Oslavy SNP v Banskej Bystrici 29. augusta 2022 vyvrcholia na amfíku Cigánskym ohňom

KULTÚRA
0 /

Amfiteáter Paľa Bielika v Banskej Bystrici zažije v pondelok 29. augusta 2022 o 19:00 hod. pravý Cigánsky oheň. Účinkujú  Boban Markovič orkestar, Ida Kelarová a Čhavorenge s Českou filharmóniou, Gypsymusic Alexandra Daška a Vidiek.

Dušou a hlavným organizátorom je Alexander Daško, ktorý tak ako každý rok vystúpi na tomto podujatí so svojou kapelou Gypsymusic:

 „Aj tento rok sme pripravili tu najväčšiu kvalitu v oblasti cigánskej muziky, ktorá má celosvetový rozmer.“

Programom sprevádza tradičný moderátor – herec Ivo Gogál, ktorý o projekte Cigánsky oheň hovorí:

„Tento ojedinelý projekt vznikol v roku 2006 a predstavuje dravú, živelnú a autentickú rómsku hudbu. Z Cigánskeho ohňa odchádzajú ľudia nabití pozitívnou energiou a hlbokým umeleckým zážitkom. Dušou projektu je všetkým dobre známy Alexander Daško, ktorý dal priestor.  aj mladým talentovaným umelcom. Na Cigánskom ohni vystúpilo množstvo slovenských aj medzinárodných hviezd,“

Cigánsky oheň predstavuje temperamentný hudobný zážitok, ktorý má svoju tradíciu a kvalitu, vďaka čomu sa uskutoční už 16. ročník tohto ojedinelého podujatia. Predstavme si účinkujúcich.

Ivo Gogál

Ivo Gogál

Boban Markovič

Je v súčasnosti najuznávanejším balkánskym trubkárom. So svou skupinou Boban Markovič orkestar precestoval celý svet. Milujú ho ľudia z ulice ale aj nároční kritici. Markovičovú hudbu spoznalo západne publikum vďaka hudbe k filmom Emira Kusturicu.

Cigánska hudba sa stala súčasťou jeho života. Smutné aj veselé melódie pri ktorých človek plače alebo s radosťou tancuje, to je hudba Bobana Markoviča a jeho orchestra.

Ida Kelarová a Čhavorenge spolu s Českou filharmóniou

Ida Kelarová pochádza z muzikantskej rodiny. Študovala hru na klavíri a violončelo. Pôsobila ako herečka a speváčka v Divadle Na provázku v Brne. V roku 2001 bola nominovaná na Českého leva.

Spolupráca medzi Českou filharmóniou a detským zborom Čhavorenge pretrváva už 9 rokov. Jej zmyslom je podpora rómskych deti a mladých ľudí celkovo v ich ceste za hudbou. Za ten čas odohrali množstvo koncertov v Českej aj Slovenskej republike.

Absolvovali množstvo workshopov, kde predostreli ako dokáže hudba ovplyvniť život a mladí ľudia získať skutočné sebavedomie a vzťah k vlastnej kultúre.

Gypsymusic Alexandra Daška

Skvelý muzikant, vynikajúci huslista a hlavne duša celého Cigánskeho ohňa Alexander Daško, familiárne prezývaný Šaňo rozpáli svoje husle so skupinou Gypsymusic.

Teraz sa Daškova skupina s hosťami opäť predstaví domácemu publiku a nepochzbne to bude stáť za to.

Vidiek

Slovenská skupina Vidiek bola založená v roku 1986 v Rovinke. Lídrom kapely je Ján Kuric, ktorý sa netají svojim obdivom k rómskej muzike. Dôkazom toho je mega úspešný hit Ó maňo, ktorý naspieval spolu s Vierou Bílou.

Vidiek nahral videoklip už aj s Bobanom Markovičom:

Vstupenky na koncert Cigánsky oheň si môžete zabezpečiť vopred na https://www.ticketportal.sk/event/Cigansky-ohen-2022. Vozíčkari majú bezbariérový prístup a 50% zľavu.

Cigánsky oheň 2022 sľubuje zaujímavý umelecký zážitok, ktorý sa oplatí skúsiť na vlastnej koži priamo v meste pod Urpínom.

Autor: (tom) , Foto: Cigánsky oheň a FB