Onedlho začína 3. ročník festivalovej prehliadky horského filmu Hory a mesto Banská Bystrica

Príroda
0 /

Od 6. – 9. novembra 2019 sa v kinosále Múzea SNP uskutoční už 3. ročník festivalovej prehliadky horských a dobrodružných filmov Hory a mesto Banská Bystrica.

Na divákov čaká program v rovnakej štruktúre, ako bola pri prvých dvoch ročníkoch – výber filmov z 20. ročníka festivalu Hory a mesto z Bratislavy, „okorenený“ prednáškami rôznych zaujímavých hostí.

Festivalovú prehliadku otvorí v stredu podvečer filmár a cestovateľ Patrik Paulínyi, ktorého pozvaním by organizátori radi oslovili aj mladších divákov. Pozvanie prijal tiež ochranár Jerguš Tesák z organizácie Aevis, ktorý predstaví projekt prírodného turizmu a samozrejme bude premietnutých niekoľko filmov s environmentálnou a cestovateľskou tematikou.

Štvrtkový večer bude patriť lyžovaniu a filmom o ňom. Hlavným hosťom večera bude bystrická extrémna lyžiarka a teraz najmä oduševnená záchranárka Iva Sikulová (Filová). Film Zasnežený Ťanšan uvedú a čo – to o ňom aj porozprávajú lyžiari Ferdinand HudekMichal Plichta.

Na piatok ráno sú už tradične pripravené dve premietania pre študentov stredných škôl a témami večera budú beh a horské bicykle. O svojich zážitkoch predovšetkým z ultra-behov, ale aj z behania všeobecne, porozpráva Andrej Feik, ktorý už tiež niekoľko rokov žije v Banskej Bystrici. Pozvanie prijal aj párik nadšených cyklistov Mountain Lovers, ktorí budú rozprávať o bicyklovaní na slovenských trialoch.

V sobotu je program už tradične nabitý – dopoludnia je opäť pripravený blok pre rodinky s deťmi, kde budú štyri kratšie filmy doplnené prezentáciou Evit a Jančiho Mazancovcov o ich dobrodružnom cestovaní s jedným, dvomi a toto leto dokonca už s tromi potomkami.

Popoludnie bude patriť slovenským filmom od Pavla Barabáša a Rasťa Hatiara, večer sa diváci môžu tešiť na blok filmov o lezení, doplnený prezentáciou našich úspešných lezcov Ondreja HúserkuMartina Krasňanského, ktorí budú rozprávať najmä o zážitkoch z Expedície James v Indii, z ktorej sa vrátili len pred pár týždňami.

„Sme veľmi radi, že môžeme pre vás pripravovať už 3. ročník festivalovej prehliadky Hory a mesto Banská Bystrica, veríme, že nám diváci zachovajú svoju priazeň, že sa spoločne budeme môcť inšpirovať prednáškami našich hostí a že výber filmov nadchne divákov tak, ako nadchol aj nás. Všetkých outdoorových nadšencov a fanúšikov horských a dobrodružných filmov srdečne pozývame,“

odkazujú organizátori.

Počas celej doby trvania festivalu bude vo foyer pred kinosálou opäť výstava fotografií a k dispozícii bude aj malé občerstvenie od sponzorov. V sobotu bude v areáli Múzea SNP pripravená tiež „Cykloškola pre každého“, sprievodné podujatie, ktoré vzniklo v spolupráci s jedným z partnerov festivalu, ebajk Zvolen.

Viac informácií o programe získate na facebookovom profile podujatia Hory a mesto Banská Bystrica, na web stránke www.horyamesto.sk/banska-bystrica a čoskoro aj na plagátoch v meste.

Zdroj: Daniela Jakubíková , Foto: ilustračné