom Rattalinom na prestížnej Akadémii Incontri col Maestro v Taliansku, z ktorej absolvoval v roku 2006, kde spolupracoval Laurentom Cabassom a Olivierom Cazalom.

max zecchini3

Maxime Zecchini je prvým francúzskym klaviristom, ktorý získal titul z prestížnej Incontri col Maestro Academy v Imole (Taliansko), je víťazom medzinárodnej súťaže v Arcachone v roku 2000, držiteľom prvej ceny de Normandie. V roku 2002 získal cenu Nadácie Cziffra v súťaži Ragusa – Ibla (Sicília) a rok na to c cenu na medzinárodnej súťaži vo Varenne – Lake Como (Taliansko).

Maxime získal štipendium od nadácie Marcel Bleustein – Blanchet pre Vocation, ako aj ďalšie ocenenia od Nadácie Meyer a Mécénat Musical Société Générale. Podporila ho aj nadácia Bru Zane v Benátkach, Jeho projekt s koncertom pre ľavú ruku má označenie „Mission du Centenaire“ na počesť stého výročia ukončenia prvej svetovej vojny.

max zecchini4

Jeho diskografia zahŕňa prvú antológiu diel pre ľavú ruku v 10 zväzkoch, z toho sedem vydal pod značkou Advitam Records a distribuujú sa vo svete  prostredníctvom hudobného vydavateľstva Harmonia Mundi.

Hral v Paríži (Salle Gaveau, Théâtre du Châtelet, Salle Cortot aďalšie), ako aj na mnohých festivaloch a koncertoch vo Francúzsku či vo viac ako 40 krajinách sveta zahraničí v približne 40 krajinách (v Rusku, Taliansku, Nemecku, Rakúsku, Anglicku, Južnej Afrike, Číne, Japonsku, Južnej Kórei, Indonézii, Austrálii a ďalších).

max zecchini2

Zecchini je eklektický hudobník, robil hudbu pre televíziu a režisérske muzikály. Hral tiež so speváčkou Juliou Migenesovou a vydal „koncertné prednášky“ s herečkou Anouk Aimée. Kompozíciou je fascinovaný od raného detstva, stal sa skladateľom mnohých originálnych diel a prepisov. Vydáva ho  Editions Durand – Salabert – Universal Music.

 

Autor: (dem), Foto: ilustračné