Organista Géraud Guillemot a sopranistka Kristína Suchá na Vivat Vox Organi v Španej Doline

KULTÚRA
0 /

V sobotu 24. augusta 2019 sa v kostole Premenenia Pána v Španej Doline o 19:00 hod. v rámci festivalu VIVAT VOX ORGANI 2019 predstaví skvelý francúzsky organista Géraud Guillemot. ktorý je titulárnym organistom kostola sv. Jána Krstiteľa v Chaource.

Tu pôsobí za významným barokovým organom z roku 1696.  Géraud Guillemot našich poslucháčov poteší pravou barokovou interpretáciou, na ktorú sa ako organista na barokovom organe vo svojom meste špecializuje. Spolu s Géraudom sa počas sobotňajšieho koncertu predstaví aj sopranistka Kristína Suchá.

Géraud Guillemot

Po prvýkrát na medzinárodnom organovom festivale Vivat Vox Organi sa predstavil v roku 2016. Odvtedy je pravidelným hosťom tohto festivalu a domáce publikum každoročne očaruje najmä francúzskou barokovou hudbou.

Géraud sa popri pôsobeniu v oblasti ekonomiky a financií venoval štúdiu hry na organe u renomovaných organistov a profesorov: Jean Wallet, Pierre Perdigon, Paul Coueffé. Vyučoval a viedol kurzy chrámových organistov v Annecy. Pôsobil na viacerých pozíciách organistov v Lyone, Isère, Cantal, Saint-Florentin, kde hrával na významných historických aj novodobých nástrojoch.

Od roku 2009 je titulárnym organistom v kostole sv. Jána Krstiteľa v Chaource, kde sa nachádza jeden z najvýznamnejších francúzskych barokových organov. V tomto chráme organizuje medzinárodný organový festival.

Géraud Guillemot je  spoluorganizátor a pedagógom na medzinárodných interpretačných kurzoch na historických organoch v regióne Champagne a Burgundska. Pôsobí aj v oblasti odborného poradenstva pri rekonštrukciách a stavbách organov. Ako koncertný organista sa predstavil vo väčšine krajín Európy.

Kristína Suchá

Pochádza z Levoče a je absolventkou vysokoškolského štúdia spevu. Ako speváčka vystupovala so Scholou Cantorum Rosenbergensis a s univerzitným speváckym zborom Benedictus. Bola tiež súčasťou komorných zoskupení (duet, kvartet a kvintet), s ktorými obsadila niekoľko popredných miest na súťažiach s medzinárodnou účasťou.

Sólovo sa predstavuje aj na verejných koncertoch najmä na Slovensku. Absolvovala niekoľko interpretačných speváckych kurzov pod vedením prof. Agnieszky Monastirszkej, Markéty Štefaníkovej a Ivy Volavej. V roku 2012 získala prvé miesto na celoslovenskej súťaži v sólovom speve a v rokoch 2016 a 2018 získala druhé miesto na súťaži v speve s medzinárodnou účasťou, ktorá sa konala na Slovensku.

Je držiteľkou čestného uznania v kategórii sólový spev na interpretačnej súťaži pedagogických fakúlt ČR s medzinárodnou účasťou. Účinkovala predovšetkým na spoločenských i náboženských slávnostiach so zborom sv. Cecílie pri Dóme sv. Alžbety v Košiciach, s ktorým sa okrem iného predstavila ako sólistka na festivale Musica sacra.

Zborovo i sólovo účinkovala pri viacerých celonárodných mediálnych prenosoch bohoslužieb, ktoré sa konali v rámci košickej diecézy. Aktuálne žije a pôsobí v Banskej Bystrici. Počas liturgických slávení a koncertných udalostí účinkuje predovšetkým v kostole Premenenia Pána v Španej doline, pri barokovom organe Martina Podkonického z roku 1751, spolu s organistom Matúšom Kucbelom.

Medzinárodný organový festival Vivat Vox Organi po sobotňajšom koncerte v Španej Doline pokračuje už v najbližšiu stredu 28. augusta 2019 v Evanjelickom kostole na Lazovnej ulici. Predstaví sa poľský organista Waldemar Krawiec.

Zdroj: Matúš Kucbel, Foto: ilustračné