Nová premiéra Punk Pajam Party ako manifest Sezóny zmeny Divadla Štúdio tanca

KULTÚRA
0 /

V dňoch 22. a 23. októbra uvedie banskobystrická scéna, venujúca sa už skoro štvrťstoročie súčasnému tancu, nový a významný prírastok do svojho bohatého repertoáru. Prvý bez jeho zakladateľky a dlhoročnej riaditeľky Zuzany Ďuricovej Hájkovej. 

Punk Pajam Party

Pôjde o odvážne dielo, za ktorým stojí tvorivý tím pozostávajúci z pestrej škály umelcov a umelkýň rôznych národností a scén, spojených exkluzívne „len“ v tomto projekte. Autori sľubujú „ohlušujúce rekviem za rebéliu plné tanca, hudby a snov“ a priaznivci kvalitného umenia sa určite majú na čo tešiť. V predstavení účinkuje domáci umelecký súbor divadla zostavený z tanečných profesionálov z domova a zahraničia.

Okrem stretnutia s autentickým umením čakajú divákov aj „punkcraftové“ tvorivé dielne (predeľujúce predstavenie v dve polovice) vychádzajúce z DIY (do it yourself) prístupu – neoddeliteľnej zložky estetiky diela.

O výnimočnosti inscenácie hovorí projektový manažér divadla Pavol Gajdoš:

„Atraktívnosť Punk Pajama Party vidím hlavne v tom, že sa na nič nehrá. Páči sa mi ako jeho špinavá poetika kontrastuje s našou poslednou, oveľa viac „vyšperkovanejšou“ inscenáciou Besi, čo ešte plastickejšie formuje pestrú umeleckú víziu tohto divadla. Takisto verím v atraktívnosť výpovede diela. Rozpráva príbeh subkultúry, ktorá je na okraji spoločnosti, no svoju každodennosť napriek tomu žije v prítomnosti a vychutnáva si každý jej moment. Možno občas chaotický či zničujúci, no vždy ozajstný.“

Práve túto „kvalitu“ reálneho prežívania a sebapoznávania vedenú cez nespokojnosť, revoltu a spochybňovanie všeobecne „fungujúcich“ modelov ponúka dielo ako podnet na zamyslenie. Alternatívu voči masovej virtuálnej hypnóze (nielen) mladého človeka dneška.

„Beztvárnosť masy je nahradená vnímajúcou individualitou v komunite a „vševedúci hladkací displej“ bledne závisťou pred „remeselnosťou“ pankáčov,“

dodáva Gajdoš.

Členovia umeleckého súboru si dotvárali vlastné kostýmy, učili sa hrať a spievať „rozgajdane“ na hudobné nástroje a vytvárali si k autorským piesňam texty, v ktorých poodhaľujú svoje vlastné vnútro. No a v neposlednom rade samozrejme tancujú o život, takže o pohyb a telesnosť nebude núdza…

Kto má chuť na energický zážitok spájajúci tanec, hudbu, divadlo, silnú scénografiu a svetelný dizajn, určite neodíde sklamaný.

Umelecký tím

Zebastián Méndez Marín / námet, idea, choreografia, réžia, dramaturgia (Kostarika)

Lívia Balážová MM / asistencia choreografie, réžie a dramaturgie

Ján Morávek / hudba

Ján Čief / svetelný dizajn

Juraj Poliak / scénografia

Ivana Macková / kostýmy

Účinkujú: Tibor Trulik, Miška Mirtová, Kika Kollárová, Julie Charalambidou (Cyprus), Bartosz Przybylski (Poľsko) a Jason Yap (Malajzia).

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Uskutočňuje sa s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja

Vstupenky: https://tootoot.fm/sk/6006952ea9cdd300bcf47124

Rezervácie: https://www.studiotanca.sk/program/

Zdroj: Pavol Gajdoš , Foto: Patrik Čech a Martin Dubovský