Na poslednej októbrovej oblohe zažívame jedinečný úkaz – modrý Mesiac

ZAUJÍMAVOSŤ
1 /

Už druhý spln v tomto mesiaci pripadol na sobotu 31. októbra. Vo svete sa tento úkaz nazýva Blue Moon (modrý Mesiac). Tak si o ňom a magických javoch s ním spojených niečo povedzme.

Blue Moon

Pomenovanie tohto prírodného úkazu celkom nezodpovedá realite. Mesiac býva sfarbený do modra len výnimočne, spôsobujú to častice prachu a dymu. Zriedkavú udalosť označuje fráza v angličtine slovným spojením „once in a Blue Moon“.  Práve tak vzniklo pomenovanie tohto úkazu. Druhému splnu v mesiaci sa pripisuje zvláštny význam a magická sila.

S blížiacim sa Sviatkom všetkých svätých alebo pre niektorých Halloweenom môžeme na oblohe pozorovať raritný úkaz, kedy bude Mesiac niesť prívlastok „modrý“. Ide o pomere vzácnu udalosť, kedy bude na oblohe v splne druhýkrát v priebehu jedného mesiaca, uvádza CNN.

Pomenovanie „modrý“ Mesiac v sebe skrýva zaujímavé vysvetlenie.Tento jav sa na oblohe vyskytuje zhruba raz za 3 roky a označenie „modrý“ Mesiac vzniklo na základe toho, že sa jedná o 2. spln Mesiaca za jeden kalendárny mesiac.

Kvôli nepresne synchronizovanému lunárneho a kalendárneho roka teda vychádzajú z času na čas 2 splny na jeden kalendárny mesiac. Teraz sa takáto udalosť odohrala 31. októbra a mohli sme ju môcť pozorovať aj na Slovensku. Na oblohe bude žiariť „modrý“ Mesiac.

Prvý spln sme mohli v októbri pozorovať v 1. a 2. deň mesiaca, kedy išlo o tzv. „Harvest Moon“ a práve druhý spln nesie označenie ako „Blue Moon“, teda modrý Mesiac. Odohráva sa práve na prelome 31. októbra a 1. novembra v čase Halloweenu. Naposledy došlo k dvom splnom v priebehu kalendárneho mesiaca v marci 2018, informuje Earth Sky.

Trochu mágie a mystiky

Tento spln v znamení Býka je považovaný za mimoriadne zvláštny a veľmi silný. Naposledy bol pred 76 rokmi a zopakuje sa v roku 2023. Magicky povedané, modré splny sú úžasné príležitosti na uvoľnenie a uzdravenie našich tiel, myslí a sŕdc. Potom, čo strávime väčšinu roka 2020 v stave zmätku a úzkosti z pandémie, potrebujeme práve takúto liečivú energiu.

Splny boli vždy považované za časové okamihy, v ktorých astrologická energia vrcholí. Keďže tento spln sa deje priamo na pohanský sviatok Samhain (Halloween) a kým je Slnko v Škorpiónovi, znamením, ktoré je úzko späté s duchovným svetom, je modrý Mesiac zjavnou výzvou na prehĺbenie svojich magických schopností.

Spln v Býkovi ponúka možnosť dostať sa do osobnej harmónie a rovnováhy, ktorá je v momentálnom svete veľmi potrebná. Taktiež je potrebné vyhnúť sa extrémom a dostať sa do svojej osobnej roviny, pretože tento spln prináša aj konfrontáciu s našimi tieňmi a strachmi.

Luna v splne podporená starobylým sviatkom Samhain nám uľahčuje napojiť sa na energiu rodovej línie i energiu našich predkov. Neváhajme a nebojme sa požiadať našich predkov, aby práve v túto noc zobrali od nás všetku negatívnu energiu a to, čo nás ťaží.

Taktiež ich môžeme požiadať o požehnanie a ochranu nášho života.  Energia tohto splnu tiež praje čarom a ceremóniám, ktoré súvisia s komunikáciou so zosnulými, s uzdravením či očistou a ochranou domova.

Zdroj: (tom) a Avalon Magic, Foto: ilustračné a pixabay