Nedeľný promenádny koncert v mestskom parku bude patriť Duchoňovcom

KULTÚRA
0 /

Mesto Banská Bystrica pokračuje v organizovaní promenádnych koncertov v mestskom parku. Ten najbližší nedeľný pod názvom Zlatá éra prenesie návštevníkov do obdobia 70. a 80. rokov minulého storočia.

Zlatá éra

Hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková k promenádnemu koncertu povedala:

„Banskobystrická kapela Duchoňovci sa postará o dobrú zábavu a zahrá všetky známe šlágre Karola Duchoňa. Na najlepšie oblečeného diváka z tejto éry čaká zaujímavá cena.“

Promenádny koncert Zlatá éra sa uskutoční v nedeľu 26. júla o 17:00 hod. v Mestskom parku na Tajovského ulici.

Duchoňovci

Bystrická skupiny Duchoňovci vznikla celkom spontánne v roku 2017.  Aj keď v  novembri uplynie od smrti legendárneho Karola Duchoňa tridsaťpäť rokov,  piesne, ktoré preslávil svojím nezabudnuteľným hlasom, stále znejú z rádií, na koncertoch či zábavách. A to aj v podaní  Duchoňovcov.

Jeden náš priateľ sa rozhodol, že dá dokopy rôznych banskobystrických muzikantov a spevákov a zorganizuje večer na počesť Karola Duchoňa. Pôvodná myšlienka bola taká, že každý spevák zaspieva jednu pieseň, no po prvej skúške so mnou bolo vlastne rozhodnuté. Spomínaný večer som nakoniec odspieval celý sám. Vystúpenie malo taký úspech, že sme sa rozhodli pokračovať. Duchoňove piesne máme radi, radi ich spolu hráme, sú veselé i vážne, mnohé z nich stále aktuálne,“

hovorí spevák skupiny Martin Handrush Androvič, známy z kapiel Brainscan a Liquid Boogie Roll.

Je zaujímavé, že nikto z Duchoňovcov sa s Karolom Duchoňom osobne nestretol, aj keď  Martin poznamenáva:

„Máme v kapele bubeníka, Tonyho Benedeka, ktorý hrával s takými legendami ako sú Elán, Richard  Müller alebo David Koller, no Karol Duchoň odišiel priskoro a nemali sme teda nikdy možnosť stretnúť sa s ním.“

Kapela Duchoňovci hrá a spieva najväčšie hity Karola Duchoňa, ktoré pre neho zložili známi slovenskí skladatelia, ale aj piesne prevzaté od svetových interpretov z rôznych časových období v modernom prevedení. V tomto zaujímavom zoskupení sa stretli muzikanti z kapiel rôzneho štýlu a práve toto spojenie dáva celému projektu originálny výraz.

Medzi najžiadanejšie skladby na koncertoch a rôznych podujatiach, kde Duchoňovci vystupujú, patria piesne ich speváckeho idolu, medzi ktorými sú aj pôvodné slovenské skladby od overenej skladateľskej dvojice Peter Hanzely a Ľuboš Zeman, ako napríklad „V dolinách“ alebo „Čardáš dvoch sŕdc“.

Okrem, už spomenutého Martina Handrush Androviča ďalšími členmi kapely sú klávesista a spevák Stano Hupian (Pigs on the wing Pink Floyd Revival), basgitarista Vladimír Šipkovský (Peacock Ball), gitarista Tomáš Lauko (Orchester Nového Primitivizmu) a skúsený nestor bicích Tony Benedek.

Vypočujte si Duchoňov hit „S úsmevom“ v podaní Duchoňovcov:

Karol Duchoň

Karol Duchoň sa narodil 21. apríla 1950 v Galante. Nadaný mladík začal veľmi skoro vyznávať hudbu, spev a gitaru. Otec mu to zakazoval, aj prvú gitaru mu rozrúbal, ale mama, po ktorej syn zdedil talent, sa ho vždy zastala.

Ako 15 – ročný zaujal Karol na speváckej súťaži a neskôr uprednostnil muziku na úkor školy: strojnícku priemyslovku v Partizánskom nedokončil. Kým boli rodičia v roku 1968 na dovolenke, odišiel s orchestrom Jaroslava Mikulu do zahraničia. Potom to už išlo rýchlo.

V roku 1968 sa zoznámil so spevákom Robom Kazíkom, ktorý mal vtedy bítovú skupinu The Ice Boys. S „ľadovými chlapcami“ začal Karol hrať na rôznych podujatiach. V roku 1969 spieval s Evou Mázikovou a s Orchestrom Braňa Hronca.

Keď sa Duchoň objavil v Malej televíznej hitparáde s pesničkou „Uber pary“, čo bola slovenská cover verzia hitu „Sugar, sugar“, milovníci dobrej muziky a kvalitných hlasov zbystrili pozornosť. Obdobie slávy a úspechov prepuklo v roku 1970, keď Duchoň spieval na Bratislavskej lýre pieseň „Kto má ťa rád“. Nezískal síce cenu, ale všetci odborníci v ňom spoznali speváckeho majstra a fanúšikovia mali nový idol.

Nasledoval jeden hit za druhým a vystúpenia nielen vo vtedajších socialistických, ale i v západných krajinách. Za veľkého hudobného soka ho považoval Karel Gott. Na festivale Bystrické zvony mu povedal:

„Keby som ja mal to, čo tebe nadelil Boh, bol by som šťastný. Ja som si to musel všetko vydrieť.“

Žiaľ Karol Duchoň začal čoraz viac popíjať. Jeho stav zhoršovalo i to, že v detstve prekonal infekčnú žltačku, takže alkohol bol preňho smrtiaci. Nedbal však na to a diagnostikovali mu cirhózu pečene. Mal iba 35 rokov, keď zničený, schudnutý a vysilený zomrel 5. novembra 1985 v Bratislave, deň po svojich meninách…

Vypočujte si ešte raz hit „S úsmevom“, tentoraz od samotného Karola Duchoňa:

Autor: (dem) , Foto: ilustračné a archív