Plavecký Banská Bystrica Cup 2020 bude kvalifikáciou do Tokia i testom pred EYOF

ŠPORT
0 /

Po špičkových skokanoch do výšky prídu do Banskej Bystrice poprední svetoví plavci, ktorí sa počas víkendu 28. a 29. marca na 13. ročníku obľúbeného podujatia Banská Bystrica Cup 2020 budú snažiť kvalifikovať aj na letné olympijské hry do Tokia.

Testovanie plavcov pred LOH  2020 a bazéna pred EYOF 2021

Podujatie je zároveň prvým testom pripravenosti krytého 50 – metrového bazéna na usporiadanie 16. letného Európskeho olympijského festivalu mládeže (EYOF).

Plavecké podujatie Banská Bystrica Cup patrí medzi svetovými plavcami medzi obľúbené. Vo svete má skvelé meno a je pravidelne vysoko hodnotené, najmä vďaka veľkej snahe organizátorov z Plaveckého oddielu UMB Banská Bystrica, ktorý oslavuje tento rok 25 rokov od svojho vzniku. Vďaka výborným ohlasom má podujatie stále miesto v kalendároch Medzinárodnej plaveckej federácie (FINA) i kontinentálnej Európskej plaveckej ligy (LEN).

V posledný marcový víkend pod Urpín zavítajú okrem slovenských aj pretekári z Brazílie, Česka, Libanonu, Litvy, Macedónska, Poľska, Rakúska, Slovinska a Ukrajiny. Štartové pole sa môže ešte rozrásť, keďže uzávierka prihlášok je 6. marca.

Plavcov láka predovšetkým možnosť splniť limity či kvalifikačné kritériá pre štart na vrcholných medzinárodných podujatiach. Banská Bystrica Cup 2020 je jedným z kvalifikačných pre účasť na olympijských hrách v Tokiu.

Zároveň môžu účastníci plniť limity na majstrovstvá Európy do Budapešti či kontinentálny šampionát juniorov v Aberdeene a reprezentačné družstvá si otestovať podmienky pre budúcoročný EYOF.

„Pre nás organizátorov je veľká česť i výzva pokračovať v nastúpenom trende a usporiadať plavecké podujatie na špičkovej medzinárodnej úrovni. Každoročne môžeme na Slovensku predstaviť svetové i európske plavecké hviezdy, ktoré sú vzorom pre našu mládež a zároveň lákadlom pre širokú verejnosť,“

povedal manažér a riaditeľ Banská Bystrica Cup 2020 Milan Záborský.

Vstup na tribúny je 28. a 29. marca zdarma, fanúšikov by mali prilákať aj kvalitné mená a už tradične výborná atmosféra okolo bazéna. Program sa po oba dni začína o 9:00 hod.

Tohtoročné podujatie je o to výnimočnejšie, že bude prvým testom pripravenosti bazéna na Štiavničkách na budúcoročný EYOF, ktorý sa uskutoční od 25. do 31. júla 2021. Bude to prvé oficiálne testovacie podujatie pred podujatím pre mladých športovcov od 14 do 17 rokov. V tomto roku sa ešte v auguste uskutočnia preteky Európskeho pohára v triatlone a v septembri bude Banská Bystrica hostiteľom etapy cyklistických Okolo Slovenska.

„Testovacie podujatia sú pre nás veľmi dôležité. Je to skúška pripravenosti športovísk i organizátorov. Na základe získaných skúseností získame cenné informácie, aby sme o rok pripravili kvalitné podujatie pre mladých športovcov. Sme radi, že organizátori Banská Bystrica Cupu nám vyšli maximálne v ústrety a môžeme si športovisko otestovať už teraz počas súťaže, ktorá má stále miesto vo svetovom plaveckom kalendári,“

uviedol športový riaditeľ organizačného výboru EYOF 2021 Banská Bystrica Peter Hamaj.

„Mesto Banská Bystrica bolo v roku 2017 Európskym mestom športu, v roku 2021 bude dejiskom Európskeho olympijského festivalu mládeže. Bude to veľká príležitosť na propagáciu mládežníckeho športu i mesta Banská Bystrica v celej Európe. Vážime si, že aj naše podujatie môže byť súčasťou jeho príprav. Fanúšikovia plávania z celého Slovenska sa nepochybne majú znova na čo tešiť. Toto podujatie ide bez pochýb šíriť dobré meno Slovenska, regiónu, mesta,“

doplnil Záborský.

Z histórie špičkového bystrického plaveckého podujatia

Organizátori z Plaveckého oddielu UMB Banská Bystrica zaevidovali počas histórie podujatia prihlášky pretekárov už z 31 krajín. V predchádzajúcich ročníkoch sa v Banskej Bystrici predstavila taká elitná plavecká spoločnosť, aká sa v slovenských bazénoch ešte nestretla.

Mohli sme vidieť už troch olympijských víťazov – Camerona van der Burgha z Juhoafrickej republiky, Holanďanky Ranomi Kromowidjojovú a Marleen Veldhuisovú, ktorá v čase štartu bola najrýchlejšou ženou planéty. Trio zdobia aj viaceré tituly majstrov sveta, Holanďanky sú aj kontinentálne šampiónky.

Diváci mohli v zrekonštruovanom krytom 50-metrovom bazéne na Štiavničkách vidieť aj ďalších majstrov sveta – Marca Kocha z Nemecka, Pétera Berneka z Maďarska, Fabia Scozzoliho z Talianska, maďarských majstrov Európy Evelyn Verasztóovú, Zsuzsannu Jakabosovú či Gergőa Kisa, Jenny Mensingovú z Nemecka, ale aj Brazílčana Nelsona da Silvu Juniora, majstra Južnej Ameriky. Štiavničky hostili aj viacerých ďalších medailistov zo svetových a európskych šampionátov, ale aj slovenskú plaveckú špičku.

Na podujatí Banská Bystrica Cup sa bojovalo už dvakrát o účasť na olympijských hrách, päťkrát sa dalo spod Uprína kvalifikovať na majstrovstvá sveta, tri razy na letnú svetovú Univerziádu, šesťkrát na európsky šampionát. Mládežníci už na podujatí plnili limity na olympijské hry mládeže, majstrovstvá sveta i Európy i EYOF. Plavci zaplávali na Štiavničkách aj viacero slovenských rekordov.

Zdroj: Milan Záborský, Foto: ilustračné