Nech žijú naši Jozefovia – všetko najlepšie!

Blahoželanie
0 /

Tak ako každý rok 18. marca, aj teraz  je tu náš neoficiálny „národný deň mužov“. Meno Jozef patrí k najfrekventovanejším na Slovensku – oslovujeme ich aj Jožko, Jojo, Dodo či Dodko. Aj keď tento štvrtok sa zo známych dôvodov bude pripíjať na Jozefa iba interne bez podávania rúk, oslávme tento sviatok dôstojne.

Pôvod  mena Jozef pochádza z hebrejského Jóséph, čo znamená „Boh pridá“.  S menom Jozef sa spája aj niekoľko jarných pranostík:

„Jozef – základ jari. Koľko dní pred Jozefom teplo, toľko po ňom zima. Keď na Jozefa vietor fučí, aj týždeň potrvá. Ak sa do Jozefa s vetrom sneh vyduje, peknú k Veľkej noci chvíľku prorokuje. Koľko dní pred Jozefom vyletia včely, toľko týždňov bude chladno.“

V jednom kalendári sme našli aj charakteristiku Jozefa, s ktorou môžete, ale nemusíte súhlasiť. Má ísť o záhadného muža s ešte záhadnejšou povahou, ktorý má obrovskú schopnosť odriekania, sebaovládania a presadenia. Raz si niečo v detstve vysníval a za tým si celý život pôjde. Bude bojovať, ale jeho okoliu nikdy neprezradí, čo si zaumienil.

Svoje skryté plány má vraj ukryté hlboko v sebe. Nie je ľahké definovať, či je introvert alebo extrovert. Raz sa javí ako muž s vnútorným svetom, inokedy je mimoriadne spoločenský, no napriek tomu je zdržanlivý. Rád si nechá vysvetliť a dohovoriť.

Ak sa do niečoho pustí, tak to robí na sto percent,  je veľkým perfekcionistom. K svojím kolegom je seriózny a priamy. Pokiaľ sa mu niečo nepáči, úprimne to vyjadrí.

Dôležitosť povolania sa podľa neho nemeria stupňom jej spoločenského významu, ale mierou jej „ľudomilnosti“. Uplatnenie nájde v oblasti manažmentu alebo v manuálnej profesii.

V láske je náročný, verný a úprimný. Partnerka to s ním občas nebude mať ľahké, ale nikdy sa nebude musieť obávať jeho nevery. Bude ju milovať celým svojím srdcom.  Planétou Jozefov, ktorá ich ovplyvňuje, je Jupiter. Obľúbené farby týchto mužov sú modrá, žltá i červená, ochranné rastliny žihľava a šalvia, kamene ametyst, smaragd a granát. Ale môže to byť aj inak…

Redakcia Bystricovín sa pripája ku gratulantom a všetkým Jozefom v Banskej Bystrici i na celom Slovensku želáme všetko najlepšie. Spomeňme si aj na Jozefov, ktorí už nie sú medzi nami. Nech žije Jozef a na zdravie!

Autor: (dem), Zdroj: ilustračné