„Pelleho jedenástka“ v parlamente zatiaľ s dvomi Bystričanmi

SPRÁVY
8 /

V stredu v Bratislave predstavil podpredseda NR SR Peter Pellegrini jedenásť poslancov, ktorí odchádzajú zo strany SMER – SD a poslaneckého klubu. Okrem neho sú nimi Ján Blcháč, Ján Ferenčák, Peter Kmec, Ľubica Laššáková, Róbert Puci, Richard Raši, Denisa Saková, Matúš Šutaj – Eštok, Erik Tomáš a Peter Žiga.

Odchod „Pelleho jedenástky“ z poslaneckého klubu Smeru

Peter Pellegrini na tlačovej besede zdôraznil:

 „Chceme byť hlasom sociálnej demokracie na Slovensku. Náš nový projekt bude stáť na pilieroch ochrany sociálne slabších, má niesť silný humanitný odkaz i protifašistickú tradíciu, preto odmietame akúkoľvek spoluprácu s ĽSNS odmieta. Predstavujeme spojenie profesionality, skúsenosti, odhodlania a energie. V najbližšom čase začnú procesy na registráciu nového politického subjektu. Bude to strana s transparentným otvoreným financovaním bez pokútnych oligarchov v pozadí. Dvere do tohto nového projektu sú naďalej otvorené.“

Poslanec NR SR a primátor Kežmarku Ján Ferenčák povedal:

„Ponúkame skúsenosť, odbornosť, aby sme mohli pracovať pre ľudí, aby sme ich mohli zastupovať vo vrcholnej politike. Verím, že vytvoríme takú politickú silu, ktorá bude príťažlivá pre ľudí, ktorá bude presadzovať ich potreby. Preto vyzývam kolegov starostov a primátorov, aby sa rovnako ako ja pridali k nášmu projektu.“

Podľa Ferenčáka nová strana v čele s Pellegrinim dokáže presadiť politiku zodpovednej zmeny a sociálnej demokracie, ktorej cieľom je chrániť a pomáhať ľudom.

Erik Tomáš vysvetlil, že dlhodobo presadzoval alternatívu v podobe jednotného Smeru na čele s Pellegrinim, ale ukázalo sa, že tento model je nerealizovateľný:

„Necítil som v strane snahu o zmenu, po ktorej sme viacerí volali, preto som sa rozhodol prijať ponuku Petra Pellegriniho.“

Strana Roberta Fica sa oslabí

Smer s volebným lídrom Petrom Pellegrinim vo februárových parlamentných voľbách získal 38 poslaneckých kresiel. Zvolení poslanci dostali dohromady 1 313 206 pre­ferenčných hlasov. Necelé dve tretiny preferenčných hlasov (828 673) z poslancov zvolených za stranu Smer do parlamentu získala skupina okolo Petra Pellegriniho (on sám ich dostal 413 555).

Minulú stredu Peter  Pellegrini  v Banskej Bystrici vyhlásil:

Chcem oficiálne oznámiť, že zanechávam značku a politickú stranu Smer otcovi zakladateľovi.“

Robert Fico na sociálnej sieti reagoval slovami, že Pellegrinimu drží palce a Smer pokračuje v ľavicovej ceste. K odchodu „Pelleho jedenástky“ z poslaneckého klubu Smeru v NR SR jeho predseda okrem iného uviedol:

„Mrzí ma, že odchádzajúca skupina hovorí o silnej sociálnej demokracii a zatiaľ sú to oni, čo ju trieštia a oslabujú. Okrem všeobecných fráz som nepočul nič iné o tejto, údajne novej sociálnej demokracie. Ako predseda strany SMER-SD môžem hrdo povedať, že odkedy som v politike, tak som presvedčený ľavičiar a nikdy nepodľahnem slniečkárskym a neoliberálnym trendom.“

Čo urobia ďalší dvaja poslanci Smeru z Banskej Bystrice

V silnej poslaneckej skupine odchádzajúcej zo Smeru sú zatiaľ dvaja Bystričania – Peter Pellegrini Ľubica Laššáková. Ďalší Bystričan Vladimír Baláž nateraz zostáva v parlamente za stranu SMER-SD. Pre Pravdu povedal:

„Snem strany môže zmeniť môj názor. Budeme sa musieť určitým spôsobom vyrovnať s výsledkom volieb a s tým, čo sa stalo v strane za uplynulé obdobie.“

Podľa bývalého ministra dopravy  Ľubomíra Vážneho z Banskej Bystrice, ktorému Peter Pellegrini robil v rokoch 2002 – 2006 poslaneckého asistenta, treba premýšľať nad perspektívnejšími alternatívami:

„Nikdy som nebol v inej strane ako v Smere a nikdy ani nebudem v inej strane. Po odchode niektorých poslancov bude strana oslabená, ale je to vhodná príležitosť, ktorá ak sa uchopí, strana môže rásť. Momentálne sa tak môže stať jedine s Robertom Ficom na čele, ale do budúcna treba premýšľať nad niečím perspektívnejším.“

Dá sa očakávať, že do založenia novej strany budú „Pelleho jedenástku“ nasledovať ďalší poslanci Smeru. Po voľbách ich bolo v parlamente 38, pred mesiacom však klub opustil Ján Podmanický.

Teraz spolu s podpredsedom NR SR odišlo 11 poslancov. Zatiaľ čo títo odídenci majú vo výbere jasno a verejne podporujú Petra Pellegriniho, iní zatiaľ mlčia a čakajú, ako sa vyvinie situácia. Uvidíme.

Autor: (tom) , Foto: ilustračné