Novým predsedom Hlasu po zvolení Petra Pellegriniho za prezidenta SR sa stal Matúš Šutaj Eštok

SPRÁVY
0 /

Na sobotňajšom sneme strany HLAS-SD v Košiciach delegáti zvolili do funkcie predsedu súčasného ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka na návrh novozvoleného prezidenta SR Petra Pellegriniho. Za podpredsedov zvolil snem ministrov Denisu Sakovú, Richarda Rašiho, Erika Tomáša, Zuzanu Dolinkovú a aj Tomáša Druckera.

Snem Hlasu Hlas-SD zároveň odsúhlasil zmenu stanov. Petrovi Pellegrinimu, ktorý bude mať pozastavené členstvo v strane, zostane pozícia zakladajúceho predsedu.

Zľava Peter Pellegrini a Matúš Šutaj Eštok

Zľava Peter Pellegrini a Matúš Šutaj Eštok

Podľa slov nového predsedu Matúša Šutaja Eštoka táto zmena ponechá zakladajúcemu predsedovi určité kompetencie, ktoré môže vykonávať v súlade so zákonom:

„Aby sme nestratili cestu a aby sme mali niekoho, na koho sa vieme obrátiť a kto nám aj v ťažkých časoch pomôže.“.

Pellegriniho cesta s HLAsom: https://www.facebook.com/pellegrini.peter/videos/1372522973439082?locale=sk_SK

Peter Pellegrini: „Nikdy neprestanem byť sociálnym demokratom!”

Tieto slová spolu so záväzkom presadzovať hodnoty sociálnej demokracie vo svojom politickom živote vyslovil končiaci predseda strany vo svojom príhovore delegátom snemu. Strane zaželal, aby prežila svojho zakladateľa a generáciu stojacu pri jej zrode. Vyjadril sa aj k svojmu odchodu zo strany v súvislosti s nástupom do najvyššej štátnej funkcie:

„Slovenská politická tradícia jasne hovorí, že prezident republiky má byť nadstranícky, aby mohol zjednocovať národ a vždy uprednostniť záujmy ľudí pred záujmami politikov. Pretože práve od ľudí pochádza jeho mandát. A hoci nemám zákonnú povinnosť odísť zo strany, na budovanie politickej kultúry treba viac, než len rešpektovať zákony. Myslím si, že moje pôsobenie v prezidentskom úrade môže spolu s prácou Hlasu-SD priniesť synergiu pri presadzovaní hodnôt zmieru, pokoja, sociálnej spravodlivosti i silného štátu,“

povedal Peter Pellegrini.

Snem Hlasu

Snem Hlasu

Novému predsedovi Hlasu-SD adresoval prosbu, aby pre plány strany získal aj viac voličov a sympatizantov v mladšom či strednom veku, no nezabúdal ani na staršiu generáciu.

„Ale zabojujme aj tam, kde zatiaľ chýbajúcu skúsenosť nahrádza mladícka dravosť a energia, pretože to je sila, ktorá raz bude v krajine dominantná,”

dodal Pellegrini.

Matúš Šutaj Eštok podľa neho predstavuje novú generáciu politikov a je presvedčený, že spolu s podpredsedami dokáže vytvoriť funkčný, zodpovedný a akcieschopný tím, ktorý Hlasu-SD zabezpečí nielen politické prežitie, ale aj sľubnú a výraznú politickú budúcnosť.

Matúš Šutaj Eštok

Matúš Šutaj Eštok

Opätovne odsúdil atentát na premiéra Roberta Fica. Slovensko však podľa neho je a bude demokratickou krajinou, kde sa bude rozhodovať vo volebných miestnostiach a nie s pištoľami na námestiach:

„Venujme preto svoju pozornosť tam, kde je potrebná pre samotných ľudí, nie pre nás, ako pre politikov.” 

Upozornil na skratkovitú snahu zarobiť za krátky čas veľa politických bodov. Apeloval, aby členovia strany nezabudli na prácu pre ľudí a aby nestrácali kontakt s občanmi. Pripomenul priority strany, ktorými sú sociálny pilier, proeurópska orientácia a zachovanie národnej identity, odmietanie fašizmu a netolerancie.

Peter Pellegrini

Peter Pellegrini

Vo svojom príhovore Peter Pellegrini pripomenul vznik strany a jej úspechy. Skonštatoval, že po parlamentných voľbách bez Hlasu-SD nebolo možné zložiť vládnu koalíciu. Strana podľa neho prijala správne rozhodnutie:

„Mali sme na výber medzi možnosťou presadiť svoje zásadné sociálnodemokratické priority a vytvoriť stabilnú vládnu koalíciu alebo pokračovať v neblahom trende večných sporov vo vláde, pretkaných ideologickými vojnami. Strana Hlas-SD prevzala zodpovednosť za najdôležitejšie rezorty z pohľadu kvality života ľudí.“

Nový predseda Matúš Šutaj Eštok

Novozvolený predseda Hlasu Matúš Šutaj Eštok deklaroval, že s jeho nástupom do vedenia strany nepríde žiadna radikalizácia, pričom odsúdil násilie a vyzval k ukončeniu nenávisti. Chce, aby bola politika strany naďalej o pomoci ľuďom. Zdôraznil potrebu stability koalície, aby mohla vláda plniť svoj program.

Nový predseda Hlasu Matúš Šutaj Eštok

Nový predseda Hlasu Matúš Šutaj Eštok

Vyzval partnerov k rešpektovaniu koaličnej zmluvy a nároku Hlasu na post predsedu parlamentu:

„Ak na chvíľu odložíme nabok politické hodnoty, vyvstanú do popredia tie ľudské. A tie nám hovoria veľmi jednoducho: robme v živote, v politike vždy len to, čo je správne. Žijeme ťažké časy, ale tie nás, paradoxne, môžu aj posilniť.“

Šutaj Eštok skonštatoval, že Hlas-SD čaká náročná úloha:

„Dostali sme od ľudí za uplynulé štyri roky obrovské množstvo podpory a dôvery. Je teraz len a len na nás, ako túto dôveru budeme splácať a úročiť. Ak má strana prežiť svojho zakladateľa, musí postaviť svoju politiku na dlhodobých stabilných základoch.“

HLAS-SD

HLAS-SD

Podčiarkol potrebu napĺňania programu strany a práce pre ľudí:

„Ako sociálni demokrati budeme robiť všetko preto, aby sa ľuďom na Slovensku žilo lepšie. Kultúrne vojny nech si riešia ľudia vo svojom súkromí a nech si hodnotovo nastavia život tak, ako im to vyhovuje. Ale úlohou štátu je postarať sa o všetkých, pričom je významná dôvera občanov.“

Matúš Šutaj Eštok poukázal aj na nadchádzajúce eurovoľby, ktoré budú podľa neho aj o tom, či chceme na Slovensku riešiť budúcnosť vo volebných miestnostiach alebo násilím.

Tlačová beseda nového predsedu Hlasu: https://www.facebook.com/SutajEstokM/videos/2512013315649916?locale=sk_SK

Zdroj: (tom) a TASR, Foto: Hlas a FB