Oslavy „30+1“ s dokumentárnym filmom o Alliance Française Banská Bystrica

KULTÚRA
0 /

Alliance Française Banská Bystrica (AFBB) v marci 2020 pripravila k svojmu 30. výročiu hudobný program v Robotníckom dome. Len niekoľko dní pred spomínanou udalosťou prišli prvé opatrenia v boji proti koronavírusu.

Dokumentárny film „30+1“

V AFBB veľmi rýchlo pochopili, že oslavy nebudú môcť preložiť a museli vymyslieť plán B.

„V lete 2020 sme začali uvažovať o dokumentárnom filme, vďaka ktorému by nám ostala pekná spomienka na našu tridsiatku,“

hovorí prezident Alliance Française Banská Bystrica Tomáš Márton.

Tomáš Márton

Tomáš Márton

Výbor Alliance Française tak zorganizoval niekoľko online stretnutí. Niektorí členovia vyslovili želanie, aby bol tento dokument akýmsi prierezom histórie AFBB prostredníctvom výpovedí ľudí, ktorí boli pri jej zrode. Ale nakoniec sa priklonili k inej alternatíve, a to ukázať dnešný obraz Alliance Française cez portréty ľudí, ktorí sú jej blízki.

Na prvotnom zozname potencionálnych hercov figurovalo asi 30 mien. Tento tím sa nakoniec zúžil na 8 členov a každý z nich, za približne dve minúty, porozprával o tom, čo výnimočné ho spája s Alliance Française.

Zľava: Tomáš Márton, Gabriela Kormancová a Thomas Laurent

Zľava: Tomáš Márton, Gabriela Kormancová a Thomas Laurent

„Veronika u nás získala medzinárodný jazykový certifikát DALF C1; Iva tancuje na našich podujatiach; Franta vedie naše kulinárske workshopy; Terka a Viktória vyhrali súťaž francúzskej piesne Spievam po francúzsky a tak ďalej,“

uvádza riaditeľ AFBB Thomas Laurent.

Veľmi rýchlo zostavili technický tím. Pri organizácii kultúrnych podujatí sa AFBB často obracia na mladých kameramanov, ktorí pravidelne vytvárajú „aftermovies“ a tie sa potom zdieľajú na vlastnom kanáli YouTube.

Thomas Laurent

Thomas Laurent

„Michael Mottl a Michal Kuzma, dvaja gymnazisti, budú režiséri nášho filmu, ktorý už má aj názov. Bude sa volať „30+1“. Je to názov, ktorý nepotrebuje žiadny preklad a ktorý nám pripomenie jedinečný kontext nášho výročia,“

dodáva Márton.

Jedným zo zámerov tohto dokumentárneho filmu bolo poskytnúť divákom pekné zábery. Keďže Banská Bystrica je obklopená nádhernými kopcami, všetci účinkujúci sa natáčajú v exteriéroch, čo dokonca korešponduje aj s protipandemickými opatreniami. Preto vo filme neuvidíme napríklad učebne AFBB.

„Rozhodli sme sa, že budeme teda cestovať po meste a jeho okolí, no pôjdeme najmä na Podpoľanie ako aj na farmu našej priateľky Lucie neďaleko Detvy,“

spomína  Laurent.

V sobotu 22. mája 2021 bol veľký deň AFBB – spúšťala sa prvá klapka. S Treklubom AFBB a Lenkou sa štáb vydal na Španiu Dolinu. Počasie neprialo, prvé zábery sa natáčali v hmle. Ale nikomu nechýba odhodlanie.

O týždeň neskôr prišiel tvorcov filmu navštíviť francúzsky veľvyslanec so svojimi spolupracovníkmi. Znova sa zapínajú kamery a pokračuje sa až do 19. júna, keď boli Dni mesta Banská Bystrica. Po mesiaci natáčania sa štáb púšťa do strihania a titulkovania.

„Hoci to nie je môj prvý film, bolo to najdlhšie strihanie, aké som kedy robil. Museli sme vystrihnúť isté časti videa a vložiť iné, ako napríklad fotky z večera, kde Billyan žiada svoju priateľku o ruku. Celkovo film trvá 18 minút a 12 sekúnd. Najviac zo všetkého sa mi páčia pozadia, ktoré sme vybrali pre každého účinkujúceho,“

vysvetľuje Michael Mottl.

Na druhej strane Michal Kuzma je zvedavý na reakciu ľudí:

„Neviem sa dočkať, keď budem 16. septembra 2021 vo filmovom klube v Banskej Bystrici. Dúfam, že diváci uvidia náš obrovský entuziazmus, ktorý sme prežívali pri tvorbe „30+1.“

Iba pripomíname, že dokument „30+1“ uvedie trojica jeho tvorcov Michal Mottl, Michal Kuzma a Thomas Laurent vo štvrtok 16. septembra 2021 vo Filmovom klube v Múzeu SNP.

GymnAFest vol.4

Ešte predtým v utorok 14. septembra 2021 od 14:30 hod. sa na Nádvorí Márie Terézie v Štátnej vedeckej knižnici uskutoční ďalšia akcia Alliance Française Banská Bystrica –  koncert mladých speváckych a hudobných talentov z Banskobystrického regiónu GymnAFest vol.4.

Nebudú chýbať francúzske palacinky, pétanque ani afterparty U Francúza (19:00 hod.). Vstup je voľný.

Zdroj: Thomas Laurent , Foto: AFBB a ilustračné