Ostrovtipná „Havlovka“ v Bábkovom divadle na Rázcestí

KULTÚRA
2 /

V októbri minulého roka sa divadelníci v Bábkovom divadle na Rázcestí rozhodli pre priekopnícky čin. Napriek tomu, že meno Václava Havla má na Slovensku viac než len kontroverzný cveng, zainvestovali do spojenia 100. výročie ČSR + Havel a v slovenskej premiére uviedli ostrovtipnú jednoaktovku „Motýľ na anténe“.

Havlovo dramatické dielo

K divadelnému počinu venovanému oslave stých narodenín nášho prvého štátu si prizvali renomovanú bratislavskú režisérku Soňu Ferancovú. Neistá investícia sa oplatila a vyústila do originálneho kusu na repertoári BDNR, ktorý má oproti väčšine hier pre dospelých nevšednú kvalitu – „havlovský“ humor prenikajúci do morku kostí.

Prezident Václav Havel bol ako rebelantský intelektuál a disident ostrosledovanou osobnosťou, ospevovanou aj zaznávanou. Jeho dramatická kariéra však nie je tak všeobecne známa. A už vôbec nie menej hrávané hry z Havlovho tvorivého šuflíka. Motýľ na anténe patrí k nim. Neobjavená, nehrávaná, no trefná, inteligentná a komedianstká paródia doby a ľudí v nej, v duchu typickom pre V. Havla čoby filozofujúceho intelektuála.

V Motýľovi na anténe sa pred našimi očami rozohrajú drobné rodinné hry založené na manželských, rodinných a generačných vzťahoch, prešpikované dávkou svojrázneho „havlovského“ humoru. Mladý pár Mária a Janko, uzavretý v byte Máriinej matky – svokry, neustále rozoberajú, komentujú, dumajú nad zásadnými otázkami životných mechanizmov, rovnako ako nad najbanálnejšími každodennými problémami. V kontraste s prostou svokrinou logikou sa dostávajú do humorných situácií, ktoré patria ku viacgeneračným súžitiam každej domácnosti.

motyl na antene v bdnr

Vydarená réžia v Banskej Bystrici

Režisérka Soňa Ferancová režírovala v BDNR po prvýkrát. Napriek tomu, že jej inscenácie sú dobre známe bratislavským divákom, ktorí navštevujú profilové divadelné domy nášho hlavného mesta  (Slovenské národné divadlo, Astorka Korzo ´90, Divadlo Aréna…), v Banskej Bystrici sa jej meno skloňuje po prvýkrát. Úspešne.

Režisérkin vzťah k paródii, práci s nadsázkou, vizuálnej metafore, sa spojil s pozoruhodným titulom a ideovým zameraním BDNR. V jej réžii sa Havlovej hre dostalo to, na čo bola stvorená – humor, nadhľad, spojené s režijnou zručnosťou a osobnostnou vyzretosťou.

sona ferancova

„Myslím, že hra je z veľkej časti autobiografická. Havel si urobil žart nielen z iných, ale aj sám zo seba. Dialógy mladých manželov nie sú žiadne nezmysly. Dokážu veľmi jasne, s nadhľadom, múdro, vtipne aj filozoficky pomenovať rôzne skutočnosti. Ich bonmoty majú logiku aj hĺbku, ale keď príde realita, nie sú schopní konať,“

hovorí Soňa Ferancová.

Motýľ na anténe sa v Bábkovom divadle na Rázcestí hrá v stredu 23. januára o 19:00 hodine. Vstupenky na predstavenie si stále môžete objednať telefonicky: 048/412 55 13, mailovo: vstupenky@bdnr.sk alebo zakúpiť osobne v pokladnici divadla .Prajeme Vám príjemný divácky zážitok!

Motýľ na anténe-23

MOTÝĽ NA ANTÉNE

Preklad:           Michaela Homolová

Scéna:                         Miriam Struhárová a.h.

Kostýmy:        Simona Vachálková a.h.

Dramaturgia:   Monika Tatarková

Hudba:             výber (Bedřich Smetana, Depeche Mode)

Réžia:              Soňa Ferancová a.h.

Osoby a obsadenie:

Janko               Filip Štrba

Mária               Anna Zemaníková

Svokra             Marianna Mackurová

Pán Bašta        Dodo Šamaj

bdnr

 

Zdroj: Monika Tatarková, Foto: BDNR a ilustračné