Minister pôdohospodárstva odvolal nového generálneho riaditeľa Lesov SR v Banskej Bystrici

SPRÁVY
5 /

Kto by nepoznal pamätnú scénu z filmovej rozprávky Pyšná princezná, v ktorej zmätený kráľ hovorí: „Odvolávam čo som odvolal a sľubujem čo som sľúbil.“ Presne tak sa správa súčasný minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ján Mičovský (OĽaNO).

Minulý  piatok večer odvolal generálneho riaditeľa štátneho podniku Lesy SR so sídlom v Banskej Bystrici Mateja Vigodu. Nič by na tom nebolo, keby ho do funkcie nemenoval v júni tohto roka.

Dôvodom na odvolanie generálneho riaditeľa Vigodu je zdynamizovanie transformačných procesov a nastavenie účinnej obchodnej politiky,

vysvetlil minister Ján Mičovský.

Ján Mičovský a Matej Vigoda

Ten krátko po nástupe vlády Igora Matoviča v marci 2020 odvolal vtedajšieho generálneho riaditeľa štátneho podniku Lesy SR Mariana Staníka a nahradil ho Vigodom. Dočasne povereným generálnym riaditeľom štátnych lesov bude Tomáš Čuka, doteraz poverený riaditeľ Odštepného závodu Levice.

Lesy Slovenskej republiky, š. p. sú najväčším správcom lesného majetku na Slovensku. Obhospodarujú necelých 900 000 ha lesných pozemkov, čo je takmer 45 % lesného pôdneho fondu Slovenska. Koncom roka 2019 zamestnával tento štátny podnik takmer 3 600 ľudí. Spolu s Matejom Vigondom odchádzajú z vedenia Lesov SR na vlastnú žiadosť aj dvaja z troch riaditeľov Eduard Apfel a Jaroslav Poláček.

budova štátnych lesov v Banskej Bystrici

Odvolaný generálny riaditeľ Matej Vigoda, ktorý predtým pôsobil vo funkcii vedúceho lesnej správy Závadka nad Hronom – odštepný závod Beňuš Lesy SR. v reakcii uviedol, že rozhodnutie ministra rešpektuje:

„Je mi ľúto, že som nemohol naplniť svoje plány reorganizácie štátneho podniku, s ktorými som vyhral výberové konanie. Toto náhle rozhodnutie prichádza v čase rozbehnutých transformačných procesov a nastavovania novej obchodnej politiky, ktorá mala zabezpečiť konkrétne dodávateľsko-odberateľské vzťahy, a predovšetkým naštartovať procesy lesného hospodárenia aj smerom k mimoprodukčným funkciám lesa. Pevne verím, že moji nasledovníci budú pokračovať v týchto zmenách. Novému vedeniu podniku, ako aj všetkým poctivým lesníkom na Slovensku úprimne držím palce.“

Matej Vigoda

Generálny riaditeľ štátneho podniku Lesy SR je štatutárnym orgánom podniku, menuje ho do funkcie minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, ktorému je priamo podriadený. Má pod sebou štyroch riaditeľov úsekov generálneho riaditeľstva a 25 riaditeľov odštepných závodov,  prostredníctvom ktorých riadi celú hospodársku činnosť štátneho podniku.

Po odvolaní Mičovského „obľúbenca“, ktorý sa na najvyššom poste štátnych lesov zohrial necelých 5 mesiacov, sa v kuloároch začína hovoriť o návrate bývalého riaditeľa z čias druhej Dzurindovej vlády Karola Vinša. Ten vlani odišiel z postu obchodného riaditeľa štátneho podniku Lesy České republiky

Karol Vinš

Počínanie ministra Mičovského prekvapilo celý  lesnícko – drevársky sektor, ale nie je to u neho ojedinelý jav. Svojou zvláštnou politikou si za krátky čas stihol  postaviť proti sebe slovenských poľnohospodárov, ktorí sú v štrajkovej pohotovosti.

Žiada sa dodať, že nad tým, čo sa deje v Lesoch SR, už musí krútiť hlavou aj priekopník slovenského lesníctva Jozef Dekret Matejovie, ktorého busta sa nachádza pred budovou štátnych lesov v meste pod Urpínom…

Jozef Dekret Matejovie

Zdroj: (tom) a TASR, Foto: ilustračné