Najbližšia sobota v Evanjelickom kostole bude patriť organistovi Davidovi di Fiore (USA-SK)

KULTÚRA
0 /

Prvá septembrová sobota bude v banskobystrickom Evanjelickom kostole patriť geniálnemu organovému virtuózovi Davidovi di Fiore. Už najbližšiu sobotu 3. septembra 2022 o 19:00 hod. vystúpi David so svojim mimoriadnym programom a viacerými prekvapeniami.

David di Fiore

V auguste tohto roka totiž David oslávil svoje 70. narodeniny. Medzinárodný organový festival Vivat Vox Organi, ktorého je David di Fiore každoročným stálym hosťom, bude taktiež priestorom, aby ho jeho fanúšikovia prišli pozdraviť a vyjadriť mu svoju podporu, v tomto sviatočnom čase životného jubilea.

David di Fiore odštartoval svoju medzinárodnú kariéru pred 35 rokmi recitálom v Katedrále Notre- Dame v Paríži (1. marec 1987). V súčasnosti pôsobí na Katedre hudby Katolíckej univerzity v Ružomberku, kde vyučuje hru na organe, dejiny organu a organovej literatúry, stavbu organa, improvizáciu, liturgickú hru a dirigovanie zboru. V Cathédrale Sainte-Croix d`Orléans vo Francúzsku a následne na festivale Vivat Vox Organi v Banskej Bystrici oslávil v roku 2017 svoj jubilejný 1 000. verejný koncert.

David di Fiore

David di Fiore

Za posledných 35 rokov vystúpil na množstve organových festivalov v Rakúsku, Maďarsku, Poľsku, Rumunsku, Česku a Slovensku, ako aj vo Francúzsku a Taliansku. V Severnej Amerike účinkoval na festivaloch v Kanade, na medzinárodnom Festivale v Morelia v Mexiku (najstarší organový festival na západnej pologuli), na Medzinárodnom organovom festivale v Guadalajara, na Puerto Vallarta Arts Festival a organové recitály odohral v mnohým mestách USA.

Jeho diskografia obsahuje CD nahrávku francúzskej hudby Les Amoureux de l‘Orgue, slovenské nahrávky The Grand Organ of the Castle Church in Kremnica, č. 1-3 (Slovart), recitály z Graz Orgelfest, DVD z jeho recitálu v rámci Trnavských organových dní 2008 (ed. M. Walcker-Mayer) a CD nahrávku jeho koncertu v Katedrále Sv. Martina v Bratislave (Tribusmusicae). Jeho nahrávka cyklu „Jób“ od Petra Ebena s recitáciou v podaní herca a speváka Kamila Mikulčíka bude čoskoro vydaná vydavateľstvom Tribus Musicae. Všetkých osem častí tohto diela dvakrát predviedol na Slovensku a raz v USA.

Zľava David di Fiore a Matúš Kucbel

Zľava David di Fiore a Matúš Kucbel

David di Fiore je žiakom francúzskej organistky Odile Pierre. Ako sólista, dirigent, korepetítor a praktický organista pôsobil v katolíckej Arcidiecéze mesta Seattle, v Národnej asociácii metodistických hudobníkov a na Katolíckej univerzite v Ružomberku.

Od Národnej katolíckej vzdelávacej asociácie získal v Spojených štátoch ocenenie „Distinguished Graduate“. V Mexiku, v Rumunsku a na Slovensku bol ocenený za „mimoriadnu účasť“ na medzinárodných organových festivaloch. V roku 2009 získal ocenenie za svoj prínos pre organový svet a za jeho recitály, ktoré mu udelilo občianske združenie Ars Ante Portas.

Americké združenie organistov (Seattle) mu udelilo vyznamenanie za jeho prínos k medzinárodnému šíreniu umenia. Svoje 50. výročie od začiatku umeleckej kariéry oslávil v roku 2020 slávnostnými koncertmi v Banskej Bystrici, Ružomberku a v Trnave.

Program narodeninového koncertu

Fanfare

Johann S. Bach (1685-1750) Fantasia and Fugue in g-minor   BWV 542

Claude Balbastre (1724-1799) OùS´ envont Cesgaisbergers

César Franck (1822-1890) Pièce Héroique

Louis Vierne (1870-1937)  Méditation (Tri improvizácie, rekonštruovanéMauriceDuruflém)

Variations on America (cadenza by David di Fiore)

Spirituál: Thereis a Balm in Gilead (posvätná pieseň otrokov)

Scherzo Symphonique

Autor: Matúš Kucbel, Foto: archív a ilustračné