Potvrdené: Ústavný súd pozastavil účinnosť Mikasovej vyhlášky o režime na hraniciach!

SPRÁVY
10 /

TV Markíza v utorok večer priniesla informáciu že sudcovia Ústavného súdu SR rozhodli o pozastavení účinnosti vyhlášky ÚVZ SR z 9. júla 2021, ktorá upravuje režim na hraniciach. Ide o povinnú karanténu pre nezaočkovaných pri návrate na Slovensko či nové pravidlá pohybu a testovania pre pendlerov.

Je to potvrdené – Ústavný súd SR pozastavil účinnosť vyhlášky ÚVZ SR z 9. júla 2021!

Ústavný súd v stredu vyhlásil, že pozastavil účinnosť vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR z 2. júla aj s doplnením  9. júla, ktorá stanovila povinnosť karantény okrem výnimiek pre všetkých ľudí prichádzajúcich na Slovensko, ktorí nie sú zaočkovaní proti ochoreniu Covid-19.

Odôvodnenie ÚS SR:: https://www.ustavnysud.sk/documents/10182/133899656/PL_+US+10_2021-Rozhodnutie-predbezne.pdf.

O samotnom súlade vyhlášky s Ústavou SR bude ešte rozhodovať. Odo dňa zverejnenia rozhodnutia ÚS SR v Zbierke zákonov platí a je účinná vyhláška ÚVZ z 10. júna 2021:

218/2021 V. v. SR  VYHLÁŠKA Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia ku karanténnym povinnostiam osôb po vstupe na územie SR

Ústavný súd zároveň týmto rozhodnutím obnovil platnosť vyhlášky z júna, ktorá upravuje cestovateľský semafor a rozdeľuje krajiny na zelené, červené a čierne. Na Ústavnom súde je vo veci predchádzajúcich Mikasových vyhlášok od marca 2021 aj stále nevybavený podnet generálneho prokurátora Maroša Žilinku, ktorý vyzval súd na bezodkladné rozhodnutie.

Polícia SR na sociálnej sieti upozorňuje, že na hraničných priechodoch aj naďalej pokračuje vo vykonávaní kontroly dodržiavania opatrení podľa aktuálne účinnej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR a stále platí povinnosť registrácie do systému e-hranica až do zverejnenia rozhodnutia ÚS SR v Zbierke zákonov, čo by sa malo stať v najbližších dňoch.

O aktuálnom rozhodnutí Ústavného súdu v utorok informoval aj poslanec a podpredseda Smeru Ľuboš Blaha potom, čo sa Smer s podporou poslancov Hlasu obrátil s podnetom na Ústavný súd, aby pozastavil účinnosť Mikasovej poslednej vyhlášky o nerovnakom režime na hraniciach pre očkovaných a neočkovaných  vrátane pendlerov, pokiaľ nerozhodne o tom, či vyhláška nie je v rozpore s Ústavou SR:

„Celý čas hovoríme, že je to jasná diskriminácia. Slováci sa nedajú deliť na nadľudí a podľudí. Po zavedení karantény na hraniciach sme spracovali podnet na Ústavný súd v rekordne rýchlom čase. A vyhrali sme!“

Ján Mikas

Ján Mikas

Predseda  Smeru Robert Fico na utorkovej tlačovej besede oznámil, že upozornil Európsku komisiu porušovanie ľudských práv vládou, ktorá  bráni vlastným občanom vo vstupe do vlastnej krajiny. Je to v rozpore s platným nariadením Rady Európy o zákaze diskriminácie pre neočkovaných a zákaze nútenia k očkovaniu, rovnako aj s Ústavou SR.

 

Premiér Eduard Heger pred rokovaním vlády uviedol:

„Potrebné je počkať na rozhodnutie Ústavného súdu v súvislosti s vyhláškou Úradu verejného zdravotníctva k režimu na hraniciach, ako aj na jeho odôvodnenie a prípadné odporúčania. Vláda nemá problém promptne reagovať, aby situáciu vyriešila.“

Hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková v stredu informovala:

„V súčasnosti stále platí režim na hraniciach podľa najnovšej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR, a to aj napriek medializovaným informáciám o pozastavení jej účinnosti.“

Ústavný súd SR podľa nej zatiaľ nezverejnil svoje rozhodnutie a účinnosť tejto vyhlášky dovtedy nie je oficiálne pozastavená.   ÚVZ SR vyzýva občanov, aby pri prekračovaní hraníc rešpektovali pokyny kontrolných zložiek. Osoby, ktoré majú stanovený termín na PCR testovanie, by ho mali využiť.

Celé Slovensko v rozbehnutej dovolenkovej sezóne čakalo na oficiálne vyjadrenie Ústavného súdu, ktoré zásadným spôsobom mení prístup štátnych orgánov k svojim občanom na hraniciach, ktorý bol doposiaľ  zjavne diskriminačný.

K aktuálnej situácii po posledných rozhodnutiach  Ústavného súdu SR aj Úradu pre verejné obstarávanie sa vyjadril aj predseda Hlasu Peter Pellegrini:

 

Autor: (tom), Foto: ilustračné