Projekt KRAJ na podporu včelárov priniesol úrodu – 700 kíl medu od študentov včelárstva

ZAUJÍMAVOSŤ
0 /

Pomáhať dobrej veci prináša svoje ovocie a niekedy aj tekuté zlato. Vie to aj moderný reťazec slovenských potravín – KRAJ. Už od roku 2019 podporuje poctivých včelárov zachovávať ich čarovné remeslo v rámci projektu Med z našich úľov. O tom, že sa to vypláca, svedčí aj tohtoročná nádielka medu.

V rámci projektu Med z našich úľov sa spoločnosť TERNO real estate so svojím reťazcom KRAJ rozhodla od jari tohto roka podporovať aj Strednú odbornú školu Pod Bánošom v Banskej Bystrici.

Riaditeľ SOŠ Pod Bánošom Pavel Fiľo

Riaditeľ SOŠ Pod Bánošom Pavel Fiľo

Banskobystrická SOŠ  Pod Bánošom získala prestížne európske ocenenie v rámci  iniciatívy  BlesaBee „Požehnané včely“ zameranej na šírenie nových smerov vo včelárení, ktoré súvisia so zdravím a vitalitou včiel. Riaditeľ SOŠ Pod Bánošom Pavel Fiľo k tomu uviedol:

„Ocenenie je potvrdením našej desaťročnej cesty vzdelávania ľudí v oblasti včelárstva. Založením centra pre včelárstvo sa nám podarilo spojiť špičku slovenského výskumu a univerzít, spoločne s českými a rakúskymi kolegami do oceneného projektu BlesaBee, ktorý môže výrazným spôsobom pomôcť včelám a včelárstvu.“

SOŠ Pod Bánošom sa na Slovensku venuje výučbe včelárstva. KRAJ si adoptoval v horárni v Nízkych Tatrách, o ktorú sa študenti spomínanej školy starajú, 80 úľov.

A práve med od študentov sa v týchto dňoch dostáva na predajné pulty. Zákazníci ho nájdu vo vybraných predajniach KRAJ, konkrétne v Auparku v Petržalke, Petržalskej tržnici, Devínskej Novej Vsi a na Drotárskej ulici v Starom Meste.

Celkovo sa študujúcim včelárom podarilo z adoptovaných úľov stočiť 700 kilogramov medu. Na predajné pulty sa najprv dostane 400 kíl agátového medu, ktorý bol získaný kočovným spôsobom z oblasti slovensko-maďarských hraníc. Obsahuje zo všetkých kvetových medov najmenej peľových zŕn, preto je považovaný za jeden z najčírejších medov.

Neskôr nájdu zákazníci vo vybraných predajniach v ponuke aj 300 kíl medu lesného. KRAJ si navyše pripravil v septembri akciu pre držiteľov vernostnej karty – zľavu 20 % na všetky medy, vrátane medu od študentov včelárstva z Banskej Bystrice.

„Rozhodli sme sa rozširovať náš projekt Med z našich úľov a podporiť včelársku školu v Banskej Bystrici, pretože včelárstvo pokladáme za jedno z najušľachtilejších remesiel na Slovensku. Zároveň si myslíme, že kvalitný med patrí medzi najzdravšie potraviny vôbec. Preto nás teší, že v týchto dňoch môžeme našim zákazníkom ponúknuť med z produkcie včiel, ktoré sme si adoptovali,“

hovorí marketingový manažér KRAJa Marek Koštrna. Výťažok z predaja medu bude slúžiť na ďalšiu podporu rozvoja včelárskeho remesla na Slovensku či opravu a rekonštrukciu včelníc.

Včelárstvo má na našom území veľmi dlhú tradíciu. Jeho história siaha až do 19. storočia. V súčasnosti to však včelári nemajú ľahké, keďže pre nepriaznivé počasie rapídne klesla produkcia medu a takisto sa znižuje aj počet včiel v prírode.

Do dnešného dňa si v rámci projektu Med z našich úľov reťazec adoptoval už168 úľov z troch včelníc na Slovensku. Medzi včelárov, s ktorými KRAJ spolupracuje, patrí Igor Štvrták z dedinky Vysoká na východnom Slovensku a Tatiana Kamenská z Banskej Bystrice.

Projekt na podporu slovenských včelárov Med z našich úľov bude pokračovať i naďalej. Aj v súčasnosti hľadá KRAJ poctivých včelárov, najmä však zo západného Slovenska, keďže v tejto časti krajiny ešte nemá žiadnu adoptovanú včelnicu. V prípade záujmu o spoluprácu sa môžu včelári hlásiť prostredníctvom formulára na webe.

Zdroj: Lýdia Tkáčová , Foto: KRAJ a ilustračné