Muzikálový festival Jozefa Bednárika sa vracia do Brusna

KULTÚRA
0 /

Aj tento rok sa fanúšikovia muzikálu stretnú na tradičnom podujatí – Muzikálovom festivale Jozefa Bednárika. V dňoch 22. a 23. augusta sa v Kúpeľoch Brusno uskutoční už trinásty ročník tohto výnimočného podujatia, počas ktorého organizátori opäť odovzdajú aj Muzikálové Brusnice.

Návrat do Brusna

Zakladateľ festivalu Ján Kubiš hovorí:

„Všetko je tentoraz inak, ako to bolo posledných dvanásť rokov. Tri mesiace sme na príprave festivalu nemohli pracovať. Plánujeme, že festival bude dva dni. Platí to, kým sa vyššia moc nerozhodne inak. Lístky sú v predaji na voľné sedenie, pretože v tomto momente ešte nevieme, aké budú platiť pravidlá koncom augusta, ale máme pripravené rôzne alternatívy.” 

Návštevníci sa teda môžu plnohodnotne tešiť na dva dni nabité muzikálmi. Ján Kubiš zároveň zdôrazňuje, že k Muzikálovému festivalu Jozefa Bednárika pristupuje aj s celým tímom s mimoriadnym rešpektom, čo znamená aj to, že sa festival len mesiac pred samotným konaním presunul z Kúpeľov Sliač do Kúpeľov Brusno:

„Kúpele Brusno nie sú od júna v konkurze a aj z tohto dôvodu sme sa s novými majiteľmi dohodli na návrate festivalu na toto miesto. Som presvedčený, že Jožko by bol na nás hrdý, že sa vrátime na brusniansku Terasu muzikálovej slávy.

Generálna riaditeľka kúpeľov Ing. Pavlína Filipi k tomu dodáva:

„Sme radi, že sa festival a duch Jožka Bednárika opäť vráti do Brusna,“

Muzikálový festival Jozefa Bednárika 2020

Organizátori pripravili dva ucelené programy. V sobotu 22. augusta 2020, divákov čaká Pocta Jozefovi Bednárikovi vo forme výberu pesničiek z jeho najznámejších muzikálov a Muzikálové hity Zdeňka Bartáka, teda program s najznámejšími melódiami z muzikálov a filmov, vrátane ochutnávky muzikálu Casanova, ktorý festival uvedie na budúci rok.

„Zdeněk Barták pôvodne tento muzikál pripravil ako darček pre majiteľa zámku Hluboká. Až neskôr bol muzikál uvedený do divadiel,”

prezrádza Kubiš.

Rodák z Komárna začal komponovať už vo svojich 17 rokoch a svetový úspech dosiahol vo veku 35 rokov, kedy mala premiéru jeho najúspešnejšia opereta Veselá vdova. Medzi jeho najznámejšie diela patria Paganini, Zem úsmevov, Cárovič či Giuditta.

„Náš festival patrí muzikálovej, divadelnej aj filmovej hudbe. Karel Gott sem teda právom patrí, pretože naspieval skladby do viacerých filmov. Pripomenieme si ho cez jeho piesne v podaní Števa Skrúcaného, FelixaSlováčka, Mariána Vojtka, Patrika Vyskočila, Róberta Haláka, Terezy Králikovej a ďalších,” 

informuje zakladateľ festivalu.

Návštevníkov čaká aj tradičné odovzdávanie muzikálových Zlatých Brusníc a Tabule muzikálovej slávy. Jedno z ocenení bude venované in memoriam prvej muzikálovej hviezde Slovenska – Gizele Veclovej.

Svoje najvýznamnejšie obdobie kariéry odštartovala na Novej scéne v roku 1952 a miesto prvej dámy slovenského muzikálu získala najmä vďaka stvárneniu DollyLeviovej v slávnom Hello, Dolly, Pani Higginsovej a Pani Pearsovej v My Fair Lady či Goldy vo Fidlikantovi na streche. Ján Kubiš aj tentoraz postupuje podľa odkazu Jožka Bednárika, ktorý zoznam ocenených už dávno napísal na papier…

Záver podujatia bude patriť dielu, ktoré odštartovalo novodobú éru popularity tohto žánru a tradičného českého muzikálu. 25. výročie muzikálu Dracula si diváci pripomenú koncertom českých muzikálových hviezd Mariána Vojtka, Michaely Noskovej, Natálie Grossovej a Lukáša Randáka.

Milovníci muzikálov, šansónov, filmovej a divadelnej hudby i kabaretov sa tento rok stretnú na 13. ročníku  Muzikálovom festivale Jozefa Bednárika v Kúpeľoch Brusno, 22. a 23. augusta 2020. Vstupenky sú v predpredaji v sieti ticketmedia.sk.

Vzhľadom na zmenu miesta konania ostávajú vstupenky zakúpené na Muzikálový festival s pôdovným miestom (Kúpele Sliač) v platnosti. V prípade záujmu o vrátenie vstupeniek je možné postupovať v zmysle pokynov na stránke predajcu ticketmedia.sk.

Program na Terase muzikálovej slávy Jozefa Bednárika

SOBOTA 22. august 2020

17:00   POCTA JOZEFOVI BEDNÁRIKOVI – Výber pesničiek z najznámejších muzikálov Jozefa Bednárika

AUTOGRAMIÁDA – Pri fotostene v priestoroch LOBBY BARU hotela Poľana.

19:30   MUZIKÁLOVÉ HITY ZDEŇKA BARTÁKA – Najznámejšie melódie s muzikálov a filmov

CASANOVA – Koncertná ochutnávka a pozvánka na preloženú slovenskú premiéru na rok 2021, muzikál Zdeňka Bartáka a Petra Markova.

NEDEĽA 23.august 2020

15:00   NOVÉ HVIEZDY – prehliadka talentovaných detí

MUZIKÁLOVÁ NITRA – koncert hercov DAB Nitra

FRANZ LEHÁR – operetný koktail. Spomienka na 150 rokov kráľa operety

KAREL GOTT vo filme – Spomienkový koncert najslávnejších filmových piesni

SLÁVNOSTNÝ CEREMONIÁL – Udelenie Tabule slávy a Zlatej Brusnice

DRACULA 25. výročie muzikálu – koncert Českých muzikálových hviezd

Do programu festivalu pridali organizátori  aj podujatie v piatok 21. augusta 2020 návštevníkom Kúpeľov Sliač, ktoré bude v Spoločenskej dvorane Palace od 19:00 hod.

Viac informácií získate na oficiálnej webstránke festivalu: http://www.muzikalovyfestival.sk  a FB stránke: https://www.facebook.com/muzikalovyfestival/

A takto vyzeral Muzikálový festival Jozefa Bednárika 2019:

Zdroj: Andrea Čurná, Foto: Muzikálový festival Jozefa Bednárika a archív