Ráčte vstúpiť do Mičinského pitvora 2022 v Banskej Bystrici a potom v Hornej Mičinej

KULTÚRA
0 /

Už v pondelok 6. júna sa pootvoria dvere Mičinského pitvora, najúžasnejšieho a najzábavnejšieho pitvora v širokom ďalekom aj blízkom okolí.  Siedmy ročník festivalu sa uskutoční v týždni od 6. do 11. júna na banskobystrickom námestí, v Robotníckom dome a už tradične v Hornej Mičinej.

Horná Mičiná, obec, ktorá leží len necelých desať kilometrov od Banskej Bystrice, v západnej časti Slovenského rudohoria (Bystrická vrchovina), disponuje viacerými pozoruhodnosťami. Napríklad kopcom Kozlinec, na úpätí ktorého sa nachádza chránené nálezisko duba plstnatého. A je to nesporne aj multižánrový festival Mičinský pitvor, ktorý do Hornej Mičinej láka ľudí už siedmy rok.

Program festivalu je aj tento rok bohatý, rôznorodý, veselý, pútavý až neodolateľný. Ako je známe, tento Pitvor má v génoch fenomén nového cirkusu a v programe teda nebude chýbať tanec, hudba, divadlo… a, samozrejme, ani neodmysliteľný cirkus, cirkusanti a cirkusantky a ich skvelé kúsky.

Horná Mičiná

Horná Mičiná

Začiatok na bystrickom námestí

Mičinský pitvor v tomto roku zavíta najprv na banskobystrické Námestie SNP. Pozvánkou na festival bude vystúpenie žonglérskeho dua Bratři v tricku (Adam Jarchovský, Václav Jelínek), ktoré predvedie svoju geniálnu Bežkársku odyseu.

Neváhajte a príďte v pondelok 6. júna o 19:00 na námestie a nechajte sa vtiahnuť do deja. Ďalším festivalovým dňom bude štvrtok 9. júna, kedy v Robotníckom dome v Banskej Bystrici zahrajú a zaspievajú Martin Geišberg Ondrej Kovaľ. Koncert sa začína o 20:00.

Bratři v tričku Banská Bystrica

Bratři v tričku Banská Bystrica

Prvý deň v Hornej Mičinej

Hlavná časť festivalu Mičinský pitvor 2022 sa už tradične bude odohrávať na futbalovom ihrisku v Hornej Mičinej. Dvojdňové festivalové dianie sa začína v piatok 10. mája o 16:30, kedy pouličné divadlo Loutkoviště (loutka + hriště = Loutkoviště) rozloží na ihrisku päť originálnych stojacich konštrukcií pre bábkové divadlo s rôznymi kulisami a bábkami.

Do hry a rozvíjania fantázie sa môžu zapojiť celé rodiny. Po otvorení festivalu (17:30) divákov pobaví klaun Adyno (Adrián Ohrádka, Divadlo Teáter Komika).

Stano Mečiar

Stano Mečiar

Rekordman v žonglovaní a akrobat Stano Mečiar predvedie svoje geniálne kúsky od 18:45 a koncert speváčky, textárky a hudobníčky Andy Lou začne 19:00. V ďalšom koncerte sa predstaví  speváčka, skladateľka a multi-inštrumentalistka s netradične pútavým hlasom a prejavom Tamara Kramar (19:45) a potom vystúpia traja bratia, ktorí vedia žonglovať, jazdiť na jednokolke i chodiť po lane, Cirkus Mavakanza (20:15).

Večer, keď sa nad mičinským ihriskom sa zotmie, nastane ideálny čas na pesničky ako Sadni si mi na kolená či Dobrý večer priatelia… Áno, na Pitvor zavíta kapela Le Payaco a na ich koncerte iste zaznejú aj spomenuté piesne, no aj skladby z najnovšieho,  šiesteho albumu kapely Pohybliví v nehybnom. Záver piatkového festivalového večera bude patriť stand up vystúpeniu cirkvi Svedkovia Liehovovi (22:15 ).

Le Payaco

Le Payaco

Druhý deň tiež v Hornej Mičinej

V sobotu 11. júna po celý deň, teda od 10:00 do polnoci, bude návštevníkom festivalu robiť spoločnosť duo Kyseli Krastafci. V ich bezkonkurenčnej a odvážnej pouličnej šou nebude chýbať balancovanie, žonglovanie a veľa ďalších kaukliarskych trikov. S holubom Ernestom sa najmä deti zoznámia počas čítania knižky Bláznivé dobrodružstvá holuba Ernesta. Čítať z nej nebude nikto iný ako sám autor Tomáš Krištof (10:30).

Svoju knižku O Duške a Luške predstaví aj patrónka festivalu, dramaturgička, herečka, moderátorka, podnikateľka a spisovateľka a mama, Kristína Tormová (12:15). Kristína tiež odmoderuje tematickú diskusiu so ženami, ktoré čo-to povedia o tom, aké je to organizovať známe festivaly (14:30 h).

Kristína Tormová

Kristína Tormová

O zábavu a smiech nebude núdza ani v divadelnej stand-up inscenácii Čecháčci a Čoboláci. Dvojica Pavol SerišFilip Teller v nej „rozoberajú“ vzťahy medzi Čechmi a Slovákmi (15:30). Trio Olga (Monika Haasová a Péter Cseri) obohatí festival autorským pohybovo-absurdným predstavením, ktoré originálne kritizuje vzťahové a názorové témy (17:30).

A kto v piatok nestihne vystúpenie trojice bratov Cirkus Mavakanza alebo ak niekomu zachutí tak, že ho bude chcieť zažiť ešte raz, má možnosť vidieť ho aj v sobotu (18:45). A ak niekto dostane chuť na puding, v Pitvore naservírujú aj ten. A nie hocijaký, ale rovno Puding pani Elvisovej. Koncert kapely s jedinečným svojským rukopisom začína o 19:30.

Puding pani Elvisovej

Puding pani Elvisovej

Konkurz na záver

Celkom na záver siedmeho Mičinského pitvora čaká divákov Konkurz. Divadelný spolok performerov – hercov, akrobatov, mímov a tanečníkov Losers Cirque Company predvedie skvelú akrobatickú šou, pestrú ako „vylhaný“ životopis. Zakladajúcimi členmi Losers Cirque Company sú Petr Horníček a Zdeněk Moravec, ktorí ako duo DaeMen zvíťazili v prvom ročníku súťaže Česko Slovensko má talent. Konkurz začína o 21:30.

Aj siedmy ročník festivalu spestria a spríjemnia stánky s občerstvením, rôznymi dobrotami, ktoré pre vás pripravia lokálni predajcovia. Čapovať sa bude banskobystrický Urpiner a variť fajná káva. Priestor na podujatí budú mať aj handmade tvorcovia.

Neobyčajnú zábavku, dvojsedadlového dreveného koňa, nachystal pre dospelých návštevníkov festivalu Banskobystričan Jaroslav Pásler. Koňa vyrobil z dreva, ktoré je jeho obľúbeným materiálom, no rád aj maľuje a je zanietený včelár. Predstaví sa aj OZ Vedecká hračka a pripravený je workshop nového cirkusu a výtvarný workshop.

A to by asi tak bolo všetko. Naozaj toho nie je málo. Nuž, nech sa páči, ráčte vstúpiť do Mičinského pitvora a a nadýchnite sa atmosféry plnej radosti, smiechu a pohody. Viac informácií:  www.micinskypitvor.sk a https://www.facebook.com/events/222955983199257.

Predpredaj vstupeniek: https://www.ticketlive.sk/sk/event/micinsky-pitvor-2022.

Organizátorom festivalu Mičinský pitvor je OZ Umenie na Hornej, Banská Bystrica. Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, Fond na podporu kultúry národnostných menšín, Banskobystrický samosprávny kraj, Oblastná organizácia cestovného ruchu a Mesto Banská Bystrica.

Na záver video spomienka na Mičinský pitvor 2021:

Zdroj: Anna Gudzová  archív Mičinský pitvor a ilustračné, Foto: archív Mičinský pitvor a ilustračné